مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 2397     

حضور شرکت های بین المللی بستر مناسبی برای بهبود روابط و توسعه همکاری ها در بخش کشاورزی است

وزیر جهادکشاورزی، هدف از برگزاری نمایشگاه های بین المللی با حضور شرکت های خارجی را ایجاد بستر مناسب برای بهبود روابط و توسعه همکاری های مشترک بین کشورها در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: تشکیل چنین نمایشگاه هایی فرصت مغتنمی برای هم اندیشی و تبادل نظر درباره چگونگی انتقال تجارب به یکدیگر توسط فعالان این صنعت است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ پنج شنبه ۱ اسفند ساعت 21:37

 به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمود حجتی پنجشنبه شب در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته در جزیره کیش، اظهار داشت: امنیت غذایی امروز به معنی دسترسی به غذای سالم، کافی، پایدار برای جامعه محسوب شده و از محورهای اصلی توسعه و سلامت در جامعه است.

 
وی با بیان آنکه نقش تغذیه در سلامت و ارتباط آن با توسعه اجتماعی، اقتصادی براساس مبانی علمی و تجربی به اثبات رسیده، افزود: از آنجا که دسترسی به غذای کافی از حقوق مسلم و اولیه انسان ها است، دولت ها تاکنون اقدامات جدی و همه جانبه ای را برای تامین غذای کافی در سطح ملی و بهبود وضعیت غذا و تغذیه و ایجاد امکان دسترسی تمام خانوارها به غذای کافی و ارتقاء سطح بهداشت اجرا کرده اند.
 
حجتی تصریح کرد: بخش کشاورزی اصلی ترین بخش در تامین امنیت غذایی است چرا که برای تامین غذای مورد نیاز جامعه باید در مرحله اول غذا به میزان کافی و با کیفیت خوب در سطح کشور وجود داشته باشد تا به مصرف کنندگان عرضه گردد.
 
وزیر جهادکشاورزی افزود: گرچه تولید داخلی با هدف عرضه سرانه مواد مغزی در طول این سال ها از دیدگاه کلان رشد قابل توجهی داشته و روند رشد آن بالاتر از رشد جمعیت بوده است اما به دلیل توزیع نامناسب مواد غذایی اقشاری از جامعه با کمبودهای غذایی مواجه هستند و مصرف فرآاورده های حیوانی به خصوص شیر و لبنیات آنها در سبد غذایی محدود است.
 
وی ادامه داد: عوارض ناشی از این مسئله را می توان در بخشی از جمعیت کشور به ویژه گروه آسیب پذیر یعنی کودکان و گروههای سنی در حال رشد که بعضا با کمبود مواد مغذی به ویژه کلسیم و آهن مواجه هستند، مشاهده کرد.
 
حجتی گفت: در این راستا رسالت بخش کشاورزی تامین نیازهای آتی جمعیت کشور و ارتقا امنیت غذایی و زمینه سازی برای افزایش سهم پروتئین حیوانی در سبد غذایی همه خانوارها با تاکید بر اقشار آسیب پذیر است.
 
وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: در حال حاضر مقوله تامین غذا نه تنها به یک اهرم سیاسی و اعمال فشار در تعاملات بین المللی تبدیل شده بلکه توجه به بخش کشاورزی در جهان امروز به عنوان یکی از کارآمدترین رویکردها جهت مقابله با فقر جوامع در جهان سوم معرفی می شود.
 
وی با تاکید بر اینکه توسعه صنایع وابسته به بخش کشاورزی نیز در کشورهای در حال توسعه به عنوان مزیت های نسبی و سهولت نسبی در مراحل اجرایی به شمار می رود، افزود: در راستای تکمیل زنجیره های تولید محصولات و ایجاد ارزش افزوده، افزایش اشتغال از طریق صنایع پیشین و پسین و همچنین ایجاد بستر لازم برای صدور محصولات فرآوری شده و کسب درآمدهای ارزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
حجتی درخصوص اهداف پیش بینی شده در برنامه پنجم توسعه نیز گفت: در چارچوب رویکرد چشم انداز بلندمدت جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 و براساس سند چشم انداز وظیفه سنگین امنیت غذایی برعهده بخش کشاورزی و منابع طبیعی است که علاوه بر تامین امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و تاکید بر خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی وظیفه احیای منابع طبیعی، رشد اشتغال، بهبود بهره وری، افزایش درآمد و ارتقا سطح زندگی روستاییان و کشاورزان را برعهده دارد.
 
وی از دیگر اهداف بلندمدت بخش کشاورزی را برقراری امنیت سرمایه گذاری در زیربخش امور دام با اصلاح و رفع تنگناهای قانونی نظام دامداری، بهبود کیفیت تولیدات دامی، افزایش بهره وری منابع دامی، عوامل تولید و صادرات، ارتقا سطح دانش فنی تولیدکنندگان و خوداتکایی در محصولات دامی و بهبود شاخص تغذیه در زمینه پروتئین دامی برشمرد.
 
وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: علیرغم تلاش های زیادی که تاکنون برای افزایش تولید شیر صورت گرفته اما بین وضع مطلوب با وضعیت موجود از لحاظ تولید و مصرف مواد لبنی فاصله قابل زیادی وجود دارد که با توجه به رشد جمعیت کاهش فاصله مزبور نیاز به رشد مضاعف خواهد داشت.
 
حجتی گفت: بدیهی است که دستیابی به رشد مطلوب در گرو وجود منابع بالقوه و نیاز به ایجاد زیرساخت های مناسب است و آموزش و پژوهش و رشد نیروی انسانی در زمینه های تخصصی دامپروری و صنایع وابسته که طی دو دهه اخیر در کشور گسترش یافته یکی از مهمترین زیرساخت ها محسوب می شود که مجموعه نسبتا توانمندی را در کشور فراهم کرده است.
 
وزیر جهادکشاورزی در خصوص فعالیت های آبزی پروری و شیلاتی نیز افزود: تولیدات محصولات شیلاتی علاوه بر تامین نیازهای پروتئینی می تواند در سودآوری اقتصادی مناطق مختلف کشور به ویژه در سواحل شمال و جنوب نقش موثری داشته باشد.
 
وی بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، سرمایه انسانی و تکنولوژی و دستاوردهای صنعتی در توسعه و ایجاد ظرفیت های جدید شیلاتی را امری ضروری دانست و اظهار داشت: توسعه صنایع وابسته به این بخش می تواند مسیر مناسبی را برای تولید غذای بیشتر فراهم آورد.
 
حجتی در پایان افزود: پرورش ماهی در قفس، توسعه صید در آب های فراساحلی و پرورش ماهی های خاویاری از جمله ظرفیت های جدید شیلات ایران است که از سوی سازمان شیلات در دستور کار قرار گرفته و در این ارتباط وزارت جهاد کشاورزی حمایت ها و پشتیبانی های لازم را در ایجاد زیرساخت های فعالیت های مذکور فراهم خواهد کرد.
اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: