مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 668     

افزایش قیمت‌ خوراک دام و طیور در بازار با نوسان ارزی

فارس
عدم تصمیم‌گیری شفاف مسئولان درباره نرخ ارز باعث نوسان قیمت نهاده‌ها و محصولات پروتئینی در بازار شده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ شنبه ۲۹ تير ساعت 14:20

 با ابهام در نرخ ارز مرجع و عدم تصمیم قطعی در پرداخت مابه‌التفاوت ارز 1226 و 2477 تومانی به واردات کالاهای اساسی قیمت نهاده و خوراک طیور افزایش یافته است.

بعد از اظهار نظر مسئولان دولتی مبنی بر تغییر نرخ ارز مرجع از 1226 به 2477 تومان بسیاری از واردکنندگان نهاده‌های دامی به این بهانه که نرخ ارز افزایش یافته و با این امید که در بازار آزاد سود خوبی به جیب بزنند، خوراک‌ طیور را که با ارز 1226 تومان وارد کشور شده است، را تحویل مرغداری‌ها نمی‌دهند.

آنها می‌گویند اگرچه وزارت صنعت اعلام کرده است، هنوز وزارت صنعت پرداخت مابه‌التفاوت ارز مرجع را به صورت شفاف اعلام نکرده است و پرداخت آن از سوی بانک مرکزی در هاله‌ای از ابهام است. این مسئله باعث کمبود و افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازار شده و تولیدکنندگان از آینده صنعت تولید مرغ به شدت نگرانند.

افزایش 500 تومان قیمت کنجاله سویا

قیمت کنجاله سویا بعد از اظهارنظر مسئولان در مورد نرخ ارز مرجع به کیلوگرمی هزار و 565 تومان رسیده است. پیش از این قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا که به صورت مصوب توسط شرکت پشیتبانی امور دام اعلام شده بود، 1050 تومان بود.

این نهاده دامی در 15 تیرماه به کیلویی هزار و 300 تومان افزایش یافت و با سیر صعودی خود به کیلویی هزار و 565 تومان رسید.

افزایش 250 تومانی ذرت دامی

همچنین سایر نهاده‌های دامی مانند ذرت نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. به طوری که پیش از این قیمت مصوب ذرت دامی کیلویی 700 تومان بود که در 18 تیرماه به 832 تومان رسید.

این نهاده در 24 تیر به کیلویی 935 تومان و امروز در بازار معاملات به کیلویی 942 تومان افزایش یافته است.

به گزارش فارس نهاده‌های دامی مانند ذرت و کنجاله سویا بیشتر از طریق واردات تأمین می‌شود و سالانه حدود 7.5 میلیون تن از این نهاده‌ها وارد کشور می‌شود.

به گزارش فارس از آنجایی که 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی به قیمت نهاده مرتبط است، بنابراین هرگونه نوسان در قیمت محصولات پروتئینی تاثیر دارد.

از سوی دیگر به دلیل عدم تحویل خوراک از سوی وارد کنندگان، تولید کنندگان از کمبود شدید این نهاده‌ها در بازار خبر می‌دهند.

به دنبال افزایش قیمت نهاده‌ قیمت فرآورده‌های دامی نیز نوسان زیادی در بازار داشت.

افزایش قیمت جوجه یک روزه و دام زنده

قیمت جوجه یکروزه گوشتی از هزار و 100 تومان به هزار و 123 تومان افزایش یافت،‌ جوجه یکروزه در تعیین قیمت مرغ عرضه شده به بازار نقش مؤثری دارد.

قیمت دام زنده نیز از کیلویی 10 هزار تومان به 10 هزار و 100 تومان افزایش یافته است.

کاهش قیمت مرغ و تخم‌مرغ

البته بررسی قیمت‌های سایر محصولات پرتیئنی مانند مرغ و تخم‌مرغ حاکی از کاهش قیمت در بازار است و دلیل اصلی آن عرضه مرغ منجمد و برگزاری نمایشگاه‌های ضیافت به مناسبات ماه رمضان است.

اخیراً شرکت امور پشتیبانی دام از ذخیره 80 هزار تن مرغ منجمد خبر داده بود که در ماه رمضان با افزایش تقاضا و برای جلوگیری از افزایش قیمت به تدریج وارد بازار می‌شود.

دلیل کاهش تخم‌مرغ نیز مصادف شدن با گرمای تابستان است که میزان تقاضا را پایین آورده است.

در حال حاضر به دلیل تولید مازاد ماهانه 7.5 هزار تن صادرات تخم‌مرغ به کشورهای منطقه وجود دارد.

گرچه دولت با عرضه محصولات ذخیره‌ای تا حدودی مانع از افزایش قیمت شده است، اما به دلیل بالا رفتن قیمت تمام شده تولید کنندگان متضرر می‌شوند و ادامه این روند نگرانی از آینده تولید با بیشتر کرده‌ است.

هشدار تولید کنندگان به تکرار تجربه تلخ سال گذشته

براساس این گزارش، تولیدکنندگان و اتحادیه‌های مرغ و تخم‌مرغ طی تماس‌های مکرر با خبرنگار فارس نگرانی خود را از افزایش قیمت خوراک دام و طیور و نگرانی از تکرار بحران سال گذشته قیمت مرغ عنوان می‌کند، سال گذشته به دلیل کمبود و بالا رفتن قیمت نهاده‌های دامی هر کیلوگرم کنجاله سویا به هزار و 800 تومان رسید و قیمت مرغ نیز از 8 هزار تومان فراتر رفت.

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: