مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3528     
مدیر عامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد عنوان کرد:

خودکفایی در تولید اسپرم گاو

موج
خودکفایی در تولید نهاده های کشاورزی یکی از اهداف سال های گذشته بخش کشاورزی بوده است که البته می توان گفت که هیچگاه به آن دست پیدا نکرده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ يکشنبه ۲۷ مهر ساعت 14:12

 این مهم در حوزه علمی و ژنتیکی کمی متفاوت است؛ زیرا دانشمندان و متخصصان علوم مختلف از جمله ژنتیک، میکروب شناسی و دامی در اعمال تغییرات مثبت در حوزه کشاورزی و به خصوص دام و طیور نقش بسیار مثبتی را بازی کرده و سبب ارتقای سطح علمی کشور در زمینه ها بهسازی زنتیکی دام و طیور شده اند.

مراکز مختلف زنتیک دامی در کشور نشان از فعالیت بسیار کشور در زمینه بهسازی و به نژادی دام داشته و می تواند در آینده بخشی از صادرات غیر نفتی کشور را نیز به خود اختصاص دهد.
شرکت نهاده های دامی جاهد جزء شرکت های عمومی غیردولتی و وابسته به مؤسسه جهاد استقلال است که در سال 1375 با بهره گیری از یک واحد مرکز تولید اسپرم گاو هلشتاین تأسیس شد.
در حال حاضر این شرکت با در اختیار داشتن برترین گاوهای نژاد های هلشتاین، سمینتال و ژنومیک بزرگترین و برترین مرکز تولید اسپرم در خاورمیانه را دارا می باشد که این امر باعث ارتقاء روزافزون سطح کمی و کیفی مباحث اصلاح نژادی در کشور را داشته است.
این شرکت با داشتن 37 درصد سهام شرکت بازرگانی فجر اعتبار و 60 درصد سهام شرکت بهپرور و نیز واردات و تولید سالانه بیش از 250 هزار تن نهاده های دام و طیور از قبیل ذرت- جو- سویا و... توانسته قیمت این اقلام را در کشور از تنش های ناگهانی محفوظ دارد.
برای پی بردن به فعالیت های اصلی این مجموعه با دکتر حمید ورناصری، مدیر عامل این شرکت، گفت و گویی انجام داده ایم که ماحصل آن را در ذیل می خوانید.
 
*آقای دکتر با تشکر از وقتی که در اختیار خبرگزاری موج قرار دادید.
لطفا در مورد فعالیت های انجام گرفته در زیر مجموعه خود توضیحاتی بفرمایید.
در حال حاضر شرکت در ایستگاه کرج خود سالانه حدود 2 میلیون واحد اسپرم تولید می کند که با احتساب تولیدات در ایستگاه های مشهد، اهواز و در آینده تبریز این میزان به 3 میلیون واحد خواهد رسید.
ایستگاه کرج ما 100 راس گاو دارد که این 2 میلیون دز را تولید می کنند و از این تعداد 40 راس از گاو های ژنومیک آمریکایی و آلمانی هستند.
 
در حال حاضر چه نژادهایی در مراکز شما وجود دارند؟
بیشتر گاوهای مرکز آمریکایی و آلمانی هستند و به طور خاص نژاد هلشتاین، سمینتال، بران سوییس، جرسی و مونبلیارد در مرکز ما وجود دارند.
 
بهترین نژادی که در مورد تولد شیر و گوشت در کشور وجود دارد کدام است؟
در تولید شیر بهترین نژاد هلشتاین است که خوشبختانه امروزه این نژاد به آب و هوای کشور ما خو گرفته و تولید بسیار خوبی نیز دارد.
اما ما یک نژاد دو منظوره برای تولید شیر و گوشت به نام سمینتال داریم که بسیار مطلوب است. البته بر روی نزاد های گوشتی که تنها این تولید را مد نظر قرار دهیم تا به حال کاری انجام نشده است.
نژاد جرسی نیز شیری با چربی بسیار بالا تولید می کند.
 
آقای دکتر مؤسسه شما نیاز کدام بخش ها را تأمین می کند؟
گاوداری های صنعتی کشور اسپرم کورد نیاز خودشان را از ما تهیه می کنند و در بحث تلقیح مصنوعی نیز بسیار خوب عمل می کنند.
 
خیلی از گاوداری ها تلقیح را خودشان انجام داده و برخی دیگر حتی تلقیح طبیعی را ترجیح می دهند. نظر شما چیست؟
ما در تلقیح بحث بهداشت و انتقال بیماری برایمان بسیار مهم است، البته نگاه ویژه ای نیز به مشکلات ژنتیکی داریم. وقتی گاو نر برای تلقیح به گاوداری برده می شود، از نظر نژاد و ژنتیک ممکن است با مشکلاتی مواجه باشد و این همان نگرانی ما از تلقیح طبیعی است. اما وقتی اسپرم را از ما می گیرند، به همراه آن یک شناسنامه نیز دریافت می کنند. در آن شناسنامه همه چیز مشخص است از جمله میزان تولید شیر، میزان چربی، میزان تولید پروتئئن و مهمتر اینکه مطمئن می شوند که دامی که به وجود می آید بیمار نخواهد بود.
اساسا گاوداری هایی که تلقیح مصنوعی انجام می دهند موفق تر هستند.
 
آیا در بحث چرم نیز فعالیتی می کنید؟
خیر. از گاوهای ژنتیکی برای بحث چرم استفاده نمی کنند؛ زیرا تعداد این گاوها محدود است و مثلا در طول سال حداکثر 20 راس از این نوع دام را می توان جمع کرد.
 
یعنی هیچ کاری بر روی کیفیت چرم نمی شود؟
بخش اعظمی از چرم استفاده شده برای صنایع کیف و کفش از گاومیش گرفته می شود. کشور ایتالیا در پرورش گاومیش بسیار جلو بوده و به همین علت بخش اعظمی از تولیدات چرمی و همچنین شیر مصرفیشان از گاومیش ها به دست می آید. ما در خوزستان یک مؤسسه تحقیقات گاومیش داریم؛ زیرا این منطقه قطب گاومیش کشور است.
 
آقای دکتر چه زمانی می توانیم ادعا کنیم در تولید اسپرم گاو خودکفا شده و نیاز به واردات نداریم؟
در حال حاضر نیز در تولید اسپرم خودکفا هستیم، اما؛ به علت بحث تنوع ژنتیکی الزاما باید یک ژنتیک را تزریق کنیم تا دام ها دچار هم خونی نشوند.
 
آیا از دام های بومی نیز در مجموعه شما استفاده می شود؟
بله. ما از این دام ها نیز به عنوان ذخایر ژنتیکی استفاده می کنیم، اما؛ برخی از «زادها ظرفیت اصلاح ندارند، بنابراین نمی توان روی آنها سرمایه گذاری کرد. بنابراین از بین 10 نژاد 2 تا را انتخاب کرده و روی آنها اصلاح انجام می دهیم. اساسا الزامی وجود ندارد که هر نژاد بومی ظرفیت اصلاح نژادی داشته باشد.
 
در بحث اصلاح نژائی به جز موضوع تولید آیا در مورد بیماری ها نیز کاری انجام می شود؟
بله. یکی از کارهایی که ما در اصلاح نژاد انجام می دهیم، بحث ایجاد مقاومت ژنتیکی در دام ها است. ما سعی می کنیم مقاومت دام ها را بالا ببریم.
به طور مثال گاو هلشتاین فعلی موجود در کشور اصلا با نژاد اولیه وارد شده به ایران قابل مقایسه نیست.
هلشتاین مخصوص مناطق سردسیر است، اما؛ هلشتاین فعلی در آب و هوای ایران زندگی می کند.
 
آقای دکتر آیا در تولیدات خود نگاهی به صادرات نیز دارید؟
صادرات یکی از برنامه های اصلی ما است زیرا ما بحث مازاد تولید نیز داریم و این مازاد به کشورهای منطقه از جمله عراق، آسیای میانه، افغانستان و پاکستان صادر می شود.
البته به دلیل اینکه ما قرارداد مشارکتی با طرف های آمریکایی خود داریم و قرار بر این شده تا به جای فرستادن تولیدات خود از آمریکا، محصولات ما را با برند مشترک به کشورهای ثالث بفرستند.
 
گفت و گو از محمد علی رفیعی 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 خودکفایی در تولید اسپرم گاو ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۷ مهر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: