11:17 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 2592     

اشتغال فارغ التحصیلان؛ اولویت کاری بخش کشاورزی

موج
ایران از نظر وجود نیروی انسانی متخصص در بخش ها و حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، شاید جزو معدود کشورهائی باشد که نه تنها مشکلی ندارد؛ بلکه مازاد بر نیاز خود تربیت کرده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ دوشنبه ۲۵ فروردين ساعت 13:42

 متاسفانه رشد قارچ گونه ی آموزش عالی در سال های گذشته به بهانه ی عدالت اجتماعی، جدا از اینکه چقدر توانسته است عدالت را در جامعه گسترش دهد، باعث افزایش جمعیت متخصص اما؛ بیکار در کشور شده است.

کشوری که در سال های نه چندان دور، با کاهش متخصص در بخش های مختلف روبه رو بود، حال مشکلش رنگ دیگری به خود گرفته و توان به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه ها را ندارد.
متاسفانه در سال های اخیر دانشگاه رفته ها، درصد زیادی از بیکاران جامعه را تشکیل داده و هیچ دولتی نتوانسته است بیش از 10 درصد این جمعیت را به کار گیرد.
بی شک بخش کشاورزی نیز نمی تواند از این مشکل جدا بوده و به عنوان یکی از پر گرایش ترین رشته های دانشگاهی، آمار قابل توجهی از بیکاران جامعه را به خود اختصاص داده است.
در سال های گذشته هیچ برنامه ی مشخصی برای استفاده مناسب از پتانسیل نهفته این فارغ التحصیلان صورت نگرفته و این ضعف در برنامه باعث هدر رفت انرژی و منابع کشور در تربیت متخصص شده است.
متاسفانه هر دانشگاهی که در این سال ها افتتاح شده است برای خالی نبودن جای کشاورزی در بین رشته های دانشگاهی خود، چند رشته نیز از این حوزه را با ظرفیت های بالا به علاقه مندان ارائه می دهند.
بی شک نبود برنامه ریزی مدون در سطح کلان جامعه و به خصوص در حوزه آموزش عالی باعث شده است تا بدون اینکه بازار کاری در جامعه وجود داشته باشد، نفرات متقاضی کار را افزایش داده و توقعات را بالا می بریم.
متاسفانه آمار مشخصی از تعداد فارغ التحصیلان بخش کشاورزی وجود ندارد اما بر طبق اعلام سازمان نظام مهندسی کشاورزی، تنها 180 هزار نفر این افراد عضو نظام مهندسی بوده واز این تعداد تنها 25 درصد در بخش کشاورزی فعال بوده و مابقی عملا به کارهای غیر تخصصی روی می آورند.
گفتنی است این آمار تنها مربوط به اعضای نظام مهندسی کشاورزی بوده و آمار حقیقی بیش از این اعداد اعلامی ، است.
شاید یکی از مهمترین دلایل دوری متخصصان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی از حوزه تخصصی خود، نبود قانون مشخص برای جذب افراد در مشاغل کشاورزی و آزاد بودن ورود همگان از بی سواد تا مهندس کامپیوتر است که بخش را از وجود فارغ التحصیلان با دانش تهی کرده است.
بی قانون بودن بخش کشاورزی باعث شده است که هر کسی تنها با داشتن سرمایه ای کم و بند پ آنهم از نوع قوی، بتواند در تمام بخش های کشاورزی ورود کرده و از تخصصی ترین کار مانند دامپروری تا گلخانه داری را حق خود بداند.
این مشکل، سال هاست توسط کارشناسان بخش بیان می شود، البته مدیران قبول می کنند ولی در آخر کار خودشان را انجام داده و انگار نه انگار که این کار غلط است و با بهانه نبود سرمایه و بهره بردن از سرمایه افراد علاقه مند، اشتباه خود را تکرار می کنند.
با روی کار آمدن دولت جدید و مدیریت حجتی بر بخش کشاورزی، امید به قانونمند شدن کار و حرفه در بخش کشاورزی به یک آرزوی دست یافتنی مبدل شده است.
محمد علی رفیعی 
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هااشتغال , فارغ التحصيلان , کشاورزي ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 اشتغال فارغ التحصیلان؛ اولویت کاری بخش کشاورزی ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۵ فروردين


mehran : ما از بس از این دورغا شنیدیم دیگه مردیم .کاش درس نمی خوندیم....
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: