5:13 عصر | ۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5189     
با حضور وزیر جهادکشاورزی

افتتاح مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشار در زنجان

مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشار 5 هزار راسی شرکت آساره با حضور وزیر جهادکشاورزی در شهرستان زنجان افتتاح شد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ شنبه ۱ خرداد ساعت 08:00

به گزارش پایگاه خبری دامپروری ایران ( دامنا ) ، در سفر وزیر جهاد کشاورزی به زنجان و با حضور استاندار و جمعی از مسئولان استانی عملیات ساختمانی مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری که اولین واحد صنعتی پرورش گوسفند داشتی بزرگ مقیاس استان است که از اردیبهشت سال گذشته آغاز و فاز اول آن به ظرفیت 2500 راس مولد ( 5000 راس کل گله) با سرمایه گذاری بالغ بر 75 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشار در زمینی به مساحت 25 هکتار و شامل  چهار سوله بنا شده است.

با اجرای طرح پرورش داشتی گوسفند نژاد افشار و براساس پیش‌بینی‌ها قرار است از سال آینده سالیانه 18 هزار رأس قوچ و میش اصلاح نژادشده به دامداران متقاضی در استان و سراسرکشور واگذار شود.

ارزش ریالی هر قوچ ومیش ژن دار بین 8 تا 30 میلیون تومان است که با افتتاح و راه‌اندازی شرکت پرورش داشتی نژاد افشار زنجان، این هزینه برای دامدار بین 1.5  تا 3 میلیون تومان خواهد بود.

طرح پژوهشی اصلاح نژاد قوچ افشار و چندقلوزایی این نژاد از 10 سال پیش در دانشگاه زنجان و با همکاری جهادکشاورزی زنجان آغاز شد .

ژن‌های چندقلوزا که پس از بررسی‌های مختلف از گوسفند نژاد "برولامرینو" نیوزلند به زنجان برای ترکیب با نژاد گوسفند افشار به ایران آورده شده بود پس از حدود یک دهه ثمره داده است.

توان دوقلوزایی گوسفند نژاد افشار به طور متوسط برای هر 100 گوسفند 110 است اما با اجرای طرح انتقال ژن چند قلوزایی این توان به ازای هر 110 گوسفند به 240 رسیده است که در نسل های بعدی به سه برابر هم خواهد رسید.

سرعت رشد بالا، تولید شیر مطلوب، سازگاری سریع با محیط، عادت‌پذیری با شرایط آب‌وهوای مناطق سرد، قدرت راهپیمایی مناسب، توان چندقلوزایی و مقاومت بالا درمقابل امراض، ویژگی‌های ژن گوسفندی افشار است.


رحمان رستم خانی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان در گفت و گو با سایت زنجانم، اظهار کرد: پروژه پرورش گوسفند افشاری اصلاح نژاد شده در فاز اول با ۵هزار راس گوسفند شروع و افتتاح می شود.
وی افزود: برای انجام این طرح هیچ گونه تسهیلاتی ارائه نشده و کل طرح با هزینه شخصی حدودا ۷۵میلیارد ریال گوسفند داشتی سرمایه گذاری شده است.


کارشناس اصلاح نژاد دامی بیان کرد: در طرح اصلاح نژاد گوسفندی که داشتیم گله حاضر از دام های آن  گله ای بود که در طرح تحقیقاتی دکتر مععصومی، دکتر شهیر، دکتر حنفی نژاد ، دکتر سلیمی، دکتر رستمی، دکتر اسکندری نسب  از اساتید دانشگاه های هستند که در طرحمان با یکدیگر همکاری داشتیم.

رستم خانی با ابراز اینکه مشکلات خاصی در طول پروژه نداشتیم ، افزود:در فاز اول از حضور ۲۰نفر متخصص که متشکل از کارشناسان امور دامی و دامپزشک بهره مند خواهیم شد.


وی تصریح کرد: اگر فاز دوم به همت سرمایه گذار راه اندازی شود طبیعتا موجب اشتغالزایی ۲ برابری نیروی کنونی می شود.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان رمز موفقیت این طرح را در همکاری چند نهاد دولتی دانست و یادآور شد: ما به صورت کار گروهی به این موفقیت دست یافتیم.


مدیر پروژه پرورش گوسفند افشاری اصلاح شده اذعان داشت: تولید همیشه مشکلاتی دارد منتهی لذتی که پس از بهره برداری از محصول حاصل می شود تمام مشکلات به فراموشی سپرده می شود.
رستم خانی عنوان کرد: انجام این طرح را می توان الگویی برای فارغ التحصیلان رشته علوم دامی دانست.


وی اظهار کرد: این طرح دقیقا منطبق بر مباحث اقتصاد مقاومتی است، با توجه به اینکه فقر منابع طبیعی را در عرصه های مرتعی داریم، این طرح کمک به رفع فقر مرتعی می کند به طوری که می توانیم گوسفندان را در سیستم کاملا بسته پرورش دهیم .
کارشناس اصلاح نژاد دامی خاطر نشان کرد: در صورت تثبت سری ژن های Fecb موجب افزایش برّه ها در هر زایمان می شود.


رستم خانی با بیان اینکه کاری که انجام داده ایم یکی از موثرترین ژن های شناخته شده در دنیاست بر گوسفند افشاری طرح تثبیت شده بنابراین گوسفندی که این ژن را داشته باشد در هر زایمان برّه ۳الی ۴ قلو به دنیا می آورد.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به علت انتخاب گوسفند افشاری برای این طرح گفت: گوسفند افشار یکی از پتانسیل های گوسفندی کشور است که توان دو قلو زایی را به طور طبیعی داشت و با استقرار این ژن اثرات  چندقلو زایی خودش را بارزتر نشان داد.


فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هامجتمع , پرورش , اصلاح نژاد , گوسفند افشار , زنجان ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: