مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4948     

سرمایه گذاری یک شرکت خارجی برای کنترل بیماری ویروسی قزل آلا در ایران

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: برای کنترل بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی(VHS) قزل آلای رنگین کمان، تلاش داریم تخم چشم زده قزل آلا را با سرمایه گذاری یک شرکت خارجی در داخل کشور تولید کنیم.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ شنبه ۳۰ آبان ساعت 14:26

«حسین علی عبدالحی» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: در این زمینه با چند شرکت خارجی مذاکراتی داشته ایم و آنها می خواهند با سرمایه گذاری در ایران تخم چشم زده قزل آلا را تولید کنند.
وی تاکید کرد که تحقق این برنامه می تواند بخش عمده این بیماری را در کشور کنترل کند تا تولیدکنندگان ماهی قزل آلا کمتر دچار ضرر و زیان شوند.
به گفته وی، کنترل بیماری «وی اچ اس» در ایران، بخشی به دستگاه های ذیربط و بخشی به رعایت ضوابط بهداشتی از سوی تولیدکنندگان مربوط می شود.
این مقام سازمان شیلات ادامه داد: در راستای کاهش خسارات ناشی از بروز این بیماری، سال گذشته با همکاری سازمان دامپزشکی کشور توانستیم دستورالعمل هایی را تهیه و به استان ها ابلاغ کنیم تا پرورش دهندگان در رعایت نکات بهداشتی بیشتر دقت کنند.
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران افزود: سال گذشته حدود 120 هزارتن ماهی قزل آلا در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، کاهش 10 درصد را نشان می دهد.
عبدالحی ادامه داد: با توجه به اقدامات صورت گرفته برای کنترل این بیماری، درحال حاضر برآوردی از میزان تولید ماهی قزل آلا در سال جاری نداشته ایم.
به گزارش ایرنا، بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی(VHS) قزل آلای رنگین کمان، بین سال های 1385 تا 1386 به کشور وارد شد اما از آبان ماه 1392 گزارش های مبنی بر تلفات مشکوک ماهیان قزل آلای رنگین کمان به این بیماری در مزارع پرورشی ماهیان استان کهکیلویه و بویراحمد اعلام شد.
انجام آزمایش های تکمیلی سرولوژیکی (الایزا)، ملکولی هیستوپاتولوژیکی و کشت ویروسی، وقوع این بیماری را تائید کرد و موجب درگیری بخش زیادی از مزارع پرورش ماهی قزل آلا در کشور شد.

** تولید 380 هزارتن آبزی پروری در سال گذشته
این مقام سازمان شیلات در ادامه وضعیت آبزی پروری در کشور را نسبت به گذشته مطلوب دانست و گفت: در سال های اخیر در این بخش به رشد و بلوغ قابل توجهی رسیده ایم به طوری که سال گذشته حدود 380 هزارتن انواع آبزی پروری در کشور تولید شد که بخش عمده آن مربوط به قزل آلا، کپور و میگو بود.

** توسعه پرورش ماهیان خاویاری از طریق ماهی در قفس
به گفته معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران، سیاست اصلی دولت و سازمان شیلات ایران توسعه ماهیان خاویاری از طریق پرورش ماهی در قفس است و طبق برنامه تدوین شده، باید توسعه آبزی پروری در آب شور نیز رشد بیشتری یابد.
وی افزود: خوشبختانه امسال حدود 30 شرکت ایرانی در نمایشگاه نروژ شرکت کردند و توانستند توافق های خوبی برای توسعه پرورش ماهی در قفس انجام دهند.
وی اضافه کرد: همچنین در سفر حسن صالحی رئیس سازمان شیلات ایران به نروژ و ملاقات با تعدادی از شرکت های فعال در حوزه تولیدات آبزی، قرار شد ایران و نروژ در توسعه پرورش ماهی در قفس همکاری کنند و هم اکنون هماهنگی هایی در حال انجام است.
عبدالحی ادامه داد: سال گذشته در راستای گسترش پرورش ماهی در قفس در استان های شمالی گیلان و مازندران و در استان های جنوبی همچون هرمزگان، اقداماتی خوبی صورت گرفت به طوری که در هرمزگان ماهی سیبس تولید و به بازار عرضه شد.
وی افزود: اکنون تعدادی قفس مورد نیاز پرورش ماهی توسط چند شرکت خریداری و به کشور وارد شده و درحال نصب این قفس ها هستند و این روند در حال افزایش است.
وی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور، این روش می تواند کمک شایانی به افزایش تولید و صرفه جویی در مصرف آب باشد.
این مقام مسئول در سازمان شیلات، یکی از دغدغه های توسعه پرورش ماهی در قفس را تامین بچه ماهی برشمرد و افزود: خوشبختانه دو مرکز تکثیر و تامین بچه ماهی را در منطقه قشم و بوشهر داریم که این نیز در توسعه پرورش ماهی در قفس تاثیرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: برای پرورش ماهیان خاویاری مجموعه ای در جویبار ساری در وسعت 2 هزار تن ظرفیت موجود است که یکی از بزرگترین پرورش ماهیان خاویاری در جهان به شمار می رود.
به گفته وی، تاکنون سرمایه گذاری خوبی در این زمینه انجام شده به نحوی که قطعه زمینی در منطقه لارین به این بخش واگذار شد و هم اکنون با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و موسسه جهاد نصر، مراحل طراحی و اجرا را طی می کند.
عبدالحی با بیان اینکه سال گذشته حدود یک تن خاویار پرورشی در کشور تولید شد، افزود: در نشستی با مسئولان استان مرکزی قرار شد توسعه پرورش ماهیان خاویاری در قفس نیز در این استان نیز عملیاتی شود.

** احتمال افت تولید 20 تا 30 درصدی میگو در سال جاری
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: تولید میگو در سال 93 نسبت به سال 92 مقدار کمی افزایش داشت اما امسال به دلیل بروز بیماری لکه سفید در استان بوشهر که یکی از قطب های تولید میگو کشور است، احتمال کاهش بین 20 تا 30 درصد تولید میگو برآورد می شود.
وی افزود: طبق برآوردها، در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان، به طور محدود با مشکل بیماری لکه سفید مواجه بودیم اما وضعیت تولید و برداشت میگوی پرورشی در گمیشان مطلوب بوده است.
عبدالحی اضافه کرد: امسال اتفاق خوبی در زمینه صادرات میگو رخ داد به طوری که میگوی پرورشی سیستان و بلوچستان به طور مستقیم از منطقه چابهار صادر شد.
وی افزود: در گذشته صادرات میگو به چین با واسطه انجام می شد اما امسال قرار است صادرات این محصول بدون هیچ واسطه ای و به شکل مستقیم باشد؛ همچنین صادرات میگو به روسیه نیز از امسال انجام می شود.
وی به حضور تعدادی از صادراکنندگان ایرانی در نمایشگاه دائمی صادرات آبزیان در روسیه در سال جاری اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم درهای بازار صادراتی روسیه را روی محصولات ایرانی باز کنیم، آبزی پروری در کشور توسعه خواهد یافت.
وی گفت: سال گذشته بیش از 300 میلیون دلار محصولات آبزی پروری صادر شد که بیش از 50 میلیون دلار آن صادرات میگو بود.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاسرمایه گذاری , بیماری ویروسی , قزل آلا ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: