مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 6231     

در آمد ۲۰ میلیون تومانی با پرورش ۱۵۰ قطعه قرقاول ظرف ۳ ماه در منزل به دست آمد

یک فعال اقتصاد مقاومتی با پرورش ۱۵۰ قطعه قرقاول در منزل، ظرف سه ماه به درآمد ۲۰ میلیون تومان رسیده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ شنبه ۲ مرداد ساعت 21:39

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان بسیج سازندگی، سید بهنام ذبیحی یکی از پرورش دهندگان قرقاول در کشور و دانش آموخته رشته حسابداری است.

وی در منزل خود مشغول پرورش 150 قطعه قرقاول است و هر سال در فصل بهار فقط از محل فروش تخم قرقاول‌هایش، 20 میلیون تومان سود خالص کسب می کند.

ذبیحی به بیان جزئیات مهمی درباره پرورش قرقاول پرداخته و تجربه موفقش را در این عرصه به اشتراک گذاشته است.

قرقاول یکی از زیباترین گونه‌های پرندگان است که در نقاط مختلف ایران به صورت وحشی یافت می شود. با وجود علاقه زیاد مردم به مصرف گوشت قرقاول و نیز نگهداری این پرنده به صورت زینتی، تولید و پرورش آن در سطح بسیار محدودی در کشور انجام می‌شود.

طی چند دهه اخیر گرایش‌های زیادی به مصرف گوشت قرقاول در جوامع غربی مشاهده شده است که علت آن مشخص شدن خواص فوق العاده گوشت و تخم قرقاول است.

پرورش قرقاول با توجه به وجود تقاضای بسیار زیاد برای آن در کشور، ناچیز بودن هزینه‌های تولید و نگهداری و نیز امکان پرورش قرقاول به صورت خانگی، در حال حاضر سودآورترین عرصه تولید طیور محسوب می‌شود.

ذبیحی درباره علت ورودش به عرصه پرورش قرقاول، می‌گوید: « قرقاول وحشی به وفور وجود دارد. فقط به فاصله یک کیلومتر از منزل ما در جویبار می توان قرقاول وحشی یافت. در نتیجه آشنایی من با این پرنده طبیعی بود. با تحقیقاتی که انجام دادم، متوجه شدم تقاضا برای خرید گوشت و تخم قرقاول در کشور بسیار زیاد و میزان تولید آن بسیار اندک است. در عین حال متوجه شدم هزینه و زحمت پرورش قرقاول در قیاس با سایر طیور به طرز شگفت آوری ناچیز است. در نهایت به این جمع بندی رسیدم که پرورش در عین زودبازده بودن از آینده بسیار خوبی در کشور برخوردار است.»

وی می‌افزاید: «کار پرورش را با خرید 7 عدد قرقاول مولد و نگهداری از آن ها در منزل شروع کردم. عمدا کار را با تعداد کم شروع کردم تا به مرور تجربه پیدا کنیم و وضعیت بازار و هزینه های تولید نیز بهتر برای مشخص شود. در منطقه ما وسعت خانه ها بین 1000 تا 2000 متر است. در حال حاضر 150 عدد قرقاول دارم و 500 متر از فضای خانه را به آن ها اختصاص داده ام.»

ذبیحی خاطرنشان می کند: «تفاوت قرقاول با دیگر پرندگان این است که از اواخر زمستان تا اواسط تابستان تخم گذاری می کند و قیمت هر عدد تخم قرقاول بسته به شرایط بین 5 تا 35 هزار تومان به فروش می رسد. تخم قرقاول در حال حاضر گرانترین تخم در میان پرندگان است و علت آن هم تقاضای زیاد و تولید کم است. من فقط از فروش تخم قرقاول در سه ماه اول سال 20 میلیون تومان سود خالص دریافت کردم.»

او درباره هزینه تولید قرقاول می‌گوید: «هزینه پرورش قرقاول به قدری اندک است که تقریبا می توان آن را صفر در نظر گرفت. هزینه غذای 150 قرقاول مولد در سال رقمی کمتر از 2 میلیون تومان است. غذای قرقاول همان غذای مرغ است، با این تفاوت که قرقاول بی نیاز از واکسن است و فقط خوب است برای تامین نیازهایش مولتی ویتامین دریافت کند. نگهداری از قرقاول هم بسیار آسان است.»

این فعال اقتصادی تصریح می‌کند: «مهمترین مزیت قرقاول این است که خودش غذایش را مدیریت می کند. به عنوان مثال اگر به اندازه یک ماه برای قرقاول ها غذا بگذارید، آن ها بیش از نیاز مصرف روزانه شان غذا نمی‌خورند و بقیه را ذخیره می کنند. همین مساله باعث می شود که آن ها از حضور دائمی و مراقبت بی نیاز باشند. من حداکثر هفته ای یک بار وارد محیط زندگی آن ها می‌شود و برایشان غذا و آب می گذارم. این مزیت قرقاول باعث می شود که پرورش دهندگان بتوانند در کنار پرورش قرقاول مشاغل دیگری را نیز تجربه کنند.»

ذبیحی محوطه پرورش قرقاول را با استفاده از وام اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی، بنا کرده است. او در این باره می گوید: «قرقاول در برابر سرما و گرما کاملا مقاوم است و به همین دلیل نیازمند سالن برای نگهداری و وسایل سرمایشی و گرمایشی نیست و همین مساله یکی از عواملی است که هزینه تولید را به شدت کاهش می دهد. قرقاول را می توان به راحتی و بدون هیچ مشکلی در محوطه ای که به وسیله تور محصور شده نگهداری کرد. فقط باید توجه داشت که قرقاول یک پرنده پروازی است و حتما محوطه باید به وسیله تور مسقف شود. قرقاول ها سر و صدا هم ندارند و به راحتی در منزل نگهداری می شوند.»

او در پاسخ به این سوال که با پایان فصل 3 ماهه تخم گذاری و دریافت سود 20 میلیون تومانی حاصل از فروش تخم قرقاول در سایر ایام سال چگونه از قرقاول ها درآمدزایی می کند، خاطرنشان می کند: «با پایان فصل تخم گذاری مشغول به پرورش جوجه های یک روزه می شویم و هر جفت قرقاول مولد را 150 هزار تومان به فروش می رسانیم که سود بسیار بالایی دارد. کار فروش تخم قرقاول و قرقاول‌های مولد را کاملا به صورت اینترنتی انجام می دهیم، از طریق وب سایت سفارش می گیریم و به سراسر کشور می فرستیم.»

این فعال اقتصادی، می‌افزاید: «در حال حاضر تقاضا برای مصرف تخم و گوشت بلدرچین رو به سرعت رو به افزایش است. گوشت قرقاول در عین لذیذ بون کمترین میزان چربی و بالاترین خواص را داراست و به همین دلیل توسط پزشکان به بیماران توصیه می شود. گوشت قرقاول بهترین جایگزین برای گوشت مرغ است و روز به روز جایش را در سفره مردم باز می کند. با برنامه ریزی صورت گرفته و با توجه به تجربه ای که در اختیار داریم، به زودی تعداد قرقاول هایمان را به 500 عدد می رسانیم و پیش بینی می کنیم فقط از محل فروش تخم های این 500 بلدرچین در سه ماهه اول سال 100 میلیون تومان درآمد داشته باشیم.»

 

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاپرورش , قرقاول ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: