11:06 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4912     

رونمایی از کارت شیر در فارس حرکتی در مسیر اقتصاد مقاومتی

ایرنا
در راستای توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی در همه ابعاد از جمله تصمیم گیریها و فرآیندهای کاری، اجرای طرح کارت هوشمند شیر در استان فارس از اولویت های برنامه های اجرایی سازمان جهاد کشاورزی فارس با مشارکت اتحادیه های دامداران استانی و شهرستانی قرارگرفت.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ يکشنبه ۱۰ آبان ساعت 10:44

بر اساس آمار فائو، تولید شیر در جهان 635 میلیون تن، تولید شیرخام در ایران 9/7 میلیون تن و در استان فارس 531 هزار تن است که این رقم رتبه پنجم تولید شیر در کشور را برای فارس به ارمغان آورده است.
استان فارس به دلیل جمعیت دامی متنوع، وسعت اراضی کشاورزی و سطح زیر کشت علوفه، وجود چهار اتحادیه دامداری استانی و شهرستانی، شمار قابل توجه دانش آموخته در رشته دامپروری، سرمایه گذاری وسیع در زمینه ایجاد و توسعه واحدهای گاوداری، وجود 144 مرکز جمع آوری شیر، بازار مصرف استانی و منطقه ای، همجواری با آبهای خلیج فارس و فرصت توسعه صادرات محصولات لبنی، وجود 44 کارخانه صنایع لبنی، وجود 33 کارخانه تولید خوراک دام، یکی از قطب های مهم جهت توسعه فعالیت دامپروری و فرآوری شیر به حساب می آید.
مشکلات زیاد در مسیر تولید در بخش تولیدات دامی بویژه واحدهای گاوداری شیری و نبود آمار صحیح و قابل استناد در زمینه دام سنگین و میزان تولیدات شیر، گوشت و ضرورت وجود آمار و اطلاعات دقیق برای مدیریت برنامه ریزی و اجرای طرحهای مختلف، ایجاد سامانه کارت هوشمند شیر را موجب شد.
نبود آمار صحیح در زمینه گاوداری ها و تولیدات آنها زمینه بروز برخی ناهماهنگی ها در کارخانجات صنایع لبنی در جذب و توزیع شیر در زمان کمبود یا مازاد شیر موجب می شود .
همچنین نبود آمار دقیق موجب بروز ناهماهنگی در کارخانجات خوراک دام ، کارخانه های صنایع لبنی ، اتحادیه ها ، تعاونی ها در توزیع اقلام خوراکی در مقاطع مختلف شده است.
دسترسی به آمار صحیح در انتخاب مکانیزم دقیق و بهینه برای حمایت و اعطای حقوق دامداران اثرگذار است و از صرف هزینه های زیاد در ارگانهای دولتی ذیربط و بخش خصوصی بویژه در پرداخت یارانه نهاده ها و وجه نقدی بین دامداران جلوگیری می کند و رضایت دامداران را در پی دارد.
با توجه به سرمایه گذاری های زیاد در صنعت دامداری نیاز است تا چالش ها و مشکلات آنها بطور ویژه و تخصصی دیده شود تا محصولات استراتژیک و مورد نیاز جامعه با قیمت مناسب تر در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد ، بدین منظور پیشنهاد صدور کارت شیر در زمینه دست یابی به آمار و اطلاعات صحیح در زمینه گاوداری های شیری و تولیدات آنها ارائه شد.
برای نخستین بار در کشور ، از سامانه کارت هوشمند شیر استان فارس در شیراز با حضور وزیر جهاد کشاورزی ، استاندار فارس ، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته گذشته رونمایی شد.
سامانه کارت هوشمند شیر با هدف دسترسی به آمار و اطلاعات پیرامون دامداری ها، میزان تولید شیر ، آمار دام های استان جهت برنامه ریزی و اجرای طرح های مختلف راه اندازی شده است.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس این سامانه به منظور بهره مندی دامداران ، تولیدکنندگان شیر، شیرکش ها ، مراکز جمع آوری شیر طراحی شده و کارت هوشمند برای کنترل میزان شیر تولیدی هر دامدار به آنها ارائه می شود.
دکتر محمد مهدی قاسمی افزود: از این سامانه برای تخصیص عادلانه یارانه شیر و نهاده ها به گاوداران ، تقسیم بهتر نهاده ها، مکانیزه شدن چرخه پرداختها و جلوگیری از بروکراسی اداری ، مکانیزه کردن امور گاوداری ها استفاده می شود.
وی دستیابی به اطلاعات دقیق و به روز تولید شیر و آمار دام ، شناسایی دامداران سنتی و صنعتی ، اجرای برنامه های اصلاح نژادی ، تغذیه ای ، جایگاه دام ، بهسازی و نوسازی واحدها از مزیت های دیگر کارت شیر عنوان کرد.
قاسمی گفت: با بهره گیری از اطلاعات این سامانه می توان مناطق واقعی تولید شیر در استان را مشخص کرد و همچنین از هدر رفت وقت، سرمایه و انرژی جلوگیری کرد.
با استفاده از این کارت مراکز دامداری، کارخانجات و توزیع کنندگان شیر شناسایی و تمامی فعالیت آنها کنترل می شود.
در حال حاضر هفت هزار و 900 دامدار، 19 کارخانه و 80 مرکز جمع آوری شیر در استان فارس ثبت شده است.
شهرستانهای سپیدان، شیراز و مرودشت به عنوان سه مرکز اول در استان فارس فعالیت های مربوط به کارت هوشمند شیر را آغاز کردند.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاکارت , شیر , اقتصاد مقاومتی , دام ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: