12:19 صبح | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۵ ارديبهشت
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5078     

تخصیص 120 میلیارد ریال برای خرید واکسن تب برفکی و پرداخت غرامت دامداران

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش مرگ طیور و دیگر دام ها در 10 ماه امسال خبر داد و گفت: با تصویب هیات دولت مبلغ 120 میلیارد ریال برای خرید واکسن تب برفکی و پرداخت غرامت به دامداران اختصاص یافت.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ دوشنبه ۱۹ بهمن ساعت 09:59

«مهدی خلج» عصر یکشنبه در نشست مطبوعاتی که به مناسبت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شده بود، افزود: از این میزان، اعتبار دولتی به ارزش 50 میلیارد ریال برای خرید واکسن تب برفکی و 70 میلیارد ریال برای غرامت بیماری های مشترک سل گاوی و بروسلوز به دامداران پرداخت می شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بتازگی به اتحادیه سراسری دامداران اعلام کردیم در صورت تمایل می توانند بخشی از واکسن های استراتژیک تب برفکی را به کشور وارد کنند و مجوز این واردات از سوی سازمان دامپزشکی صادر می شود.
وی افزود: این سازمان برای حمایت از تولیدکنندگان محصولات دامی نیز شبکه زنجیره سرد را برای توزیع واکسن تب برفکی در اختیار واردکنندگان قرار می دهد.

** کاهش 46 درصدی تلفات طیور ناشی از بیماری ها
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در 10 ماه گذشته تلفات طیور به 8/7 درصد رسید که 4/3 درصد آن ناشی از بیماری های طیور و بقیه ناشی از خفگی و شرایط حمل و نقل بود.
به گفته وی، بر پایه آمارها تلفات عمومی طیور 30 درصد و تلفات ناشی از بیماری ها 46 درصد کاهش را نشان می دهد.
وی تصریح کرد: در سال 1392 تلفات طیور 2/11 درصد بود که 4/6 درصد آن از بیماری ناشی می شد.
خلج گفت: از مجموع 34 بیماری با 28 مورد بیماری طیور و 6 بیماری مشترک انسان و دام روبرو بوده ایم که در 10 ماهه امسال نسبت به پارسال بیماری های دامی 28 درصد کاهش داشت.
وی اضافه کرد: در این مدت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک 56 درصد، تب برفکی 30 درصد و بیماری لنفی اسکرین 60 درصد کاهش یافت.
خلج درباره واکسیناسیون بیماری بروسلوز دامی گفت: امسال نسبت به پارسال 35 میلیون و 800 هزار مورد واکسیناسیون انجام شد که در 10 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 30 درصد افزایش نشان می دهد.

** 29 مزرعه پرورش قزل آلا مشکوک به مالاشیت گرین معدود شد
رئیس سازمان در دامپزشکی درباره نظارت بر بهداشت عمومی فراورده های خام آبزیان گفت: طبق بخشنامه سازمان دامپزشکی که از پانزدهم فروردین امسال ابلاغ شد، 580 مزرعه پرورش ماهی قزل آلا پایش و نمونه برداری شد و همه محصول 29 مزرعه مشکوک به استفاده از ماده ضدعفونی مالاشیت گرین از بین رفت.
خلج درباره ورود دام زنده از مرزهای جنوب شرقی کشور افزود: با کمک و حمایت وزیر جهاد کشاورزی و همکاری استانداری سیستان و بلوچستان از ورود دام زنده به کشور جلوگیری شد و در تلاشیم این اقدام در سایر استان های مرزی کشور نیز عملیاتی شود.
وی درباره سامانه یکپارچه قرنطینه این سازمان گفت: سازمان دامپزشکی کشور هر نوع جابجایی دام و طیور زنده، فراورده های خام و نهاده های دامی را زیر نظر خود دارد.
به گفته وی، ترابری همه کالاها در این سامانه رصد و ردیابی می شود و در پی تفاهم تازه با سازمان حمل و نقل جاده ای و اداره کل دامپزشکی استان هرمزگان، در مرحله تازه همه جابجایی ها در استان هرمزگان رصد می شود.
وی افزود: همچنین با همکاری نیروی انتظامی کامیون های شناسه دار زیر نظر سازمان دامپزشکی، به طور برخط (آنلاین) رصد می شود.
خلج ادامه داد: قرار است تا شهریورماه سال 1395 همه جابجایی ها و ترددهای کالاهای دامپزشکی در این سامانه ثبت شود.
وی گفت: در این سامانه 73 واحد فراوری میگو ، 12 واحد فراوری خاویار صادراتی و شیر خام رصد می شود.
به گفته وی، سالیانه بیش از 500 هزار مورد بارگیری و جابجایی دام، مرغ و تخم مرغ صورت می گیرد.
همچنین امسال 20 هزار و 235 مجوز بهداشتی برای 66 کالای صادراتی، 2927 گواهی بهداشتی برای واردات برخی فراورده های دامی و 1637 گواهی بهداشتی ترانزیت، از سوی این سارمان صادر شده است.
کالای ترانزیت از طریق قلمرو ایران برای صادرات به دیگر کشورها فرستاده می شود.

** ایران برای صادرات آبزیان و لبنیات به روسیه منعی ندارد
رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره صادرات محصولات کشاورزی به روسیه گفت: در مورد صادرات فراورده های لبنی و آبزیان هیچ منع بهداشتی نداریم و اکنون چهار شرکت لبنی ایران برگ سبز صادرات محصولات خود به روسیه را دارند.
وی اضافه کرد: ایران به همه تعهدهای خود مبنی بر صدور کد IR برای شرکت های صادرکننده فراورده های لبنی و رعایت همه اقدام های بهداشتی تولید شیر و فراورده های لبنی پایبند است و همه این محصولات با نظارت سازمان دامپزشکی صادر می شود.
خلج درباره صادرات گوشت مرغ به روسیه گفت: در گام نخست تفاهم کردیم سازمان دامپزشکی تا پانزدهم فوریه (بیست و پنجم بهمن ماه) گواهی بهداشتی متعهد شده را درباره مرغ و نیمچه گوشتی واحدهای پرورشی به طرف های روسی ارائه کند.
وی افزود: این به معنای نهایی شدن صادرات گوشت مرغ نیست بلکه در انتظار نتیجه بررسی های طرف های روسی هستیم.
به گفته وی، سرانه تولید طیور روسیه منفی و این شاخص درباره ایران مثبت است بنابراین کشور ما به واردات گوشت مرغ از روسیه نیازی ندارد.

** فقط 10 دانشگاه شرایط پذیرش دانشجوی دکترای دامپزشکی را دارند
رئیس سازمان دامپزشکی از پذیرش زیاد دانشجویان دکترای عمومی دامپزشکی در دانشگاه های کشور انتقاد کرد و گفت: از مجموع دانشگاه های دولتی و آزاد فعال در کشور فقط 10 دانشگاه شرایط جذب دانشجویان دکترای عمومی دامپزشکی را دارند.
به گفته وی، نزدیک به 13 هزار دکترای دامپزشک در بخش دولتی و غیردولتی مشغول به کارند که پیش بینی می شود دانشجویان این 9 رشته تا سال 1404 به بیش از 19 هزار نفر افزایش یابد.
وی گفت: این در حالی است که بر پایه برآوردها سالیانه نزدیک به 550 تا 600 دامپزشک و 5/1 برابر آنان کاردان و کارشناس دامپزشکی در کشور مورد نیاز است. بنابراین باید دولت و مجموعه دستگاه های اجرایی افزون بر ارتقای سطح علمی دامپزشکان، بر پایه نیاز و در دانشگاه های دارای شرایط دانشجو بپذیرند.

** مرغ ارگانیک تولید نمی شود
«عباس عباسی» مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور، در این نشست گفت: هیچ مرغ ارگانیکی در کشور تولید نمی شود بلکه مرغ بدون آنتی بیوتیک در برخی واحدها تولید و عرضه می شود.
به گفته وی، مرغ بدون آنتی بیوتیک در سه مرحله پایش می شود و در صورتی که هیچ باقیمانده آنتی بیوتیک در محصول دیده نشود، به عنوان مرغ سبز و عاری از آنتی بیوتیک به بازار عرضه می شود.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاخرید واکسن , تب برفکی , پرداخت غرامت , دامداران ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: