مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 954     

حجتی وزیر جهادکشاورزی و چالشهای پیش‌رو

ایسنا
محمود حجتی که در دولت اصلاحات اولین وزیر وزارت ادغام شده جهادکشاورزی بود شب گذشته با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای دومین بار به این وزارتخانه که در سالهای اخیر با چالشها و مشکلات بسیاری رو به رو شده است، راه یافت.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ جمعه ۲۵ مرداد ساعت 14:31

 گرچه بسیاری از تشکلها و متخصصان بخش کشاورزی از معرفی شدن حجتی به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی از سوی رییس جمهوری حمایت کردند و انتظار داشتند که نمایندگان مجلس به او رای اعتماد بالایی بدهند اما محمود حجتی همواره مخالفانی در خانه ملت داشت که البته در نتایج جلسه رای اعتماد نمایندگان مجلس مشخص شد چرا که او روز گذشته از مجموع 284 رای ماخوذه 177 رای موافق، 81 رای مخالف و 26 رای ممتنع آورد.

 
گرچه روز گذشته رئیس جمهوری کشورمان هم با اشاره به انتخاب محمود حجتی به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: من در جمع‌بندی‌هایی که در مورد وزیر جهاد کشاورزی داشتم همه بخش‌های جهادی اتفاق نظر داشتند که آقای حجتی این وظیفه را بپذیرند، از روز اولی که من از ایشان درخواست کردم که سکان این وزارت را بر عهده بگیرند ایشان متواضعانه فرد دیگری را معرفی کردند اما در بررسیهای خود در تیم کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که ایشان بهترین گزینه برای تصدی وزارت جهادکشاورزی است.
 
بخش کشاورزی به گفته بسیاری از کارشناسان چالشهای بسیاری دارد که وزیر جهادکشاورزی همواره سعی کرد در قالب برنامه‌ها و وعده هایش در جلسات مختلف مجلس از جلسات کمیسیون کشاورزی تا جلسه رای اعتماد دیروز راهکارهای حل شدن این مشکلات را برای نمایندگان و مردم تشریح کند.
 
واردات بی رویه همواره یکی از چالشهای بخش کشاورزی بوده که به گفته کارشناسان آسیبهای جدی را به کشاورزان و تولید داخلی وارد کرده است اما محمود حجتی در در پاسخ به برخی از مخالفانش در خانه ملت بر کاهش واردات و توسعه تولید داخلی تاکید کرد و گفت: مدیریت واردات در جهت اقتصادی کردن محصولات کشاورزی حائز اهمیت است و وزارت جهاد کشاورزی باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد.
 
کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی و بیلان منفی آنها در طول سال های اخیر یکی از مسائلی است که بسیاری از کارشناسان آب و کشاورزی بر آن تاکید دارند و معتقدند که آب مهمترین مسئله ای است که باید در توسعه همه صنایع کشور به آن توجه کرد چرا که به گفته عیسی کلانتری، وزیر اسبق کشاورزی و دبیر کل خانه کشاورز اگر آب در سرزمینی تمام شود عمر آن سرزمین نیز خاتمه می یابد.
 
اما محمود حجتی هم در برنامه پیشنهادی اش به مجلس شورای اسلامی به ضرورت توجه به کاهش مصرف آب و بهینه سازی آن در بخش کشاورزی اشاره کرد و دیروز هم در مجلس گفت: تولیدات کشاورزی باید براساس منابع آبی مدیریت شود همچنین اعلام کرد که باید از منابع خاک و آب در کشور حمایت شود و توسعه سیستمهای آبیاری نوین و مدیریت آب در بخش کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد.
 
یکی از مشکلاتی که در سالهای اخیر همواره گریبانگیر بخش کشاورزی و کشاورزان بوده است، بازار نامناسب محصولات کشاورزی و اقتصادی نبودن تولید در این بخش است به گونه ای که حتی نمایندگان مخالف وزیر جهاد کشاورزی هم به بالا بودن و نوسانات بالای هزینه های تولید اشاره کردند اما محمود حجتی در دفاع از برنامه‌های خود در جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت سرمایه‌ گذاری در بخش کشاورزی و همچنین اقتصادی کردن تولیدات کشاورزی گفت: سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی بی‌شک باعث افزایش تولید خواهد شد و در برنامه ارائه شده بنده این موضوع اهمیت فراوانی دارد و برنامه عملیاتی نیز برای آن ارائه شده است، همچنین اقتصادی کردن تولیدات کشاورزی نیاز به تعامل و بازنگری جدی دارد.
 
یکی از مهمترین موضوعاتی که همواره کارشناسان و حتی اسکندری وزیر اسبق جهادکشاورزی در دولت نهم هم به آن اشاره کرد اجرای قوانین مصوب اما معطل مانده ی بخش کشاورزی مانند قانون افزایش بهره وری، قانون نظام جامع صنفی و از همه مهمتر قانون انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در مدیریتهای قبلی مورد بی مهری قرار گرفته است اما محمود حجتی که توجه به قانون و اسناد بالادستی را مهم دانست و گفته که این اسناد را در صدر برنامه های وزارت جهادکشاورزی قرار می دهد، می تواند با اجرای درست این قوانین تقویت و توسعه توان تولیدات کشاورزی و نزدیک شدن به مرز خودکفایی در تامین محصولات اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم را عملی کند.
 
مسوولیت قرنطیه نباتی و دامی، استفاده بهینه از تکنولوژی در بخش‌ کشاورزی، توجه به مکانیزاسیون و یکپارچگی اراضی کشاورزی، تجهیز ناوگان ماشین‌آلات کشاورزی، توسعه باغات و زمین‌های زراعی چای، کیفیت و کمیت نهاده های کشاورزی، توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی برای ایجاد ارزش افزوده در مناطق روستایی، توجه بخش شیلات در قطب‌های شیلات کشور و گسترش فعالیت پرورشی آبزیان، به کارگیری ادوات و تجهیزات جدید،‌ ارتقا بهره‌وری، تامین تسهیلات ارزان قیمت، اصلاح نژاد دربخش دام، ‌توسعه انواع بیمه و توسعه بیمه درآمد بر تولید، اعلام به موقع قمیت‌های خرید تضمینی، ‌احیای بورس کالای کشاورزی، پایش درست محصولات کشاورزی و... از دیگر وعده‌های محمود حجتی در جلسه بررسی صلاحیتش به نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود که باید در انتطار چگونگی تحقق و عملی شدن این وعده‌ها نشست.
 
حجتی در سال 1334 در نجف‌آباد اصفهان متولد شده و از دانشگاه صنعتی اصفهان مدرک مهندسی عمران خود را اخذ کرده است.
 
وی در سال 1364 بعنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی منصوب شد در سال 76 تا 79 تصدی وزارت راه و ترابری را برعهده گرفت و در سال 79 قانون ادغام وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی در مجلس شورای اسلامی به تصویب و به دولت ابلاغ شد که محمود حجتی این دو وزارتخانه را با یکدیگر ادغام و به عنوان نخستین وزیر وزارت ادغامی جهادکشاورزی انتخاب شد.
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هامحمود حجتی , وزیر , جهاد کشاورزی ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: