مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4955     

برگزاری سمپوزیوم هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها

سمپوزیوم یک روزه هشدار مصرف آنتی بیوتیک روز گذشته با حضور مسوولین و اساتید دامپزشکی در سالن اجتماعات دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ دوشنبه ۲ آذر ساعت 12:53

به گزارش دامپروری ایران (دامنا) به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، رییس سازمان دامپزشکی کشور در سمپوزیوم هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها بر ارتقای کیفیت دارو جهت رونق صادرات و همچنین بر تجویز و نظارت بر مصرف دارو توسط دامپزشکان تاکید کرد.
دکتر مهدی خلج رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: تمام موجودات برای زنده ماندن و حیات خود تلاش می کنند و خود را با شرایط سازگار می نمایند، میکروارگانیسم ها نیز مانند دیگر موجودات زنده برای بقا و ادامه حیات، خود را با شرایط تطبیق می دهند.
دکتر خلج افزود: بالغ بر 50 درصد آنتی بیوتیک ها در عرصه دامپزشکی مصرف می شود که این موضوع یکی از دغدغه های دامپزشکی و حوزه پزشکی می باشد.
سخنران اول این همایش ادامه داد: در سال 2011 سازمان بهداشت جهانی (WHO) شعاری در مورد اهمیت این موضوع برگزید و در سال 2012 سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) بر اهمیت موضوع تاکید نمود و در سال 2014 (WHO)  و (OIE) با حضور وزرای بهداشت و کشاورزی کشورهای عضو گردهمایی با موضوع آنتی بیوتیک تشکیل داد و امسال هم هفته جهانی هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها به پیشنهاد (OIE) از تاریخ  16 تا 22 نوامبر 2015 برابر با 25 آبان تا 1 آذر 1394 نشان دهنده اهمیت این موضوع می باشد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: مقاومت دارویی حتمی است کاری که می توان انجام داد راه کاری برای کاهش مصرف دارو و در نتیجه کاهش مقاومت دارویی می باشد.
دکتر خلج گفت: در حال حاضر در بخش غیر دولتی حدود هزار و هفتصد داروخانه دامپزشکی وجود دارد که این موضوع باعث شده دارو از داروخانه تهیه و مستقیما توسط دامدار به مصرف برسد و نظارتی بر مصرف دارو در مزرعه توسط دامپزشک صورت نمی گیرد.
وی تصریح کرد: ما به مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دامپزشکی فکر میکنیم ولی سازمان به تنهایی قادر به انجام این کار نمی باشد و باید با همکاری و مشارکت سازمان نظام دامپزشکی و تشکل های بخش غیر دولتی این کار صورت پذیرد.
دکتر خلج افزود: اولین گام جهت رونق صادرات دارو ارتقای کیفیت آن می باشد که سازمان دامپزشکی کشور برای تمام مراکز تولیدی در حوزه دامپزشکی که علاقمند به صادرات محصولات خود می باشند با رعایت موازین و مقررات بهداشتی کد IR صادر نموده است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: برای افزایش سطح بهداشت در فرآورده های دامی، در کنار رعایت بهداشت در کشتارگاه، رعایت موازین بهداشتی در ابتدای زنجیره تولید از جمله مرغداری و دامداری اهمیت ویژه ای دارد و زمانی که ابتلا به بیماری در دام کمتر بوجود آید مصرف دارو و آنتی بیوتیک هم کاهش می یابد و در نتیجه محصولات سالم تر با باقیمانده دارو و مقاومت کمتر دارویی تولید می گردد.
دکتر تاجبخش، چهره ماندگار دامپزشکی به عنوان سخنران بعدی ضمن اشاره به کتابی از تالیفات خود با موضوع مقاومت آنتی بیوتیک ها که در سال 1350 منتشر شده است و هشدار در همان سال مبنی بر مصرف منطقی و اصولی از آنتی بیوتیک ها گفت: یکی از کارهای اشتباه در پرورش دام و طیور اضافه کردن آنتی بیوتیک در جیره غذایی می باشد که با توجه به وسیع الطیف بودن اکثر این داروها منجر به از بین رفتن میکروبهای مفید دستگاه گوارش در نتیجه افزایش وزن در دام و طیور میگردد، نهایتا انسان در زمان مصرف این فرآورده های دامی به این داروها مقاومت پیدا میکند.
وی تصریح کرد: باکتریها میلیون ها سال قبل از انسان در زمین وجود داشته اند و به علت جهش ژنتیکی میلیون ها سال بعد هم وجود خواهند داشت ما نمی توانیم آنها را از بین ببریم، فقط باید با آنها به تعامل برسیم.
در ادامه دکتر صفری، رییس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: این هشدار هم به تولیدکنندگان و هم به مصرف کنندگان آنتی بیوتیک می باشد.
وی افزود: چرا دامپزشکی جایگاهی در طرح تحول سلامت ندارد اگر به دنبال کاهش مصرف دارو هستیم باید کاهش رخداد بیماری اتفاق بیافتد.
وی در ادامه با تبیین وظایف سازمان نظام دامپزشکی ادامه داد: وظیفه ما هم دفاع از حقوق همکاران دامپزشک و هم حقوق بهره برداران و تولید کنندگان می باشد.
دکتر صفری ادامه داد: واحدهای تولیدی احتیاج به تجهیز ساختار دارند و باید همه جوانب را توام با هم به جلو ببریم.
دکتر صفری با اشاره به ورود سازمان نظام دامپزشکی به حوزه داروهای همیوپاتیک و طب سنتی از عدم وجود نهاد تحقیقاتی قوی در حوزه دامپزشکی انتقاد کرد.
در پایان و در بخش سخنرانی علمی دکتر مصطفی پیغمبری، دکتر فرامرز مسجدیان، دکتر فاطمه سلیمانی، دکتر مصطفی عزیزیان، دکتر محمد حبیبی و دکتر محمد گل محمدی به ایراد سخنرانی پرداختند.

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 برگزاری سمپوزیوم هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها ۱۳۹۴ دوشنبه ۲ آذر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: