مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 1081     

رونق اقتصادی با پرورش بز فرانسوی الاصل سانن

فارس
با پرورش بزهای سانن نه تنها می‌توان به آینده دام در استان قم امیدوار بود، بلکه این امر در اقتصاد استان و حتی کشور تاثیر می‌گذارد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ شنبه ۹ شهريور ساعت 14:30

  "بز سانن" از بزهای کمیاب و فرانسوی‌الاصل است که زادگاهش کوهستان‌های سوئیس است.

 
این بز دارای موهایی کوتاه و جثه‌ای درشت و معمولا به رنگ سفید یک‌دست و گاهی خاکستری است؛ شاخ ندارد و وزن آن‌ها بین 50 تا 80 کیلوگرم است.
 
در زمره حیوانات قد‌بلند بوده و قد این دام تا 85 سانتی‌متر هم می‌رسد. این ن‍ژاد به تدریج و با گذشت زمان به سراسر جهان راه یافته تا به خلجستان و روستای ورزنه قم رسیده است.
 
ماندانا عبدی نخستین نفر نیست، اما می‌توان گفت نخستین خانم قمی است که به رغم مشکلات، همتی عظیم به خرج داده و پا به صحرای سختی‌ها نهاده است؛ به گفته خودش همه چیز از یک نگاه آغاز شد عکس روی دیوار سازمان جهاد کشاورزی، هنگامی که از یک کلاس‌ برگزار شده در سازمان بر می‌گشت، چشمانش میخکوب شده و در همان لحظه سوالی ذهنش را اشغال کرد «یعنی می‌توانم همچنین بزی پرورش دهم؟»
 
پس از بررسی و تحقیق در خصوص گونه بز به همراه همسرش به مرکز پژوهشی تحقیقاتی اردکان یزد که مکان پرورش این گونه بزها بود رفت و یک بز نر و سه ماده را خریداری کرد.
 
پرورش دهنده بز سانن گفت: چند سالی است به خاطر همسرم ترک وطن کرده و در یکی از روستاهای قم ساکن هستیم، علاقه‌ام به پرورش دام، کاری کرده که در حال حاضر توانسته‌ام با کمک همسر و دو فرزندم تعداد دام‌هایم را به 120 راس برسانم.
 
وی گفت: با 10 بز افغانی و 15 بز بومی به همراه بزهای سانن و با کمک سازمان جهاد کشاورزی، بعضی از دوستان و کلاس‌های آموزشی کار را آغاز کردم و گام‌های بلند را برداشتم.
 
عبدی افزود: گرانی جو و مشکلات موجود در مسیر کارم را کمی سخت می‌کرد، اما عشق و علاقه هم نتوانست لحظه‌ای تعلل در وجودم ایجاد کند، گرچه توسعه کار نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد ولی تا به حال همه سختی‌ها را با جان و دل خریدم و از حالا به بعد هم پذیرای همه چیز هستم ، چرا که توکل دارم و دستانم را به ریسمانی قوی متصل کرده‌ام.
 
وی به مشکل ناشی از بی‌آبی اشاره کرد و بیان داشت: متاسفانه کمبود آب مشکل بزرگی است که باغات را تهدید می‌کند و به دنبال آن نیز سختی برای دام‌ها را به همراه دارد.
 
این پرورش دهنده بز سانن بزرگترین آرزویش را ایجاد دامداری صنعتی و مرکز پژوهشی تحقیقاتی دام در استان قم دانست و افزود: می‌خواهم کارم را توسعه داده و تعداد دام‌هایم را افزایش دهم.
 
با پرورش بزهای سانن نه تنها می‌توان به آینده دام در استان قم امیدوار بود، بلکه این امر در اقتصاد استان و حتی کشور تاثیر می‌گذارد. ماندانا عبدی در حال حاضر یک شاغل است و به ایجاد اشتغال پرداخته است؛ می‌توان معنای زندگی و عشق را در چشمان زنی دید که هنگام بیماری یکی از بزهایش لحظه‌ای آرامش را نمی‌توان در وجودش مشاهده کرد.
 
ویژگی‌های بارز بز سانن
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در خصوص ورود نخستین بز سانن به استان گفت: سال 86 با توجه به افزایش بهره‌وری و سودآوری برای دامدار بحث آمیختگی بز سانن و بومی اطلاع‌رسانی شد و در ابتدا استقبال بسیار کم بود، اما در حال حاضر این وضعیت رو به بهبودی می‌رود.
 
حسین‌علی بیگی شیردهی 6 تا هفت کیلویی بز سانن در روز را از ویژگی‌های بارز این نوع بز عنوان کرد و افزود: میزان شیردهی بزهای بومی 250 گرم در روز است در حالیکه این مقدار در بزهای سانن به چندین برابر می‌رسد و از آنجایی که حساسیت مردم نسبت به شیر بز بسیار کم است از این رو مشتری و خواهان زیادی دارد.
 
وی به خصلت دو قلو و چند قلو زایی بزهای سانن اشاره کرد و گفت: چند قلو زایی در این بزها 70 تا 80 درصد است؛ طول دوره شیردهی در بزهای بومی پنج ماه بوده در حالی‌که این مدت در بزهای سانن بین هشت تا 10 ماه است.
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد: بز سانن با توجه به جثه‌اش از جمله حیواناتی است که در فضاهای نامساعد مانند صحرا و مکان‌های تیغ‌دار دوام نمی‌آورد و در معرض خطر قرار می‌گیرد.
 
علی بیگی با بیان اینکه قیمت بزهای سانن چندین برابر بزهای بومی است اذعان داشت: با توجه به افزایش تقاضا متاسفانه قیمت این نوع بز نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرده و خریداری آن دشوار شده است.
 
وی ضمن اشاره به وجود بزهای سانن دیگر در استان افزود: در حال حاضر با پنج واحد دامداری قرارداد بسته‌ایم که در ازای کارهایی که انجام می‌دهند از خدمات رایگان سازمان جهاد کشاورزی برخوردار شوند.
 
در حال حاضر هفت بز سانن در استان وجود دارد که با تلقیح بزهای بومی تعداد این گونه از بزها رو به گسترش است.
 
با توجه به شرایط کشور حمایت از فعالان در بخش کشاورزی از نکات قابل توجهی است که باید از سوی مسئولان امر به آن توجه لازم صورت گیرد و شرایطی فراهم شود که زمینه حضور بیش از پیش جوانان در عرصه‌های مختلف کشاورزی و دامپروری مهیا شود.
 
 
 
گزارش از: زهرا زنگنه
 
 
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاپرورش بز , سانن , شیر بز , دوقلوزایی ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 رونق اقتصادی با پرورش بز فرانسوی الاصل سانن ۱۳۹۲ شنبه ۹ شهريور


ali : ممنون از اطلاعات مفیدتون در صورت امکان آدرس این روستا در قم یا نحوه تماس با ایشان رو بفرمایید
هرمز : باسلام وادب واحترام نحوه تماس بامدیران این گروه وشماره ای ازشون لطف کنید.سپاس
شاهرخ باقری اقدم : با سلام .جهت همکاری با ایشان لطفا راه ارتباطی را اعلام نمایید09121756165 با تشکر شاهرخ باقری اقدم
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: