مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3399     

سرشماری کشاورزی را جدی بگیریم

چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی به صورت سراسری از دیروز شنبه پنجم مهر ماه آغاز شد و تا 18 آبان ماه امسال هم ادامه خواهد شد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ يکشنبه ۶ مهر ساعت 14:54

 این سرشماری یکی از مهم ترین طرح های آماری کشور است که در آن اطلاعات مربوط به زراعت ، باغبانی ، کشت های گلخانه ای ، پرورش دام سبک و سنگین ، پرورش طیور به روش سنتی ، پرورش زنبور عسل ، کرم ابریشم و ماهی جمع آوری و اطلاعات مورد نیاز برای برنامه ریزی های کشاورزی در سال های آینده به ویژه برای تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور را فراهم می کند.

 
تردیدی نیست که حوزه کشاورزی یکی از مهم ترین حوزه هایی در کشور است که نیازمند تدوین برنامه ریزی و سیاست گذاری های دقیق و راهبردی با توجه اهداف بلند نظام اسلامی است.
 
بر اساس آمار، کشاورزی حدود 40 درصد اشتغال در استان اردبیل را به خود اختصاص داده است.
 
استان اردبیل با داشتن 777 هزار هکتار زمین زراعی توان تولید سه میلیون و 800 تن انواع محصولات دامی ، زراعی و باغی را دارد.
 
سه هزار هکتار باغ ، 225 هزار هکتار اراضی آبی و 515 هزار هکتار اراضی دیم سیمای کشاورزی استان را تشکیل می دهد که این میزان حدود چهار درصد اراضی زراعی کشور را به خود اختصاص داده است. 
 
از 8/3 میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی تولیدی استان اردبیل ، این منطقه در تولید هشت محصول عمده کشاورزی رتبه زیر 10 را در کشور به خود اختصاص داده که از آن جمله می توان به رتبه اول در تولید عدس ، رتبه دوم در تولید سیب زمینی ، رتبه سوم در تولید دانه های روغنی (کلزا ، ذرت ، سویا) و رتبه چهارم کشور در تولید محصول پنبه اشاره کرد. 
 
این استان در زمینه دام و دامپروری با توجه به داشتن عرصه های مرتعی به مساحت بیش از یک میلیون هکتار و وجود نزدیک به 4.5 میلیون واحد دامی یکی از قطب های مهم کشور است.
 
همچنین این استان با تولید 8.4 درصد شیر کشور در رتبه یازدهم قرار دارد.
 
آمار فوق به تنهایی اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد یک استان کشور و نیز لزوم توجه و برنامه ریزی برای این بخش را نشان می دهد.
 
باید بپذیریم که پایین بودن میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی باعث شده بهره وری در تولید ، رشد مکانیزاسیون ، راندمان آبیاری ، توسعه زیرساخت ها و امور زیربناها از وضعیت مطلوبی برخوردار نباشد و با توجه به اهمیت و سرمایه گذاری و میزان ایجاد و ارتقای ارزش افزوده در اقتصاد بخش کشاورزی ، رشد نرخ موارد فوق الذکر در گرو آمار دقیق و سرشماری جامع کشاورزی و به دنبال آن برنامه ریزی های مناسب مبتنی بر واقعیت است.
 
در دسترسی به آمار دقیق در این حوزه و در این سرشماری به جهت این که اطلاعات مورد نیاز برای انجام این سرشماری به صورت خود اظهاری از سوی مردم گردآوری می شوند لذا اعتماد سازی میان مردم و به طور ویژه بهره برداران می تواند عاملی مهم در ارتقای درجه صحت اطلاعات استخراج شده باشد که همگان باید در این زمینه احساس مسوولیت کنند.
 
می توان گفت که مشارکت فعال کشاورزان و ثبت دقیق اطلاعات دو نکته کلیدی در سرشماری کشاورزی سال جاری است و اطلاعات جمع آوری شده در این سرشماری نقش بسیار مهمی در راستای برنامه ریزی و تصمیم گیری های اقتصادی آینده استان دارد و اهمیت آن باید به مردم انتقال یابد.
 
اطلاعات استخراج شده از سرشماری نیز زمانی می تواند مبنای برنامه ریزی صحیح و دقیق باشد که اطلاعات حاصل از آن قابل اعتماد و استناد باشد.
 
هر چند برای اولین بار در ایران سرشماری عمومی کشاورزی به صورت الکترونیکی و با بهره گیری از ابزار تبلت و بدون استفاده از کاغذ اجرا می شود انتظار می رود افزایش دقت اطلاعات جمع آوری ، کاهش هزینه ها و افزایش سرعت و دقت در جمع آوری و پردازش داده ها و همچنین کاهش زمان انتشار نتایج حاصل شود.
 
ولی شکل گیری گزارههایی بی مبنا مانند قطع شدن یارانه ها پس از دریافت اطلاعات کشاورزان می تواند یکی از مواردی باشد که در برابر اهداف این طرح مشکل ایجاد می کند.
 
البته شاید گزارههای دیگری هم در دیگر مناطق شکل گرفته باشد که هر کدام می تواند صحت داده های آماری را که از سوی فعالان بخش کشاورزی ارایه می شود ، تحت تاثیر قرار دهد.
 
از همین منظر است که هم فعالان بخش کشاورزی باید این سرشماری را جدی بگیرند وهم متولیان آن، آن را جدی تر.
 
اطلاع رسانی شفاف ،ملموس و قابل درک برای کشاورزان از نتایج راهبردی اجرای طرح سرشماری می تواند آنها را به ارایه آمار دقیق و مشارکت مسوولانه در تحقق اهداف طرح راقب سازد.
 
هر دو طرف طرح سرشماری کشاورزی باید باور داشته باشند که اطلاعات حاصل از این سرشماری در تدوین برنامه ششم توسعه و تامین اعتبارات اختصاصی در حوزه کشاورزی اثر مستقیم دارد و بدیهی است آثار رونق یا رکود در این بخش و آهنگ توسعه یا عقب افتادگی آن همگی بستگی به دقت عملکرد مسوولانه طرف های موثر بر روند آمارگیری دارد.
 
*عارف اسماعیل زاده گیوی خبرنگار ایرنا در شهرستان کوثر
 
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاسرشماری , کشاورزی , دامپروری ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 سرشماری کشاورزی را جدی بگیریم ۱۳۹۳ يکشنبه ۶ مهر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: