مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 1436     
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

شکوفایی صنعت دامپروری با تدبیر و امید

تنوع گونه های جانوری در کشور عزیز ما ایران، با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوا در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان از غنای بالایی برخوردار بوده، اگر چه کلیت خشک و نیمه خشک سرزمینی که متاسفانه رو به فزونی نهاده، وضعیت آسیب پذیر و شکنند ه ای را ایجاد کرده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۷ مهر ساعت 11:41

 تنوع گونه های جانوری در کشور عزیز ما ایران، با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوا در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان از غنای بالایی برخوردار بوده، اگر چه کلیت خشک و نیمه خشک سرزمینی که متاسفانه رو به فزونی نهاده، وضعیت آسیب پذیر و شکنند ه ای را ایجاد کرده است. در این شرایط حفاظت و مدیریت زیستگاههای طبیعی و ذخایر ژنتیکی که حدود 10 درصد از مساحت کل کشور را با عناوین پارک های ملی، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی و ملی و پناهگاه حیات وحش تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده، کاری بسیار دشوار و نیازمند مشارکتی ملی است. متاسفانه تنوع زیستی کشور به ویژه گونه های جانوری با تهدید و چالش های فراوانی مانند تخریب و جزیره ای شدن زیستگاهها، شکار و صید غیرقانونی، تغییرات جهانی آب و هوا و حوادث طبیعی مثل خشکسالی ها یا سیل ها روبرو هستند.

همچنین شیوع بیماری ها به ویژه بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان یا بیماری های واگیردار میان حیوانات به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تهدید کننده تنوع زیستی کشور به حساب می آید. گونه های جانوری نادر و در معرض خطر انقراض - که با توجه به گزارش اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) حدود 7 درصد از گونه های مختلف جانوری وحشی ایران را شامل می شوند- البته بیشتر تحت تاثیر بیماری ها قرار دارند و چنانچه اقدام عاجل برای کنترل به موقع بیماری ها صورت نگیرد با انقراض آنها روبرو خواهیم شد. لازم است تاکید شود که انقراض گونه ها با وضعیت غذایی و کیفیت زندگی انسان ها رابطه مهمی دارد. چنانچه اخیرا دانشمندان نسبت به خطر نابودی گونه های متعددی از زنبورهای عسل هشدار داده اند. این فاجعه به هر دلیلی که باشد نمی توان نادیده انگاشت که یک سوم غذای بشر به این حشرات به دلیل فعالیت های گرده افشانی آنها وابسته است.
بنابراین پیشگیری و کنترل بیماری ها همگام با حفظ ذخایر ژنتیکی و تولید اقتصادی مبتنی بر پژوهش، دانش محوری و توسعه پایدار به عنوان مهم ترین شاخص های ارزیابی پیشرفت جوامع و بهبود کیفیت زندگی مردم می توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند. اما ارتقاء هر یک از این شاخص ها جز با همکاری دستگاههای مرتبط و عزم ملی امکان پذیر نیست.
با عنایت به محورهای هفته دامپزشکی در زمینه هایی مانند واکسیناسیون، مدیریت بحران، امنیت غذایی، آموزش و فناوری و تحقیقات، اهمیت حرفه دامپزشکی در حفظ سلامت، بهداشت جامعه و حفظ محیط زیست بیش از پیش نمایان می شود. در این میان واکسیناسیون و تشخیص و درمان به موقع بیماری ها در جمعیت دامی از مهم ترین راههای پیشگیری از شیوع بیماری ها بوده، زیرا با توجه به ارتباط مستمر دام های اهلی با حیات وحش از طریق چراگاههای مشترک در مناطق و زیستگاههای طبیعی، همواره احتمال انتقال بیماری بین آنها وجود دارد و ایمن سازی دام های اهلی در برابر بیماری های واگیر و جلوگیری از ورود دام های اهلی بیمار به مناطق حفاظت شده و چراگاههای مشترک با علف خواران وحشی از اقدامات مهم پیشگیرانه به حساب می آید.
خوشبختانه سازمان دامپزشکی کشور عزمی جدی برای پایش بیماری ها و واکسیناسیون گسترده جمعیت های دامی و کنترل بیماری ها در حیات وحش دارد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز امیدوار است نسبت به افزایش سطح همکاری و عقد تفاهم نامه مشترک با سازمان دامپزشکی کشور اقدام و گام های موثری در زمینه اجرایی شدن آن برداشته شود.
روز ملی دامپزشکی زمان مناسبی برای برجسته سازی نقش ارزشمند دامپزشکان و سایر فعالان حرفه دامپزشکی در تولید مواد غذایی سالم و حفظ بهداشت همگانی نیز هست. امیدوارم از این فرصت بهره لازم کسب شده و با تدبیر و امید شاهد شکوفایی صنعت دامپروری و مقابله با آلودگی های زیست محیطی، حفظ ذخایر ژنتیکی و افزایش سطح بهداشت ایرانیان عزیز باشیم.
در پایان از آنجا که وضعیت گوزن زرد ایرانی در منطقه دز و کرخه مورد تهدید جدی قرار دارد، انتظار می رود جامعه دامپزشکی در این زمینه همکاری عاجلی را با سازمان حفاظت محیط زیست در جهت مقابله با این بیماری داشته باشد. برای همگان آرزوی توفیق و سلامت و سربلندی دارم.
*معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاشکوفایی , صنعت , دامپروری , تدبیر و امید ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 شکوفایی صنعت دامپروری با تدبیر و امید ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۷ مهر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: