2:27 عصر | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۵ ارديبهشت
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5143     

تب برفکی به دلیل کاهش تولید و واردات واکسن شیوع یافته است

رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی کاهش تولید و کمبود واردات واکسن تب برفکی را از علل شیوع این بیماری در کشور عنوان کرد و در عین حال گفت موسسه پیش از این احتمال کاهش تولید را به دلیل ارتقای کیفیت اعلام کرده بود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ دوشنبه ۶ ارديبهشت ساعت 13:30

تب برفکی یا «بیماری دهان و پا» (Foot-and-Mouth Disease) یک بیماری عفونی، بسیار مسری و گاهی کشنده ویروسی است که که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانوادهٔ گاوسانان می شود. این بیماری بعنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می شود. کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن میلیون ها راس دام است.گاو، گاو میش، گوسفند، بز، خوک، گوزن و آهو به بیماری تب برفکی حساس هستند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حمیدرضا کهرام روز دوشنبه در حاشیه نوزدهمین کنگره جامعه دامپزشکی که در مرکز همایش های رازی درحال برگزاری است،در جمع خبرنگاران افزود: از سال گذشته موسسه واکسن و سرم سازی رازی برای ارتقای واکسن تب برفکی و بکارگیری سویه های(نمونه) جدید این بیماری در این واکسن تلاش کرد واکسن 6pd50 را جایگزین واکسن 3pd50 کند که همین امر باعث کاهش تولید این واکسن در این موسسه شد، به طوری که در سال 1393 بین 18 تا 20 میلیون دوز واکسن تب برفکی تولید شده بود که با ارتقای کیفیت این واکسن، میزان تولید به حدود 10 میلیون دوز رسیده است.
وی یکی از دلایل مهم شیوع تب برفکی در کشور را کمبود واردات این واکسن عنوان کرد و گفت: مجوز واردات این واکسن را باید سازمان دامپزشکی کشور صادر می کرد. حال باید بررسی شود که مشکل در کمبود واردات به دلیل صادرنشدن مجوزهای لازم یا تخصیص نیافتن اعتبار لازم برای واردات است.
وی اضافه کرد: در بحث شیوع بیماری تب برفکی هر پنج سال یک بار سویه های جدیدی با ورود دام های قاچاق به کشور دیده می شود و متاسفانه در دو سال اخیر چهار سویه جدید از بیماری تب برفکی به کشور وارد شده است.
وی ادامه داد: یکی از سویه های جدید بیماری تب برفکی که در اسفندماه جاری مشخص شد سویه O2016 شناسایی شده است.
کهرام افزود: شناسایی سویه های جدید، واکسینه کردن و تهیه واکسن جدید سه تا چهار ماه زمان می برد که همین امر می تواند وقفه ای در تولید ایجاد کند.
به گفته رئیس موسسه سرم سازی رازی، ویروس تب برفکی نیز همچون ویروس آنفلوانزا به طور مداوم در حال تغییر شکل است.
وی درباره ورود دام های قاچاق نیز گفت: مساله اصلی برای مقابله با تب برفکی کنترل مرزها است که این مهم خارج از وظایف وزارت جهادکشاورزی است و همچنین باید در کنار آن برنامه جلوگیری از حمل و نقل دام از شهری به شهر دیگر نیز اجرا شود.
 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 تب برفکی به دلیل کاهش تولید و واردات واکسن شیوع یافته است ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ ارديبهشت


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: