مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5068     

افزایش دو برابری تولید پروتئین دامی پس از انقلاب اسلامی

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی سرانه تولید پروتئین با منشاء دامی 16.2 گرم بود که هم اکنون این میزان به بیش از 32 گرم افزایش یافته است که رشد بیش از دو برابری را نشان می دهد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ شنبه ۱۷ بهمن ساعت 14:27

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حسن رکنی روز شنبه در نشست مطبوعاتی به مناسبت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: این بدان معناست که پروتئین دامی مورد نیاز 4.5 گرم از گوشت قرمز، 10.3 گرم از شیر و لبنیات، 9.8 دهم گرم از مرغ، 3.5 گرم از تخم مرغ و 4.6 گرم از آبزیان تامین می شود.
وی اظهار داشت: در دهه مبارک فجر امسال بیش از دو هزار و 848 پروژه کشاورزی با اعتبار 12 هزار و 450 میلیارد ریال در سراسر کشور به بهره برداری رسیده که از این میزان 445 پروژه با اعتبار سه هزار و 400 میلیارد ریال مربوط به معاونت امور دام است.
رکنی درباره تولید گوشت قرمز گفت: در ابتدای انقلاب اسلامی سرانه تولید گوشت قرمز 1.5 کیلوگرم بود و اکنون با وجود واردات 60 تا 70 هزار تن در سال سرانه تولید به 11.5 کیلوگرم رسیده است.
وی از افزایش جهشی سرانه تولید گوشت مرغ در کشور خبر داد و افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی سرانه تولید گوشت مرغ 6 کیلوگرم بود که هم اکنون این میزان به 26کیلوگرم رسیده است.
وی گفت: سرانه تولید تخم مرغ در ابتدای انقلاب اسلامی 6 کیلوگرم بود و هم اکنون بالغ بر 11.5 کیلوگرم شده است.
وی در زمینه تولید شیر و لبنیات نیز گفت: در ابتدای انقلاب اسلامی سرانه تولید شیر و لبنیات حدود 70 کیلوگرم بود که در حال حاضر 113 کیلوگرم است.

** کاهش 30 درصدی واردات
وی ضمن اشاره به آمار گفت: واردات محصولات پروتئینی از سال 1392 تاکنون 30 درصد کاهش داشته است. در 9 ماه نخست سالجاری 563 میلیون دلار محصولات پروتئینی وارد شده که نسبت به زمان مشابه سال 1393 حدود هشت درصد کاهش داشته است.

** رشد 5.7 درصدی صادرات دام و طیور
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در 9 ماه نخست سالجاری به میزان 905 میلیون دلار محصولات پروتئینی دام و طیور صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.7 درصد رشد داشته است.
وی درباره گوشت مرغ اضافه کرد: در 9 ماه نخست امسال 50 هزارتن گوشت مرغ با 70 میلیون دلار ارزآوری صادر شد که 13 درصد کاهش داشته است. در این مدت 60 هزار تن تخم مرغ به ارزش 75 میلیون دلار صادر شد که 22 درصد رشد را نشان می دهد.

** رشد 16.5 درصدی صادرات دام زنده و احشام خوراکی
وی درباره صادرات دام زنده و احشام خوراکی گفت: صادرات 17 هزارتن دام زنده و احشام خوراکی در 9 ماه نخست امسال 193 هزار دلار ارز آوری برای کشور داشته است که نسبت به سال گذشته 16.5 درصد رشد دارد.

** صادرات 295 هزارتن شیر و فرآورده لبنی
رکنی افزود: درمدت مذکور 295 هزارتن شیر و فرآورده لبنی به ارزش 422 میلیون دلار صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد کاهش داشته که با توجه به ایجاد تنوع، ارزش صادرات آن مشابه سال گذشته بوده است.

** رشد 175 درصدی صادرات گوسفند و بز
وی ادامه داد: با صادرات یک هزار و 152 راس گوسفند و بز به ارزش 177 میلیون دلار درمدت مذکور 175 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته ایم.
وی صادرات جوجه یک روزه، تخم مرغ نطفه دار، عسل و آلایش دامی را در 9 ماه نخست امسال 28 هزار تن و به ارزش 159 میلیون دلار اعلام کرد که نسبت به پارسال 30 درصد کاهش داشته داشت و علت کاهش صادرات باید بررسی شود.

** تخصیص 35 هزار میلیارد ریال برای اصلاح ساختار واحدهای دام و طیور
رکنی همچنین ازتخصیص 35 هزار میلیارد ریال برای اصلاح ساختار 10 هزار واحد دامی، 16 هزار واحد مرغداری و 95 کارخانه تجهیز خوراک دام خبر داد که در صورت نهایی شدن می تواند موجب افزایش بهره وری بخش شود.

** پیش بینی کاهش تراز تجاری بخش کشاورزی به 4.5 میلیارد دلار منفی
معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی افزود: در سال 1392 تراز تجاری بخش کشاورزی منفی هشت میلیارد و 100 میلیون دلار بود که با تلاش های دولت تدبیر و امید این میزان در سال 1393 به منهای 5.4 میلیارد دلار بهبود یافت.
وی پیش بینی کرد تراز تجاری بخش کشاورزی کشور در سال جاری به منهای 4.5 میلیارد دلار برسد.

** تفاهم نامه صادرات محصولات پروتئینی به روسیه نهایی نیست
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص صادرات محصولات پروتئینی به روسیه گفت: صادرات محصولات لبنی به روسیه بزودی انجام می شود اما هنوز توافق برای صادرات محصولات پروتئینی به این کشور نهایی نشده است.
رکنی افزود: روسیه بازار بزرگی برای مصرف اقلام پروتئینی است و با توجه به نزدیکی به کشور ایران و همچنین اختلاف هایی که با کشور ترکیه دارد، فرصت صادراتی خوبی برای صادرات محصولات دامی کشورمان به روسیه فراهم شده است.
وی اضافه کرد: بنابراین کار ما برای صادرات محصولات پروتئینی به روسیه در وهله اول عرضه محصول باکیفیت و انجام یکسری مراودات و انعقاد پروتکل ها بین دو کشور است.
وی گفت: زیرساخت های لازم برای صادرات به روسیه فراهم است و گروه های کارشناسی که از سوی این کشور برای بازدید از کشتارگاه ها و واحدهای بسته بندی به ایران مراجعه کرده اند، وضعیت واحدهای تولیدی کشورمان مورد تأییدشان بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اما برای صادرات باید پروتکل هایی بین کشور روسیه و سازمان دامپزشکی کشورمان منعقد شود که هنوز این پروتکل ها به مرحله نهایی نرسیده است.
وی با اشاره به صادرات محموله های آبزیان به کشور روسیه ، گفت: صادرات محصولات لبنی قریب الوقوع به این کشور انجام می شود اما در مورد صادرات پروتئینی و یا مرغ نیازمند مراودات بیشتر هستیم.

** وزارت جهاد کشاورزی فاقد ابزار نظارتی بر قیمت ها است
معاون امور بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره اجرایی نشدن قیمت مصوب 14هزار و 400 ریال شیرخام گفت: معتقدیم برای استمرار تولید هر محصول،تولید آن باید اقتصادی شود.
وی اظهار داشت: در طرح انتزاع، بخشی از وظایف وزارت صنعت به جهاد کشاورزی منتقل شد اما ابزار نظارتی همراه آن به وزارت جهاد کشاورزی منتقل نشده که این یکی از نواقص در کار ما است.
وی با اشاره به این که اول تیر ماه سال 1393 قیمت هر کیلوگرم شیر در جلسه تنظیم بازار 14هزار و 400 ریال تصویب شد و تاکنون این قیمت عملیاتی نشده است، افزود: در این رابطه دستگاه ناظر باید پاسخگو باشد. ما در وزارت جهاد کشاورزی دستگاه نظارتی نداریم البته سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در این رابطه قول های مساعدی داده اما هنوز موضوع به نتیجه نرسیده است.

** دولت برنامه ای برای تخصیص یارانه جدید به شیرخام ندارد
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره تخصیص یارانه به شیرخام گفت: سال گذشته با تصویب قیمت 14 هزار و 400 ریال برای شیر خام دیگر نیازی به تخصیص یارانه به این بخش نبود و تخصیص یارانه جدیدی در برنامه دولت پیش بینی نشده است.

** صادرات عسل کاهش یافت
رکنی درباره کاهش صادرات عسل گفت: صادرات عسل در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته اما موضوع مهمی که در صادرات عسل و یا هر کالایی مدنظر قرار می گیرد مزیت صادراتی آن کالا است. این بدان معناست قیمتی که عسل صادراتی در دنیا خریدار دارد ،دارای مزیت بیشتری است یا قیمتی که آن کالا در داخل خریداری می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر جمع بندی دقیقی در مورد وضعیت صادرات عسل نداریم، اظهار داشت: البته سازمان استاندارد، عسل را از اجباری به تشویقی تبدیل کرده ولی برنامه ای برای الزام تبدیل استاندارد تشویقی عسل به اجباری در حال حاضر وجود دارد اما ممکن است با اجباری کردن استاندارد عسل صادرات تحریک شود.
به گفته وی، استاندارسازی عسل در برنامه های این معاونت قرار دارد.

** طرح تعیین هویت دام در شهرهای مرزی
رکنی درباره طرح تعیین هویت دام در شهرهای مرزی گفت: سال گذشته این طرح با کمک استاندار سیستان و بلوچستان و حمایت وزارت جهاد کشاورزی با وجود کمبود اعتبار عملیاتی شد.
وی اظهار داشت: به دنبال اجرای این طرح در سایر استان های مرزی کشور هستیم تا از ورود دام زنده قاچاق به کشور جلوگیری شود.

** کاهش حدود 20 درصدی اقلام خوراکی دام و طیور
معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: در دو سال گذشته با اقدام های دولت یازدهم قیمت اقلام خوراکی دام و طیور بین 12 تا 20 درصد کاهش داشته در حالی که در سالهای گذشته به دلیل انحصار در بازار خوراک دام و طیور همیشه قیمت این محصولات سیر سعودی داشته است.

** کاهش 10 میلیونی جمعیت دامی
رکنی افزود: در حال حاضر جمعیت دام سبک کشور حدود 68 میلیون است که برای حفظ مراتع کشور طبق برنامه ریزی باید در یک برنامه پنج ساله این جمعیت 10 میلیون کاهش می یافت اما به برنامه نرسیده ایم.
به گفته وی، در10 ماهه امسال یک میلیون و 80 هزار راس دام سبک و 14 هزار راس گوساله صادر شده است.

** دستیابی به 15 درصد تولید مرغ و تخم مرغ در زنجیره تولید
معاون وزیر جهادکشاورزی می گوید این وزارتخانه بر تولید گوشت قرمز، شیر، مرغ و تخم مرغ در زنجیره تولید تاکید دارد به طوری که با اقدام های صورت گرفته سال گذشته فقط 10 تا 11 درصد تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در زنجیره تولید بوده است.
به گفته رکنی براساس برنامه ریزی های صورت گرفته پیش بینی می شود امسال 15 درصد تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در زنجیره تولید باشد.
معاون وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد در زمینه زنجیره تولید گوشت قرمز و شیر زیرساخت لازم مهیا نیست اما به تازگی برخی اتحادیه ها و تعاونی ها اقدام های جدیدی شروع کرده اند.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاپروتئین دامی , انقلاب اسلامی , دام و طیور ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: