مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 405     

ابهام در وظیفه معاونت دامی در بخش کشاورزی

موج
یکی از بخش‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی، معاونت دامی است که با توجه به ضرورت خودکفائی کشور در تولید محصولات کشاورزی برای تامین امنیت غذایی خود، می‌بایست با برنامه ریزی بهتری عمل کند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ يکشنبه ۹ تير ساعت 15:42

 تا سال 1356 موسسه تحقیقات دام‌پروری فعلی کشور (حیدرآباد) در تشکیلات سازمان دام پروری قرار داشته بطوریکه سازمان دام‌پروری کشور دارای سه معاونت بوده است. معاونت تحقیقاتی، معاونت فنی و معاونت اداری و مالی و تا سال 1359 اعتبارات مؤسسه تحقیقات دام‌پروری نیز در قالب اعتبارات سازمان دامپروری لحاظ شده بود که از سال مذکور اعتبارات این دو از یکدیگر تفکیک شد.
در پی پیروزی انقلاب اسلامی و با تشکیل وزارت جهاد سازندگی، فعالیت‌های امور دام همزمان با سایر فعالیت‌های این نهاد در دل روستاهای کشور از طریق تهیه دارو، سم و واکسن، خوراک دام و بسیاری از فعالیت‌های خدماتی آغاز شد و دامنه فعالیت‌های این زیر بخش هر روز ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کرد تا این که به اقدامات زیربنایی اصولی در باب اصلاح نژاد، مطالعه و تحقیقات، تدوین و اعمال نظام بهره‌برداری متناسب با شرایط روستا و امر خدمات و توسعه آن در مناطق روستایی منجر گردید و نهایتاً در تاریخ ۱۳۶۹/۶/۱۱ وظایف امور دام و طیور توسط مجلس شورای اسلامی به وزارت جهاد سازندگی محول گردید.
سرانجام در تاریخ ۱۳۷۱/۴/۱۰ در بیست و نهمین اجلاس شورای عالی اداری بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور سازمان دام‌پروری کشور منحل و کلیه وظایف، اختیارات، اعتبارات، تجهیزات، نیروی انسانی و دارائی‌ها و تعهدات آن به تناسب حوزه مرکزی (ستاد وزارتخانه) و واحدهای خارج از مرکز به وزارت جهاد سازندگی منتقل گردید. در لایحه برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (1383-1379) مقرر گردید در راستای تصحیح، بهسازی و اصلاح نظام اداری در ابعاد تشکیلات، به منظور ایجاد هماهنگی و جلوگیری از تداخل نهادهای نظارتی و کاستن از فعالیت‌های موازی، تغییراتی در ساختار تشکیلات دستگاه‌های اجرائی کشور انجام پذیرد؛ لذا با توجه به سنخیت وظایف وزارت‌خانه جهادسازندگی و کشاورزی و یکی بودن محدوده فعالیت‌های مربوطه، این دو وزارتخانه ادغام شده و با نام وزارت جهاد کشاورزی به فعالیت پرداخت. در راستای این ادغام، در نهادها و بخشهایی که در هر دو وزارتخانه با فعالیت‌های مشابه و موازی وجود داشتند تغییرات عمده ای صورت پذیرفت، لیکن بخش هایی نظیر معاونت امور دام و سازمان دامپزشکی، که بخش هایی مستقل و یگانه با شرح وظایفی مشخص بودند، کماکان در همان محدوده وظایف قبلی به فعالیت خویش ادامه دادند.
اما به شهادت نمایندگان مجلس متولیان بخش کشاورزی در مورد ظرفیت‌های بخش خود کمترین آمار را دارند که این خود جای انتقاد دارد.
هدف و وظایف اساسی سازمان دام‌پروری کشور به ترتیب زیر عنوان گردیده است :
1- هدف :
- انتخاب و اصلاح و تکثیر بهترین نژادهای دام و طیور مورد نیاز کشور.
2- وظایف اساسی :
- اصلاح نژاد دام و طیور و زنبورعسل و کرم ابریشم به منظور فراهم آوردن امکان استفاده و بهره‌برداری از آن‌ها.
- ایجاد کارخانه نمونه لبنیات و جوجه‌کشی و انجام سایر اقدامات لازم برای بهبود صنایع لبنی و پرورش طیور.
- ایجاد مؤسسات نمونه جهت دام‌پروری و پرورش طیور به منظور ادامه روش‌های دامداری و مرغداری نوین.
- انجام تحقیقات مربوط به دام‌پروری و ارائه طرق حل مشکلات با توجه به تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمد.
متأسفانه متولیان بخش کشاورزی هیچ‌گونه آماری از ظرفیت‌های بخش خود نداشته و به طور مثال زمانی که از آن‌ها در مورد تعداد دام‌های شیری سؤال می‌شود، هیچ پاسخی برای آن ندارند و این یعنی فاجعه.
نبود آماری دقیق از میزان تولید شیر، حجم گندم تولید شده و تعداد گاوها و گوسفندهای شاغل در صنعت دامداری، نشان از نبود مدیریت جامع در وزارت کشاورزی و زیرمجموعه‌هایش است.
شاید کار متولیان بخش کشاورزی به خصوص در قسمت دام و طیور، تنها واردات است و تولید در مجموعه دیگری نظارت می‌شود!
سؤال اساسی این است که ایمنی غذا در کشور ما توسط کدام نهاد تأمین می‌شود؟
چه کسی باید پاسخگوی ورود سویه های جدید بیماری‌های دام و طیور به کشور توسط دام‌های آلوده باشد؟
کدام متولی باید به صنعتگران بخش کشاورزی، به خصوص در زمینه تولید دام و طیور آموزش دهد؟
چه ارگانی مسئول نظارت بر واکسیناسیون حیوانات به طور صحیح است؟
کدام بخش باید بر حسن انجام کارهای بهداشتی در دامداری‌ها و مرغداری‌های کشور نظارت کند؟
در چه زمان و توسط چه کسی، صنایع سنتی کشور در بخش تولیدات کشاورزی، صنعتی خواهند شد؟
آیا هنوز وقت آن نرسیده است که به کشاورزی به عنوان یک تخصص که نیاز به دانش روز دارد، نگاه کنیم؟
چرا به بخش کشاورزی به چشم حیات خلوت انسان‌های سرمایه دار نگاه می‌شود و درس خوانده های این بخش در هیچ مرحله ای به حساب نمی‌آیند؟
متأسفانه در مورد مدیریت غلط در بخش‌های مختلف کشاورزی زیاد صحبت شده است.
اما دریغ از یک واکنش مثبت و یا یک تغییر در انجام کارها.

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ابهام در وظیفه معاونت دامی در بخش کشاورزی ۱۳۹۲ يکشنبه ۹ تير


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: