مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5228     
با هماهنگی دبیرخانه شیر، ایستگاه سلامت

برگزاری جلسه بررسی مشکلات صنعت گاو شیری و راه های ارتقاء سرانه مصرف شیر

در جلسه مشترک دبیرخانه شیر، ایستگاه سلامت و کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اطاق بازرگانی مشکلات صنعت گاو شیری و موضوعات مرتبط با ارتقاء سرانه مصرف شیر مورد بررسی قرار گرفت.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ دوشنبه ۱۴ تير ساعت 10:21

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دامپروری ایران (دامنا)، روز گذشته (شنبه 12 تیرماه) جلسه مشترک دبیرخانه شیر، ایستگاه سلامت و کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اطاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
در این جلسه پس از بررسی مشکلات و معضلات صنعت گاو شیری و موضوعات مرتبط با سرانه مصرف مقرر شد کمیته راهبردی مشترک بین دبیرخانه شیر و کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تشکیل و برنامه راهبردی مشترکی را جهت ادامه فعالیت های دبیرخانه و اتاق بازرگانی ارائه نماید.
حمیدرضا قلمکاری رییس کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی استان اصفهان اظهار امیدواری کردند که اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی بتواند نقش خود را در ارتقاء سرانه مصرف شیر ایفاء نماید.
وی در خصوص برنامه های آتی اتاق بازرگانی از جمله ایجاد دفتر مطالعات استراتژیک شیر به کمک "دبیرخانه شیر، ایستگاه سلامت" خبر داد و اظهار امیدواری کرد: با ایجاد حلقه وصلی بین دبیرخانه و کمیته های تلفیقی بخش کشاورزی اتاق بازرگانی بتوان به اهداف مورد نظر و افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات با بکار گیری ظرفیت همه دستگاههای تخصصی دستیابیم.
همچنین قاسمعلی حسن زاده، مدیرعامل اتحادیه دامداران و دبیر اجرایی "دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت" با ارائه گزارشی از ظرفیت استان در خصوص صنعت گاو شیری عنوان کرد: برای ارتقاء سرانه مصرف شیر جلسات متعددی با شهرداری و همایش هایی مختلفی توسط دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت برگزار شده است.
 سید موسی رهنمایی، رئیس هیات مدیره تعاونی دامداران نیز قوانین مغفول واقع شده در خصوص حمایت از دامداران را مورد توجه قرار داده و گفت: دامداران توقعی بیش از اجرای قوانین ندارند.
حسن نیلی دبیر علمی "دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت" نیز با بهره گیری از آیات قرآنی اذعان نمود: فعالیت کشاورزی از نظر قرآن آنقدر حائز اهمیت می باشد که خداوند کشاورزی را به خود نسبت می دهد.
 ایشان نگاه قرآن به موجودات زنده را بسیار فراتر از استفاده اقتصادی دانست.
وی همچنین با اشاره به مکاتباتی که از سوی دبیرخانه شیر با ریاست محترم جمهوری و وزیر اقتصاد صورت گرفت، معتقد بود که نگاه به بخش کشاورزی نامتوازن و باعث مستهلک شدن سرمایه های آب و خاک و نیروی انسانی در این بخش شده است.
نیلی همچنین خواستار اختصاص دو درصد از بودجه بخش بهداشت و درمان کشور جهت اصلاح الگوی تغذیه و افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات شد.
در ادامه دکتر سید مرتضی صفوی استاد دانشگاه علوم پزشکی و عضو کمیته علمی دبیرخانه شیر ایستگاه سلامت، با هشدارنسبت به عوارض کم مصرف کردن شیر بر روی سلامت جامعه به شیوع بیماریهای ناشی از این مهم اشاره کرد و خواستار تشویق کودکان به شیوه های مختلف جهت نوشیدن حداقل سه تا چهار لیوان شیرو یا معادل آن در روز شد.
جمشید جلیل نژاد، مدیرعامل شرکت کشت و دامداری فکا نیز با اشاره به تنوع نهاده های دامی مورد استفاده در فرآیند تولید شیر، نوسانات قیمتی و سیاستگذاری در هریک از این اقلام را برروی قیمت تمام شده و همچنین قیمت سایر نهاده ها مورد توجه قرار داد.
ایشان متذکر شده نوسانات قیمت ارز میتواند توجیه اقتصادی صادرات محصولات لبنی را تحت تاثیر قرار دهد.
وی همچنین با تغییراتی که در قیمت ذرت و سایر نهاده ها ایجاد شده است، پیش بینی کرد: قیمت هر کیلو شیر تولیدی در واحدهای بزرگ صنعتی حداقل 30 تومان بیشتر از هفته های قبل تمام شود.

مهدی بابائی رئیس کمیته دام و طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی نیز به تشکیل کارگروه های مختلف در کمیسیون کشاورزی پرداخته و با توجه به تلاشهای صورت گرفته برنامه های آینده کارگروه دام و طیور کمیسیون کشاورزی را مورد توجه قرار داد.
در این جلسه همچنین عباس زال بیک با توجه به وضعیت تولید شیر در جهان و قیمت تمام شده آن در کشورهای مختلف، به حمایت هایی که از سوی کشورهای مختلف از صنعت دامپروری انجام می شود، اشاره کرد.
شهرام موحدی مدیرکل دامپزشکی استان نیز با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مختلف از جمله تب برفکی، محدودیت های اعتباری این اداره را با توجه به ماموریت های متنوع وگسترده دامپزشکی مورد توجه قرار داد.
عبدالوهاب سهل آبادی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان به قولهایی که ایشان در خصوص کمک به ماموریت های دبیرخانه شیر، ایستگاه سلامت داده بود، پرداخته و خواستار پیگیری جهت عملیاتی نمودن وعده های داده شده، شد.
در خاتمه  امیر حسین افیونی معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی نیز ضمن تاکید بر ضرورت ترویج سرانه مصرف شیر و لبنیات در جامعه بویژه از طریق دانشگاههای علوم پزشکی، بر اهمیت و چگونگی روشهای تبلیغاتی موثر اشاره نمود.