مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 2485     

اما و اگرهای تولید محصولات تراریخته

روزنامه کسب و کار
هم‌اکنون سهم تراریخته در تولید محصولات کشاورزی، در کل جهان حدود 5درصد است. اما کشت چنین محصولاتی در کشورهای مختلف با اما و اگرهای فراوانی همراه بوده است. اینکه با توجه به نوین بودن این تکنولوژی سلامت آینده مردم چگونه تضمین می‌شود؟ آیا این محصولات می‌تواند جایگزین مناسبی برای تولیدات طبیعی باشد؟
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ يکشنبه ۱۱ اسفند ساعت 16:55

 

 

وحید زندی فخر

 شاید تا به حال نام تراریخته را نشنیده باشید اما چند سالی است که بحث استفاده از محصولاتی با این نام، در جهان فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است. تراریخته‌ها محصولات یا موجوداتی هستند که به نوعی ژنتیک آنها دستکاری شده باشد.

از قدیم‌الایام، کشاورزان برای رسیدن به نتیجه بهتر و تولید بیشتر محصولات به فکر راهکارهایی بودند که آنها را در دستیابی به اهدافشان یاری کند. البته کارشناسان و محققان این عرصه هم در کنار کشاورزان با انجام آزمایشات مختلف، شیوه‌های زیادی را برای بهبود تولید ارائه داده‌اند که یکی از آنها دستکاری کردن ژنتیک گیاه است.

اختلاف نظر بین کارشناسان

تراریخته یکی از حوزه‌هایی است که به خصوص در کشور ما با چالش‌ها و نظرات مختلفی در فضای رسانه‌ای روبه‌رو بوده است؛ زیرا به جرات می‌توان گفت وجود یا فقدان این روش به طور مستقیم با کسب‌وکار کشاورزان در ارتباط است.

تولید محصولات دستکاری شده ژنتیکی در ایران موافقان، مخالفان و همچنین منتقدان زیادی دارد. به گفته یکی از استادان دانشگاه شهید بهشتی، این اختلاف نظرها بیشتر به دلیل نداشتن اطلاعات و دانش کافی در این زمینه است.

عبدالمجید مهدوی دامغانی، به«کسب‌وکار» می‌گوید: حساسیت‌ها و چالش‌هایی که درباره تراریخته در ایران وجود دارد، باعث شده که اصل قضیه به فراموشی سپرده شود؛ درست مانند داستانی که باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شد.

به هر ترتیب، محصولات تراریخته پس از دستکاری ژنتیکی به شکلی تولید می‌شوند که در شرایط عادی و طبیعی امکان به وجود آمدن آنها میسر نیست. شاید این سوال مطرح شود که چرا با اینکه جهش‌های ژنتیکی در طبیعت رخ می‌دهد، باز باید دست به چنین کاری زد؟

هدف از تولید چنین محصولاتی، تغییر مثبت و مطلوب است. این در حالی است که در جهش‌های طبیعی امکان از بین رفتن صفات مطلوب وجود دارد. بنابراین محققان برای افزایش بهره‌وری و بالا بردن کیفیت محصول، دست به چنین کاری می‌زنند.

به اعتقاد مهدوی دامغانی، افزایش بهره‌وری و بالا رفتن مقاومت گیاه در مقابل تنش‌های محیطی مانند مقاومت در مقابل کم‌آبی، علف‌کش‌ها و... از مهم‌ترین مزایای تراریخته است که موافقان آن تنها بر این اصول تاکید می‌کنند و دیگر جنبه‌های آن را نادیده می‌گیرند.

اما مخالفان تراریخته که بر عیب‌های آن متمرکزند استفاده بیشتر از سم توسط کشاورز به سبب مقاومت گیاه و امکان ایجاد حساسیت در انسان به دلیل مصرف محصولات تراریخته را بهانه کرده و آن را به کلی رد می‌کنند.

وابستگی به خرید بذر

این استاد دانشگاه با تاکید معایب و مزایای استفاده از تکنولوژی تراریخته عنوان می‌کند: در این میان منتقدانی هم هستند که تمام جوانب را در نظر گرفته و تراریخته را نه رد می‌کنند و نه تایید.

مهدوی دامغانی معتقد است: از نظر منتقدان هر روش جدیدی می‌تواند آثار مخرب و سازنده‌ای داشته باشد. بنابراین باید شیوه اجرای آن را به صورت کلان مدنظر داشت.

اما یکی از مشکلاتی که تراریخته ممکن است برای جامعه کشاورزی در پی داشته باشد، وابستگی به بذر تولید شده توسط شرکت‌های خاص است. بنابر قانون، بذر تراریخته پس از گذراندن مراحل آزمایشی و تایید سلامت آن گواهی ثبت دریافت می‌کند. بنابراین استفاده‌ از این بذور منوط به داشتن گواهی بذر است.

از طرفی بسیاری از بذرهای تولید شده تا یک سال توانایی تولید در قالب اصلاح شده را دارند. بنابراین کشاورز برای دریافت نتیجه‌ به طور مستمر، مجبور است هر ساله بذر مربوطه را از شرکت مورد نظر خریداری کند. بنابراین حاکمیت غذایی از طرف آن شرکت، درو از انتظار نیست. ضمن اینکه برخی از بذرها از کشورهای خارجی وارد می‌شود و مشکلات را دوچندان می‌کند. به عنوان مثال، کشاورزان آرژانتین که‌ 28‌در‌صد کل محصولات ترا‌ریخته را تولید می‌کنند با ورود به کشاورزی تراریخته‌، حتی قادر به تامین غذای کودکان خود نیز نیستند‌. زیرا در‌آمدکشاورزان به نصف ‌تقلیل یافته که مهم‌ترین علت آن هزینه‌های سنگین مواد تراریخته و کاهش‌ 30در‌صدی قیمت‌ها در سال‌های اخیر به علت عدم اطمینان از سلامت و مخاطرات پیش‌بینی نشده این محصولات بوده است‌.

از 1993 تا 2000 بیش از 50هزار کشاورز به دلیل ورود به عرصه تراریخته، شغل خود را از دست دادند. وابسته شدن تولید به مواد و سرمایه‌های تجارتی خارجی باعث‌ بروز چنین مشکلاتی شده است.

خلأ عملکرد داریم

به هرحال در ایران حدود 400نوع بذر، گواهی تولید گرفته و توسط شرکت‌های خصوصی به دست کشاورزان می‌رسد. در صورتی که از این تکنولوژی به درستی استفاده شود، می‌تواند رونق کشاورزی ایران را رقم بزند اما در صورت استفاده غلط، پیامدهای ناگواری را به همراه خواهد داشت.

مهدوی دامغانی که یکی از منتقدان تراریخته است، می‌گوید: متاسفانه کشور ما در تولید بسیاری از محصولات، خلأ عملکرد دارد. به عنوان مثال کشت گندم در منطقه‌ای بدون هیچ محدودیت محیطی ممکن است 6تن محصول در هکتار، نصیب کشاورز کند اما وقتی همین بذر در مزرعه معمولی کاشته می‌شود میزان تولید به 4تن کاهش می‌یابد. اختلاف 2تنی که در این میان وجود دارد ناشی از خلأ عملکرد و سوءمدیریت‌هاست.

وی معتقد است: خلأ عملکرد را باید با مکانیزاسیون و مدیریت صحیح حل کرد اما اگر بخواهیم این خلأ را با تراریخته جبران کنیم ممکن است پیامدهای آن بیش از دستاوردهایش باشد. بنابراین ضرورت دقت در استفاده از این تکنولوژی، تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هامحصولات , تراریخته , کشاورزی ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 اما و اگرهای تولید محصولات تراریخته ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۱ اسفند


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: