مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3706     

آیا کشاورزی مهم است؟

فارس
یکی از راه‌های تحت سلطه درآوردن کشورها، وابسته کردن آنها از طریق مواد غذایی است. با توجه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تاکید بر «تامین امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و نیل به خودکفایی در محصولات اساسی» باید جایگاه مناسبی برای کشاورزی تعریف شود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ دوشنبه ۲۶ آبان ساعت 13:57

 قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش بخش کشاورزی را بسیار تعیین کننده دانسته و در اصول سوم و چهل و سوم این قانون به لزوم خودکفایی در این بخش اشاره شده است؛ در بند سوم قانون اساسی یکی از بخش‌هایی که به لزوم خودکفایی آن اشاره شده بخش کشاورزی است. همچنین در بند چهل و سوم این قانون نیز آمده است: «تأکید بر افزایش‏ تولیدات‏ کشاورزی‏، دامی‏ و صنعتی‏ که‏ نیازهای‏ عمومی‏ را تأمین‏ کند و کشور را به‏ مرحله‏ خودکفایی‏ برساند و از وابستگی‏ برهاند.»

 
امام خمینی(ره)، رهبر فقید انقلاب اسلامی در تدوین سیاست‌های کلی نظام در دوران بازسازی کشور می‌فرمایند: «توجه به بازسازی مراکز صنعتی نباید کوچک‌ترین خللی بر ضرورت رسیدن به امر خودکفایی کشاورزی وارد آورد، بلکه اولویت و تقدم ‌این امر باید محفوظ بماند و مسئولین بیشتر ‌از گذشته خود را مکلف به اجرای آن سازند ... مطمئناً خودکفایی در کشاورزی مقدمه‌ای است برای استقلال و خودکفایی در زمینه‌‌‌های دیگر»
 
همچنین مقام معظم رهبری درباره اهمیت بخش کشاورزی فرموده‌اند: «دستگاه کشاورزی برای کشور ما بسیار مهمّ است؛ چون امنیت غذایی برای کشوری بزرگ، پُرجمعیت و دارای هدف‌های بلند، بسیار مهم است؛ لذا بخش کشاورزی و دامدارىِ ما یک بخش ویژه و استثنایی است و همه باید برای آن تلاش کنند. در اسلام هم آگاهانه و با توجّه، نسبت به کشاورزی تأکید شده است. حدیث بسیار پُرمعنا و پُرمضمونی درباره‌ی کشاورزان نقل شده است: «الزّارعون کنوز اللَّه فی ارضه»؛ یعنی کشاورزان کسانی هستند که گنجینه‌های خدا در زیر زمین را میدِروند و استخراج می‌کنند. مهمترین گنجینه خدا در زمین و خاک عبارت است از موادی که مایه ادامه حیات بشر و حیوانات است. این از طلا و نفت مهمتر است. طلا و نفت وسیله به‌دست آوردن مایحتاج زندگی است؛ اما محصول غذایی، مهمترین مایحتاج زندگی است. این را برای این عرض میکنیم که همه دست‌اندرکاران کشور و به ویژه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی توجّه کنند - همان‌طور که از اوّلِ انقلاب بارها تکرار شده است - که کشاورزی یکی از اساسی‌ترین محورهای توسعه در کشور ماست؛ یک امر حاشیه‌ای نیست. توجه به صنعت - که لازم است - نباید موجب عطف توجّه از کشاورزی شود. کشاورزی، پایه و زیربنا و اساس است.»
 
کارشناسان توسعه کشاورزی را به عنوان نیروی محرکه رشد اقتصادی در مراحل اولیه توسعه دانسته‌اند و در مراحل بعدی رشد نیز این بخش نقش‌های عمده‌ای چون درآمد زایی، ایجاد اشتغال و تامین امنیت غذایی را ایفا می‌کند. همچنین نکته مهمی که باید به آن توجه کرد آن است که بخش کشاورزی معمولا با هر بخش دیگری به صورت رقابتی عمل نمی‌کند، بلکه رشد آن، می‌تواند مکمل رشد بخش‌های دیگر باشد.
 
در سطح جهانی نیز با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در امنیت غذایی جوامع و نیز ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی تولید، اقتصاد کشاورزی به عنوان یکی از شاخه‌های علوم از حدود یک قرن پیش در کنار سایر رشته‌های کشاورزی به تدریج مطرح شده است. به طوری که حتی کشورهای صنعتی لیبرال نیز علاوه بر اینکه در زمینه‌های مختلف اقتصادی از مکانیزم بازار آزاد و عدم مداخله دولت دم می‌زنند، در بخش کشاورزی همواره از تولیدکنندگان داخلی به صورت ویژه حمایت کرده‌اند. برای مثال کشور آمریکا هرچند بازار داخلی کالاهای مصرفی مانند پوشاک و کفش را به دیگر کشورها واگذار کرده اما تولید کالاهای اساسی کشاورزی چون گندم و ذرت را رها نکرده و برای تولید آن برنامه دارد به طوریکه بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده گندم و ذرت در سطح جهان است. به این ترتیب علاوه بر اینکه در زمینه مواد غذایی به دیگر کشورها نیازمند نمی‌شود و امنیت غذایی خود را حفظ می‌کند، از طریق تأمین مواد غذایی مورد نیاز دیگر کشورها، آن‌ها را به خود وابسته می‌کند. امروزه یکی از راه‌های تحت سلطه در آوردن کشورها، وابسته کردن از طریق مواد غذایی است.
 
طبق آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی سهم بخش کشاورزی در کل تولید ناخالص داخلی ایران در سال‌های اخیر بین 12 الی 16 درصد در نوسان بوده است. در سال 1391 سهم این بخش از کل تولید ناخالص داخلی بیش از 15 درصد بوده است .
 
 
 
همچنین در صورتی که سهم 3 درصدی صنایع غذایی که در ادامه زنجیره تولیدات کشاورزی فعالیت می‌کنند ولی در حساب‌های ملی در بخش صنعت لحاظ می‌شوند، و همچنین سهم آن بخش از خدمات که به طور مستقیم و غیرمستقیم به بخش کشاورزی وابسته است(چون حمل و نقل، توریسم کشاورزی، بازرگانی و ...) را نیز در بخش کشاورزی در نظر بگیریم، سهم این بخش از کل تولید به حدود 25 درصد ‌می‌رسد.
 
همچنین بخش کشاورزی ایران در سال‌های اخیر نشان داد که پایدارترین بخش کشور از لحاظ تأثیر تحریم‌های بین المللی بوده است. طبق آمار بانک مرکزی در سال 1391 ایران رشد اقتصادی 5.8- را تجربه کرد درحالی که رشد بخش کشاورزی 6.3 درصد بوده است. در نتیجه می‌توان گفت بخش کشاورزی می‌تواند رشدی پایدار و بدون تأثیر قابل توجه از تحولات بین‌المللی را برای کشورمان در شرایط کنونی رقم بزند.
 
 
 
رشد بخش‌های مختلف تولید ناخالص داخلی در سال 1391 (درصد)
 
گروه کشاورزی 6.3
 
گروه نفت -34.1
 
گروه صنایع و معادن -12.3
 
کل گروه خدمات -0.4
 
کل تولید ناخالص داخلی -5.8
 
 
 
از نظر اشتغال نیز طبق آمار مرکز آمار ایران سهم بخش کشاورزی از اشتغال در سال‌های اخیر بین 18 الی 25 درصد بوده است و در سال 1392 سهم کشاورزی از کل اشتغال کشور به 18.3 رسیده است و با احتساب بخش صنایع غذایی و بدون احتساب خدمات وابسته، این سهم به بیش از 35 درصد می‌رسد.
 
 
 
همچنین بخش کشاورزی در مقایسه با دیگر مشاغل به سرمایه‌گذاری کمتری برای ایجاد شغل نیاز دارد. در سال 1392، به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهور متوسط هزینه تولید هر شغل در کشور 160 میلیون تومان و بنا به گفته وزیر کار، هزینه تولید هر شغل 20 تا 70 میلیون تومان بود. بخش کشاورزی همواره جزء بخش‌هایی بوده‌است که کمترین میزان سرمایه را برای ایجاد شغل نیاز داشته است و در سال 1392 به طور متوسط 30 میلیون تومان سرمایه‌گذاری برای ایجاد هر شغل در این بخش مورد نیاز بوده است. این میزان در مقایسه با برخی شاخه‌های سرمایه بر و تخصصی مانند پتروشیمی که به 2 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک شغل نیاز دارند بسیار کمتر است.
 
بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی بخش کشاورزی و صنایع غذایی سالانه درحدود 17 درصد صادرات غیرنفتی کشور(با احتساب پتروشیمی و بدون احتساب میعانات گازی) را به خود اختصاص داده و با تأمین بیش از 70 درصد نیاز غذایی کشور، نقشی اساسی در امنیت غذایی ایفا می‌کند.
 
 
 
همچنین صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در مقایسه با دیگر کالاهای صادراتی کشور از ارزش افزوده بالاتری برخوردارند به طوریکه در سال 1392 قیمت هر تن کالای کشاورزی و صنایع غذایی صادراتی به طور میانگین در حدود 1270 دلار بوده است درحالیکه ارزش هر تن کالای غیرکشاورزی کشور به طور میانگین به قیمت 340 دلار صادر شده است.
 
 
 
گروه کشاورزی فارغ از خدمات و صنایع وابسته به طور کلی به سه بخش زراعت(و باغبانی)، دامپروری و شیلات تقسیم می‌شود. عمده تولیدات بخش زراعت ایران شامل گندم، برنج، نیشکر، چغندر قند، سیب زمینی و پسته است. محصولات عمده بخش دامپروری نیز عبارتند از گوشت قرمز، گوشت مرغ، شیر، تخم مرغ و عسل.
 
با وجود اهمیت بخش کشاورزی و ظرفیت‌های فراوان کشورمان در این بخش و همچنین تأکیدات فراوان از سوی مقام معظم رهبری درخصوص لزوم توسعه بخش کشاورزی، در سال‌های اخیر شاهد توجه کمتر مسئولین به این بخش از اقتصاد کشور بوده‌ایم که متأسفانه این کم توجهی تأثیر خود را بر آمارهای بخش کشاورزی نشان داده است. به طور مشخص در بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود هیچ توجهی به بخش کشاورزی نشده است.
 
در بند ششم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی آمده است:
 
"افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی(بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص"
 
و رهبر معظم انقلاب در تبیین این بند فرموده اند:
 
"مسئله ششم امنیت اقلام راهبردی و اساسی است؛ در درجه اول غذا و دارو. باید تولید داخلی کشور طوری شکل بگیرد که کشور در هیچ شرایطی در زمینه تغذیه و در زمینه دارو دچار مشکل نشود؛ این یکی از مؤلفه‌های اساسی در این سیاست‌هایی است که ابلاغ شده، باید خودکفا باشیم."
 
با توجه به بند ششم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین بند دوم از سیاست‌های کلی بخش کشاورزی "تامین امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و نیل به خودکفایی در محصولات اساسی" ضروری است مسئولین کشور با برنامه ریزی متناسب با اولویت این بخش، با جدیت در جهت تحقق اهداف تعیین شده حرکت کنند.
 
میرهادی رهگشای
 
 
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاکشاورزی , امنیت غذایی ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 آیا کشاورزی مهم است؟ ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۶ آبان


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: