مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3570     

تفاهم نامه وزارت جهاد کشاورزی با یک مؤسسه خصولتی

موج
بهره گرفتن از توان بخش خصوصی یکی از آرزوهای دولت ها در سراسر دنیا است و برای رسیدن به این مهم از انجام هیچ کاری روی گردان نیستند، حتی از پرداخت تسهیلات بدون سود و بدون برگشت نیز دریغ نمی کنند تا بخش های مختلف اقتصادی کشور ها رشد و رونق مناسبی داشته باشد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ يکشنبه ۴ آبان ساعت 15:04

 اما در کشور ما در سالیان گذشته، خصوصی سازی تعریف خاص خود را دارد، همین امر موجب شده است که مشکلاتی بر سر راه خصوصی سازی واقعی پیش بیاید و همانطور که همه بخش های مسوول و تصمیم گیر بارها اعلام کرده اند خصوصی سازی ما به سمت پیدایش شرکت های خصولتی سوق پیدا کرده است. 

این مشکل در تمام حوزه های اقتصادی و اجتماعی کشور به خوبی دیده می شود. از شهرداری ها گرفته تا وزارتخانه های دولتی، همه دوست دارند طبق قانون بخش هایی از وظایف خود را به بخش خصوصی منتقل کنند و البته می کنند، اما؛ در اصل با به ثبت رساندن یک شرکت یا مؤسسه که در ظاهر خصوصی است، شرکتی متولد می شود که ذی نفع همان مجموعه دولتی است که تنها تغییر نام داده است و مدیریتش همچنان به دلیل حضور دولتی ها در اختیار خود آن مجموعه ها باقی مانده است.
در بخش کشاورزی هم مجموعه ای به ظاهر خصوصی تشکیل شده است، این مجموعه در زمستان سال 92 با حمایت وزارت جهاد کشاورزی تأسیس شد که موجب اعتراض اتحادیه های فعال در بخش ماهی و شیلات شده است.
مجموعه ای برای اجرای طرح های شیلات که اکنون اما و اگرهای زیادی در بخش کشاورزی کشور ایجاد کرده است.
 
واگذاری طرح‌های بزرگ شیلاتی به مؤسسه جهاد نصر
سازمان شیلات ایران با امضای تفاهم نامه‌ای اجرای بزرگترین طرح‌های شیلاتی کشور را در حضور وزیر جهاد کشاورزی به این شرکت خصولتی واگذار کرد که این مجموعه طرح‌های بزرگ آبزی‌پروری و صید و صیادی را فعال سازد.
بر اساس این قرارداد، این مؤسسه اعلام کرده است با بهره‌گیری از امکانات خویش و شرکت‌های تابعه قابلیت و توانمندی از نظر مالی و نیروی انسانی و تجهیزات مکفی در زمینه طراحی، اجرا و مدیریت طرح‌های کلان بخش کشاورزی و منابع آب و خاک (نظیر مدیریت طرح 550.000 هکتاری توسعه دشت‌های خوزستان و ایلام "طرح مقام معظم رهبری" که مأموریت اصلی مؤسسه است) دارد و به منظور بهره‌گیری از توانمندی‌ها و مشارکت موسسه برای تسریع در رسیدن به اهداف توسعه آبزی‌پروری و صید و صیادی در برنامه‌های توسعه کشور نقش قابل توجهی داشته باشد، لذا اجرای طرح توسعه آبزی پروری و صید آبزیان با راهبرد مطالعه، طراحی، تکمیل و اجرای کلیه حلقه‌های تولیدات شیلاتی در موارد 12 گانه زیر مورد نظر است:
1)تولید ماهی در محدوده طرح 550.000 هکتاری به صورت تلفیقی به میزان 6000 تن
2)تولید میگو در اراضی شناسایی شده استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و گلستان به میزان 5000 تن
3)ایجاد ظرفیت و تولید ماهیان خاویاری در مناطق مستعد کشور به میزان 3000 تن گوشت و 100 تن خاویار
4)تولید ماهیان دریایی در قفس در آبهای ساحلی به میزان 1500 تن
5)تولید آبزیان در منابع آب‌های داخلی نظیر: هورالعظیم، هورشادگان و دریاچه های پشت سدهای با مصرف کشاورزی در قفس در سطح کشور به میزان 4000 تن
6)تولید ماهی تیلاپیا در آب‌های داخلی به میزان 500 تن
7)مشارکت در توسعه، تجهیز، تکمیل و مدیریت بهره برداری و نگهداری تأسیسات مشترک مجتمع های آبزی پروری (میگو، سردابی و گرمابی)
8)صید فانوس ماهیان در دریای عمان به میزان 10هزار تن
9)صید تن ماهیان به روش لانگ لاین و پرساین به میزان 5000 تن
10)بهره گیری از کشتی پشتیبان برای جمع آوری صید در دریا به مزان 5000 تن
11)صید در اعماق و سواحل کشورهای آفریقایی به میزان 4000 تن
12)مشارکت در توسعه، تجهیز، تکمیل و مدیریت بهره برداری بنادر صیادی
12 بند این تفاهم نامه در اولین ساعات اعلام شدن مورد اعتراض شدید بخش خصوص فعال در حوزه شیلات قرار گرفت تا جایی که حتی وجاهت قانونی این تفاهم زیر سؤال رفت.
 
جهاد نصر وجاهت قانونی ندارد
حسن آقازاده، مدیر عامل اتحادیه ماهیان گرمابی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان اینکه متأسفانه شیلات کل فعالیت های بخش خصوصی را به یک مؤسسه خصولتی واگذار کرده است، اظهار داشت: تمام کارهایی که بخش خصوصی می توانست در آن رشد کرده و توسعه یابد، به یکباره به یک مجموعه ی شبه دولتی داده شد.
دبیر کنسرسیوم آبزیان ایران با اشاره به سرمایه گذاری 30 ساله ی بخش خصوصی در طرح های آبزیان کشور گفت: تمام فعالیت های ما زیر پا گذاشته شده است و به فکر آینده خود هستند.
وی با اعلام این مطلب که، جهاد نصر وجاهت قانونی ندارد، اظهار داشت: این واگذاری ها با قرارداد ترکمانچای تفاوتی ندارد.
آقازاده افزود: ما بخش خبره در زمینه ماهی های گرمابی، سردآبی، میگو و صیادی هستیم؛ آیا گرفتن کار از این افراد متخصص و تحویل آن به غیر متخصص ها منطق دارد؟!
مدیر عامل اتحادیه ماهیان گرمابی با اشاره به یک بند از این تفاهم نامه که در آن به جهاد نصر مجوز فعالیت در 550 هزار هکتار از دشت های خوزستان و ایلام داده شده است، گفت: آیا بخش خصوصی توان فعالیت در این زمین ها را ندارد و آیا بعد از 30 سال تلاش مداوم، باید با ما این چنین برخورد شود؟
وی با طرح این پرسش از مسوولان شیلات که اساسا این مؤسسه از کجا آمده است؟ گفت: آیا تا به حال این مؤسسه 4 کیلو ماهی تولید کرده است که حال انتظار تولید 40 هزار تن ماهی را از آن دارید؟
دبیر کنسرسیوم آبزیان ایران تصریح کرد: طبق اعلام شیلات، بخش گرمابی 150 هزار تن محصول تولید کرده است، حال چه شده است که برای تولید تنها 40 هزار تن، به همه چیز آتش می زنید؟
وی با انتقاد از رفتار دوگانه مسوولان بخش کشاورزی با فعالان بخش خصوصی تأکید کرد: در این سال ها حتی یک کمک ناچیز به ما نشده است، اما؛ به یکباره با تمام قوا به جهاد نصر کمک می کنند تا حق بخش خصوصی را پای مال کند.
آقازاده دلیل این دوگانگی را این چنین توجیه کرد: متأسفانه آقایان هیچ اعتقادی به بخش خصوصی ندارند و تشکل مردمی را نمی شناسند.
وی ادامه داد: مؤسسه جهاد نصر، سازمانی است برای بازنشستگان شیلات و کشاورزی و این بدان معنی است که آقایان به دنبال منافع خود در آینده هستند و گرنه چنین دست و دلبازی از ایشان بعید است.
 
جهاد نصر حیات خلوت مدیران و متولیان بخش کشاورزی است
بهروز کاکاوند در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان این که توافق اخیر فی مابین شیلات و جهاد نصر، تمام سیستم های موجود را به هم ریخته است، اظهار داشت: متأسفانه اصل 44 را شیلات، به نفع خود مصادره کرده است و این مهم، نتیجه ای جز فلج شدن تولید در بر نخواهد داشت.
مدیر عامل صندوق توسعه صادرات آبزیان ایران افزود: در این سال ها درخواست های بسیاری برای توسعه ی فعالیت خود از شیلات داشته ایم که هیچ وقت جوابی دریافت نشد، اما؛ به یکباره تمام آن درخواست ها در یک توافق نامه ثبت می شود.
وی افزود: اکثر مفاد توافق نامه اخیر، همان مطالباتی است که ما سال هاست آنها را مطرح می کنیم، اما؛ کسی به آن توجه نمی کند و این جای سؤال دارد.
کاکاوند با اشاره به این مطلب که مؤسسه تعیین شده در این توافق آشنایی با فعالیت های شیلات ندارد، اظهار داشت: مسوولان این سازمان اعلام کرده اند مجوزها را برای خود نمی خواهند و تنها به دنبال واگذاری این مجوزها به غیر هستند؛ اکنون پرسش جدی این است که مگر بخش خصوصی در این حوزه توان اجرایی برای گرفتن مجوز از شیلات را نداشت که حالا باید دست به دامان شما شود؟
وی تصریح کرد: متأسفانه به نوعی مشاهده می شود که این توافق نامه امتیاز ویژه ای است به یک مؤسسه غیرتخصصی که این موضوع می تواند به نوعی اجحاف در حق بخش خصوصی باشد.
مدیر عامل صندوق توسعه ی صادرات آبزیان با اعلام این مطلب که تولید در بخش آبزیان به طور معمول با مشکل مواجه است، گفت: متأسفانه شیلات برای آتش مشکلات بخش آبزیان، هیزم جمع می کند و شعله ور شدن آن کمک کرده و البته به این مؤسسه به عنوان حیات خلوت می نگرد.
کاکاوند که از این توافق شوکه بود، تأکید کرد: همه می دانند که این مؤسسه؛ یعنی حیات خلوت سازمان های شیلات و کشاورزی و این توافق نامه تنها برای تأمین آینده مسوولان بعد از بازنشستگی است و هیچ نفعی برای بخش خصوصی ندارد.
وی افزود: مدیران شیلات، اصل 44 قانون اساسی را نه می فهمند و نه قبول دارند که اگر داشتند با ساخت یک مؤسسه شبه دولتی، بخش خصوصی را از حق خود جدا نمی کردند.
مدیر عامل صندوق توسعه صادرات آبزیان گفت: امیدواریم مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام با مداخله در این توافق نامه، جلوی پای مال شدن اصل 44 را بگیرند.
 
ورود مجدد امضاهای طلایی به بخش کشاورزی
ارسلان قاسمی، مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان ایران، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به امضای قرارداد کاری بین شیلات و جهاد نصر، تأکید کرد: سال ها تلاش شد تا امضای طلایی را از سیستم دولتی حذف کنیم اما؛ متاسفانه با قانون انتزاع این امضاهای طلایی به کشور بازگشتند.
مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان ایران امضای طلایی را یک نوع رانت خواند و افزود: شیلات در یک اقدام بی معنی، صادرات ماهی خاویاری زنده را ممنوع کرده است و دلیلی این کار را حفظ ذخایر ژنتیکی عنوان کرده اند.
وی گفت: این ممنوعیت به چه معنی است؟ زیرا درحال حاضر تخم ماهی خاویاری از نژاد سیبرین از کشورهای روسیه، مجارستان و بلغارستان وارد کشور می شود و این ماهی پرورشی است و اساسا مگر ماهی زنده را کسی صادر می کند.
قاسمی متأسفانه برخی متولیان بخش کشاورزی اطلاعات کمی در مورد حوزه فعالیتی خود دارند و پشت برخی واژگان مانند حفظ ذخایر ژنتیکی پنهان می شوند.
مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان ایران تأکید کرد: متأسفانه تصمیمات اخیر باعث بروز مشکلاتی در بخش کشاورزی خواهد شد که به این زودی ها قابل ترمیم نیست.
وی در مورد فعالیت جهاد نصر در زمینه آبزیان نیز گفت: آب از جای دیگر گل آلود است و مشکلات بخش کشاورزی از سال آینده آغاز خواهد شد. 
اما اعتراض به برخی خصوصی سازی ها تنها به اتحادیه ها ختم نشد و نمایندگان مجلس نیز نسبت به وقوع این تغییرات واکنش نشان دادند.
 
خصوصی سازی های اخیر واقعی نیست / مجلس؛ تمام خصوصی سازی های اخیر را بررسی می کند
عباس پاپی زاده، نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج، گفت: کشور چاره ای جز حرکت به سوی تحقق واقعی اصل 44 قانون اساسی ندارد.
وی افزود: هدف این اصل، بسترسازی برای ورود بخش خصوصی واقعی به بازار و اقتصاد است که متأسفانه در دو دهه گذشته این مهم به درستی انجام نشد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تأکید کرد: متأسفانه در سال های اخیر این اصل را دور زدند و به جای واگذاری مسوولیت ها به بخش خصوصی واقعی، به شرکت های زیرمجموعه خود مجوز استفاده از این امکان را دادند.
وی که در واکنش به خصوصی سازی های اخیر در بخش کشاورزی با خبرنگار موج سخن می گفت، افزود: متأسفانه در خصوصی سازی های انجام شده در وزارتخانه های مختلف، آقایان با شرکت های شبه خصوصی زیر مجموعه خود مذاکره کرده و از بخش خصوصی خبری نیست.
پاپی زاده با اشاره به اینکه این نوع واگذاری ها خصوصی سازی نیست و مورد انتقاد مجلس است، گفت: در مجلس یک کمیسیون ویژه تحت عنوان کمیسیون ویژه پیگیری اجرای اصل 44 تشکیل شده است که در حال پیگیری همین به ظاهر خصوصی سازی ها است.
وی تأکید کرد: تمام تلاش مجلس این است که بخش خصوصی واقعی وارد کار شود و تعاونی های تشکیل شده توسط مردم جای دولتی ها را بگیرند؛ بنابراین بر سر اجرای صحیح اصل 44 جدی هستیم.
اما مدیران و متولیان بخش کشاورزی که تا قبل از ورود مجلس به کار زار در مقابل اعتراضات سکوت اختیار کرده بودند به یکباره لب به سخن گشوده و سعی کردند این اتفاق را توجیه کنند.
ابتدا رئیس سازمان شیلات که در روز امضای تفاهم نامه وقوع این اتفاق را به دلیل بی رغبتی بخش خصوصی واقعی اعلام کرده بود با تغییر موضعی 360 درجه ای و البته پس از افزایش اعتراضات، اعلام کرد که از حضور بخش خصوصی (همان بی رغبت ها) در اجرای طرح های شیلاتی استقبال می کند!
و البته متولی اصلی بخش کشاورزی که امضایش زیر تفاهم نامه معروف نقش بسته بود نیز این اتفاق را به این گونه توجیه کرد:
 
سند امضا شده تفاهم‌نامه بود نه قرارداد همکاری
عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: مؤسسه جهاد نصر یک مؤسسه عمومی غیردولتی است که با توجه به شرکت‌های خصوصی که در این مؤسسه وجود دارند بخش کوچکی از طرح‌های شیلاتی در قالب این تفاهم‌نامه به مؤسسه جهاد نصر واگذار شده است و در حال حاضر صنعت شیلات ظرفیت‌های بالقوه بسیاری برای مشارکت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دارد.
وی همچنین تصریح کرد: طرح‌های واگذار شده بخش اندکی از طرح‌های شیلاتی قابل واگذاری است که آن‌هم از سوی شرکت‌های خصوصی زیر نظر مؤسسه جهاد نصر اجرایی می‌شود و طرح‌های بزرگ شیلاتی در کشور وجود دارند که بخش خصوصی می‌تواند در آن‌ زمینه سرمایه‌گذاری کند؛ به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی آماده هرگونه همکاری و حمایت از سرمایه‌گذاران در زمینه‌های مختلف پرورش آبزیان مانند پرورش ماهی در قفس است.
بعد از اظهار نظرهای دولتی ها، بخش خصوصی به این بهانه گیری ها واکنش نشان داد.
 
واگذاری های جدید در بخش شیلات بر خلاف اصل 44 است
حسن آقازاده، مدیر عامل اتحادیه ماهیان گرمابی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان این مطلب گفت: خوشبختانه مصوبات جدیدی برای تقویت قانون تعاون تهیه شده است که در صورت اجرایی شدن جلوی بسیاری از دخالت های بی مورد دولت را در بخش تعاون خواهد گرفت.
وی ادامه داد: فضای فعلی بخش تعاون به علت دخالت های دولت، خوب نیست و اجرایی شدن این مصوبات وضعیت را بهبود خواهد بخشید.
دبیر کنسرسیوم آبزیان ایران با اشاره به اتفاقات اخیر در حوزه شیلات، گفت: متأسفانه در بخش اجرایی دخالت و کارهای بی سر و ته دولت در دولت جدید، روی قبلی ها را سفید کرد و ما از این روند خشنود نیستیم.
وی افزود: واگذاری ها و تفاهم نامه های امضا شده در بخش شیلات همگی بر عکس چیزی است که قانون کشور در اصل 44 از دولت خواسته است.
آقازاده با اشاره به تفاهم نامه شیلات با یک بخش شبه دولتی به نام جهاد نصر، تأکید کرد: تمام مفاد این تفاهم نامه همان چیزهایی بوده است که ما سال هاست به دنبالش هستیم و هرچه سعی کردیم به ما ندادند و حال به یکباره همه را به یکی از مؤسسات شبه دولتی وابسته به جهاد تقدیم کرده اند.
 
بخش خصوصی نیازی به پول دولت ندارد/ ما سرباز دولتی ها نیستیم
بهروز کاکاوند، مدیر عامل صندوق توسعه صادرات آبزیان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج، در مورد اتفاقاتی که در اواخر سال گذشته در حوزه شیلات صورت گرفت، اظهار داشت: این اتفاق ها ریشه دار است و باید پذیرفت همه کارگزاران دولت تدبیر و امید مدیریت خوبی ندارند و در این دولت هم اشخاصی پیدا می شوند که از آب گل آلود ماهی بگیرند.
وی ادامه داد: باید بررسی کنیم و ببینیم که این نان ها به چه کسی داده می شود و جهاد نصر را چه کسانی و با چه هدفی درست کرده و مدیران فعلی این مجموعه خصولتی چه سمت هایی بر عهده داشته اند.
کاکاوند با اشاره به تلاش بخش خصوصی فعال در حوزه آبزیان برای توسعه صادرات گفت: بخش خصوصی خوب می داند که برای افزایش صادرات باید حجم تولید خود را افزایش دهد، اما؛ با این تحرکات که در درون دولت انجام می گیرد، عملا افزایش تولید و توسعه صادرات، غیرممکن خواهد بود.
وی افزود: متولی مربوطه در شیلات اذعان کرده است که این تفاهم را انجام داده تا کار را به بخش خصوصی واگذار کنند، اما؛ جالب است بدانید که ما به عنوان بخش خصوصی، سال هاست که به دنبال مجوز اجرای همین طرح ها هستیم، اما؛ آقایان مجوز نمی دهند.
مدیر عامل صندوق توسعه آبزیان کشور تأکید کرد: در شرایط تحریم، بهترین سرمایه گذاران خارجی را برای مشارکت در طرح های توسعه آبزی پروری به شیلات معرفی کردیم، اما؛ نه تنها به ما جواب ندادند، بلکه اصل کار را نیز از دست بخش خصوصی درآوردند.
وی با اشاره به این مطلب که بخش خصوصی قدرتمندتر از بخش دولتی است، گفت: به دلیل تحریم ها، فعالیت دولتی ها درخارج از مرزها بسیار کم است، اما؛ ما به عنوان بخش خصوصی با رابطه هایی که داریم، توان به کارگیری سرمایه های داخلی و خارجی را برای توسعه صنعت آبزی پروری در کشور داشته و داریم.
کاکاوند تصریح کرد: ما توان جذب سرمایه و سرمایه گذار داخلی و خارجی را داریم؛ بنابراین نیازی به پول دولت نداشته و اساسا سرباز دولت نیستیم.
وی ادامه داد: تشکل های بخش خصوصی فعال در حوزه آبزیان، می خواهند مستقل باشند و با این قراردادهای غیر اصولی که مانند قرارداد ترکمانچای هستند، نمی توانند ما را از اصول خود دور کنند.
 
بخش خصوصی با کدام حمایت دولتی قوی شود؟
حسن آقازاده، مدیر عامل اتحادیه ماهیان گرمابی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج، گفت: خصوصی سازی؛ یعنی شما کار دولتی را به مردم سپرده تا با توجه به امکانات خود فعالیت اقتصادی انجام دهند و به عبارتی کار را به اهلش بسپارند.
وی ادامه داد: متأسفانه بخش شیلات در سال گذشته به امضای یک توافقنامه با یکی از زیرمجموعه های خود که به ظاهر بخش خصوصی معرفی شده است، مشکلات فعالان بخش خصوصی در حوزه آبزیان را افزایش داده است.
مدیر عامل اتحادیه ماهیان گرمابی با اشاره به این مطلب که برای خصوصی سازی باید به دنبال اهلش رفت، گفت: متأسفانه در کشور ما به بهانه خصوصی سازی یک کارخانه را نابود می کنند.
وی افزود: بخش خصوصی حوزه ماهیان گرمابی متولی تولید 150 هزار تن ماهی است و در سال 100 میلیون قطعه بچه ماهی تولید می کند.
آقازاده ادامه داد: صادرات بخش خصوصی در حوزه ماهیان گرمابی و آبزیان سالانه 17 هزار تن است و این میزان هیچ ربطی به دولتی ها و بخش های شبه دولتی ندارد.
وی بهانه آورده شده از طرف شیلات برای حذف تدریجی بخش خصوصی از حوزه آبزیان را بهانه ای بیش ندانست و افزود: می گویند تشکل ما عملکردی ضعیف دارد، از ایشان می پرسم که تشکل چه زمانی باید قوی شود؟ با کدام حمایت دولتی قوی شود؟ آیا با گرفتن امکانات و از بین بردن فرصت های کاری تشکل قوی می شود؟
مدیر عامل اتحادیه ماهیان گرمابی تصریح کرد: متأسفانه پول در دست مردم است، اما؛ تصمیمات غیرمسوولانه شما مدیران، همه چیز را خراب می کند.
به هر حال بعد از کش و قوس های فراوان، اعتراضات به دولتی ها به جایی نرسید و تفاهم نامه با قدرت زیاد اجرایی شد.
اما خبرنگار خبرگزاری موج در گفت و گو با مدیران ارشد جهاد نصر این موضوع را به صورت رو در رو مطرح کرد و در جواب سؤال خود مبنی بر اینکه چرا مسوولین بخش خصوصی را یک نهاد شبه دولتی در دست گرفته است، چنین شنید که:
 
ما هیچ کار اجرایی انجام نمی دهیم
مهندس یداله شمایلی، مدیر عامل مؤسسه جهاد نصر، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج، ضمن بیان این مطلب گفت: مؤسسه جهاد نصر هیچ کار اجرایی انجام نمی دهد و ما حتی یک بیل از خودمان نداریم.
وی ادامه داد: از ابتدای فعالیت مؤسسه، قرار بر این بوده است در کارهای اجرایی با شرکت های بخش خصوصی و شرکت هایی که ظرفیت اجرا دارند، همکاری کنیم.
وی افزود: فعالیت در این حجم بالا نیاز به حضور پیمانکاران بی شماری نیاز دارد که نه بخش خصوصی استان های مربوطه و نه اتحادیه ها دارای چنین ظرفیتی نیستند.
شمایلی با اشاره به این مطلب که در ساخت خوزستان و ایلام، همه می توانند مشارکت داشته باشند، گفت: در تمام برنامه های مؤسسه، شرکت های مشارکت کننده در طرح ها مشخص هستند و می توان به خوبی مشاهده کرد که بخش زیادی از این شرکت ها، در دست بخش خصوصی بوده و البته برخی دولتی ها هم ممکن است در طرح های ما با توجه هبه نیاز، فعالیت کنند.
وی ادامه داد: ما برای رسیدن به اهداف خود مجبور هستیم از تمام ظرفیت های ممکن استفاده کنیم و این بدان معنی است که اگر نیازی توسط بخش خصوصی رفع نشود، از توان سایرین بهره خواهیم برد.
وی تأکید کرد: اساسا خود مؤسسه جهاد نصر نیز نهادی خصوصی است؛ زیرا بخش زیادی از سهام شرکت های آن به ایثارگران واگذار شده و 15 درصد سهام باقی مانده نیز در آینده واگذار خواهد شد.
این مقام ارشد مؤسسه جهاد نصر در واکنش به اشکالات گرفته شده به این تفاهم در مورد مغایر بودن آن با اصل 44 جواب جالبی داد.
مدیر عامل مؤسسه جهاد نصر با اشاره به اینکه اصل 44 در مورد خصوصی سازی سخن گفته است و ارتباطی به فعالیت های ما ندارد، گفت: ما در انجام کارهایمان از توان بخش خصوصی بهره می گیریم و اولویت اصلی نیز با بخش خصوصی استان خوزستان و ایلام است.
 
محمد علی رفیعی 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 تفاهم نامه وزارت جهاد کشاورزی با یک مؤسسه خصولتی ۱۳۹۳ يکشنبه ۴ آبان


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: