مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3141     
بررسی سیاست‌های حمایتی در بخش کشاورزی کشورهای مختلف دنیا

حمایت‌ از کشاورزی در اروپا؛ از سیاست‌گذاری تا نهاده و اعتبار بانکی ارزان

بخش اصلی حمایت واقعی از بخش کشاورزی در اتحادیه اروپا مستقیما از بودجه پرداخت نمی‌شود، بلکه عمدتا از طریق سیاست‌های تأثیرگذار بر قیمت‌های دریافتی تولید‌کنندگان بر اساس حمایت‌ قیمتی و یارانه‌‌های صادراتی است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ دوشنبه ۲۳ تير ساعت 19:30

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به دلیل نقش مؤثر بخش کشاورزی در متغیرهای کلان - اقتصادی و همچنین امنیت غذایی و اشتغال معمولا همه کشورهای جهان با سیاست‌های حمایتی متنوع در صدد حمایت از این بخش بوده و هستند.

 
گرچه این سیاست در کشورهای مختلف دارای نقاط مشترک هستند اما بدون تردید تفاوت در ساختارهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشورها موجب شده تا در سیاست‌های حمایتی در بخش کشاورزی، نقاط افتراق و تنوع زیادی قابل مشاهده و ردیابی باشد.
 
نتایج پژوهش‌های مختلف نشان از سطوح حمایتی بالاتر در کشورهای توسعه یافته در مقایسه با کشورهای در حال توسعه دارد.
 
در رابطه با این موضوع به بررسی سیاست‌های حمایت در بخش کشاورزی اتحادیه اروپا می‌پردازیم. 
 
بخش کشاورزی در اتحادیه اروپا وضعیتی مستقل و ویژه داشته و سیاست‌های کشاورزی جزء سیاست‌های مشترکی است که بیشترین همگرایی را در این اتحادیه دارند.
 
در عین حال به علت وجود منافع متضاد در زمینه تأمین مالی، سیاست منطقه‌ای و روابط خارجی مسائلی پیچیده‌ای در CAP وجود دارد و نظرات و آرای مختلف در ارتباط با آینده سیاست کشاورزی مشترک اتحادیه اروپا تنها در این مورد که بخش کشاورزی نباید در برابر مکانیسم بازار بدون حمایت رها شود توافق دارند.
 
CAP یک سیستم متشکل از اهداف، اصول و ابزارهای مشترک است و اصل پایبندی مالی از اصول مهم آن است که بر اساس آن کشورهای عضو ملزم به تهیه و توزیع منابع مالی برای سیاست کشاورزی مشترک این اتحادیه هستند. ساختار درآمدی مخارج بودجه مشترک اتحادیه اروپا نیز نشانگر موقعیت ویژه بخش کشاورزی در این اتحادیه است به طوری که نزدیک به نیمی از بودجه صندوق هدایت و ضمانت کشاورزی اتحادیه اروپا سالانه صرف پرداخت یارانه به بخش کشاورزی می‌شود.
 
به گزارش فارس صندوق هدایت و ضمانت کشاورزی دارای دو بخش ضمانت و جهت دهی است که بخش ضمانت آن نقش تجهیز منابع مالی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی و حمایت قیمتی را به عهده دارد و اغلب مخارج این قسمت برای یارانه‌های صادراتی، حمایت قیمتی از تولید کننده و ذخیره مازاد محصول است که عمدتا به محصولاتی مثل غلات، محصولات لبنی، دانه‌های روغنی، شکر و گوشت گاو پرداخته می‌شود.
 
بر اساس این گزارش بخش جهت دهی این صندوق هم وظیفه تهیه منابع مالی برای سیاست‌های اجتماعی و ساختاری را به عهده داشته که شامل برنامه‌های مدرنیزاسیون کشاورزی، توسعه زیر ساخت‌ها و نواحی روستایی، حمایت از آموزش و تحقیقات و بازاریابی است، بخش عمده منابع مالی این سیاست‌ها از بودجه ملی کشورها تأمین می‌شود.
 
به گزارش فارس: در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مثل اغلب کشورهای دنیا نقش کشاورزی فراتر از تأمین غذای مورد نیاز بوده و شامل تأمین اولویت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز می‌شود و از این نظر غیر قابل جایگزین شمرده می‌شود.
 
به همین جهت به استقلال بخش کشاورزی خود برای حذف زیان‌های ناشی از وابستگی این بخش تأکید می‌کنند و سیاست‌های حمایتی گوناگونی در ارتباط با تجارت، مالیات، اعتبار، قیمت‌ها و غیره در بخش کشاورزی اعمال می‌کنند.
 
به گزارش فارس: بخش اصلی حمایت واقعی از بخش کشاورزی در اتحادیه اروپا مستقیما از بودجه پرداخت نمی‌شود، بلکه عمدتا از طریق سیاست‌های تأثیرگذار بر قیمت‌های دریافتی تولید‌کنندگان بر اساس حمایت‌ قیمتی و یارانه‌‌های صادراتی اعمال می‌شود.
 
براساس این گزارش: برای تعیین حجم واقعی یارانه‌های کشاورزی، سیاست‌های حمایتی عمده اتحادیه اروپا را می‌‌توان در چهار گروه کلی تقسیم‌بندی کرد:
 
الف- سیاست‌های قیمتی؛ قیمت دو گانه (قیمت‌های داخلی بالا و قیمت جهانی پایین)، سهمیه‌های وارداتی، قیمت‌های تضمینی، یارانه‌ها و اعتبارات صادراتی و کنترل عرضه از طریق سهمیه‌بندی تولید و محدودیت سطح زیر کشت.
 
ب - پرداخت‌های مستقیم درآمدی (جبران خسارت ناشی از حوادث طبیعی و ممنوعیت‌ها و تحریم‌های تجاری سایر کشور)
 
ج- پرداخت‌های درآمدی غیر مستقیم (یارانه‌های سرمایه‌ای و نرخ بهره، یارانه‌های نهاده‌‌ای مانند سوخت، کود، سم و ... تأمین امنیت اجتماعی و کاهش مالیات و ذخیره مازاد بازار)
 
د - سایر سیاست‌ها (مخارج دولتی برای تحقیق، خدمات مشاوره‌ای و بهبود کیفیت، تبلیغات و بازاریابی، برنامه‌های ساختاری و حفاظت از محیط زیست، توسعه منطقه‌ای، بازرسی دولتی و حمایت از برنامه‌های مدرن‌سازی)
 
همچنین به علت مشکلات عمده‌ای که برای تأمین اعتبارات این بخش وجود دارد اتحادیه اروپا برای دستیابی به اهداف سرمایه‌ای بخش کشاورزی از ابزارهای مختلفی مثل ارائه نهاده‌های یارانه‌ای حمایت مستقیم سرمایه‌ای (مشارکت در سرمایه‌گذاری)، اعتبارات بانکی ارزان، ضمانت‌های اعتباری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری سود می‌برد.
 
به گزارش فارس مهمترین خصوصیات اعتبارات بانکی کشاورزی در اتحادیه اروپا استفاده از زمین به عنوان رهن و حمایت دولتی است. صندوق حمایت از کشاورزی و جنگلداری که از سال 1994 فعالیت خود را آغاز نموده است، یکی از کارآمدترین ابزارهای حمایت سرمایه در اروپا بوده که از سیاست‌های عمده آن یارانه نرخ بهره به میزان 50 تا 80 درصد است.
 
در سال‌های اخیر به علت تعهدات ناشی از عضویت در سازمان جهانی تجارت (WTO) در زمینه کاهش یارانه‌های غیر مستقیم، جهت‌گیری کلی سیاست‌های حمایتی از این اتحادیه به سمت پرداخت‌های مستقیم درآمدی بوده است.
 
اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: