مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4053     

شیر دام‌های خاش خشک شد/ افتخارات خاش در مسیر کشتارگاه

مهر
شهرستان خاش که تولید روزانه بیش از ۱۲ تن شیر جزو افتخاراتش بود حال با خشک شدن شیر دام هایش قادر به تأمین نیازهای شهروندان نیست و تنها کارخانه لبنی این شهر را در آستانه ورشکستکی قرار داده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ يکشنبه ۷ دي ساعت 11:50

 دهکده افتخار آباد به عنوان یکی از مناطق مهم تولید شیر در این شهرستان که طی سال های گذشته تولیدات دامداری هایش روزی موجب افتخار مردمان این منطقه بود حال به دلیل ناتوانی در حفظ این جایگاه افتخارات خود را راهی کشتارگاه کرده است.

 
افزایش نهاده های دامی در این منطقه موجب شده دامداران به مشاغل کاذب روی بیاورند و دام های شیری از کشتارگاه سر در بیاورند و تولید شیر در این منطقه به گفته رییس جهاد کشاورزی این شهرستان به کمتر از یک چهارم گذشته تقلیل یابد.
 
افتخاراتی که ذبح شد
 
مدیرعامل کارخانه پاک شیر تفتان به عنوان تنها تولید کننده محصولات لبنی صنعتی در شهرستان خاش که از سال ۱۳۷۷ با تاسیس این کارخانه سعی کرده  سهمی در تغییر مسیر محصولات سنتی به صنعتی داشته باشد از جمله افرادی است که این موضوع را موجب نگرانی و آسیب برای منطقه عنوان می کند.
 
حاج خرم ریگی در گفتگو با مهر با اشاره به سال های گذشته و رونقی که در این منطقه وجود داشت بیان داشت: روستای افتخارآباد خاش که روزانه ۱۲ تن شیر تولید و نیاز این کارخانه و مردم را تامین می کرد به دلیل افزایش بیش از حد قیمت خوراک دام و عدم حمایت دولت، دامداران را مجبور کرد تا دام های خود را در کشتارگاه ذبح کنند.
 
وی افزود: متاسفانه در حال حاضر تولید در این منطقه به کمتر از ۲ تن در روز رسیده و تأمین کننده نیاز مردم نیست.
 
 وی با بیان اینکه آمارهای سازمان جهاد کشاورزی استان مبنی بر تولید شیر به میزان ۲۰ تن در خاش صحت ندارد افزود: تولید روزانه شیر در شهرستان خاش از ۳ تن تجاوز نمی کند.
 
وی با بیان اینکه پیش از این تعداد ۲۰۰ دامدار در افتخارآباد فعالیت داشتند افزود: در حال حاضر تنها ۶۰ دامدار با تعداد اندکی دام کار خود را در خاش ادامه می دهند.
 
 
وی بیان داشت: متاسفانه ایستگاه های جمع آوری شیر که روزی شاهد ازدحام تولید کنندگان برخوردار بود حال به تعطیلی کشیده شده و به در آنها قفل آویزان شده است.
 
صنعت لبنی خاش در آستانه تعطیلی  
 
ریگی با بیان اینکه کمبود شیر و گران تمام شدن محصول تولیدی تنها کارخانه شیر منطقه را در معرض تعطیلی قرار داده است ادامه داد: به دلیل کمبود شیر، روز در میان کار می کنیم و با وجود تقاضای مردم اما شیری برای فرآوری نداریم.
 
وی با بیان اینکه بالا بودن هزینه های آب و برق و کرایه حمل و نقل و هزینه کارگران، خریداری و نصب ماشین آلات و سیستم های جدید هوشمند و آوردن مواد اولیه و همچنین کمبود شیر این کارخانه را به تعطیلی کشانده است افزود: کارخانه ای که ظرفیت تولید ۴۰ تن شیر پاستوریزه و محصولات لبنی در روز را دارد، در حال حاضر با ظرفیت یک بیستم کار می کند و تنها نیم ساعت دستگاه های آن روشن می شود.
 
وی افزود: دستگاه های نصب شده در این کارخانه در هر ساعت ظرفیت تولید ۵ تن محصول را دارند اما روزانه تنها ۲ تن شیر برای فرآوری به این کارخانه تحویل می شود و لذا نیم ساعت بیشتر برای این دستگاه ها مواد اولیه وجود ندارد.
 
مالیات صنعت لبنی خاش را پاک می کند
 
حاج خرم با بیان اینکه طی سه سال گذشته این کارخانه برابر مستندات ضرر داده است اظهار داشت: در حال حاضر ۱۷ کارگر و ۱۰ نفر از وابستگانم در این واحد تولیدی کار می کنند که بیش از ۱۰ سال مشغول به خدمت هستند و لذا نمی توان با بستن در کارخانه این همه خانواده را سرگردان کرد.
 
خرم ریگی
 
وی افزود: با وجود قابل لمس بودن مشکلات و عیان بودن دردها اما ظاهرا گوش شنوایی برای مشکلات صنعتگران نیست.
 
وی بیان داشت: با وجود تعطیلی تمامی خط های تولید ماست، پنیر و سایر محصولات به دلیل نبود شیر اما برای سال ۸۹ مبلغ یک میلیارد تومان برای این کارخانه مالیات در نظر گرفته شده است.
 
دامداران خاش شرایط سختی را تجربه می کنند  
 
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خاش با بیان اینکه گرانی و افزایش نهاده های دامی موجب ایجاد شرایط سخت برای دامداران شده است افزود: پیش از این درشهرستان خاش بیش از ۲۰۰ واحد تولید شیر با ظرفیت سالانه ۱۵ هزار تن مشغول به فعالیت بود که به دلیل بروز برخی مشکلات این تعداد به کمتر از نصف رسیده و تولید شیر خاش به کمتر از ۳ تن رسیده است.
 
امان الله طوقی در گفتگو با مهر بیان داشت: به دلیل افزایش قیمت علوفه  تا مرز کیلویی هزار تومان لذا شرایط نگهداری به ویژه برای دامدارانی که دارای زمین کشاورزی نیستند بسیار سخت شده و تنها کارخانه شیر این شهر را در آستانه تعطیلی و ورشکستگی قرار داده است.
 
وی ادامه داد: از آنجا که قیمت هر کیلو شیر در بازار آزاد ۲۰ هزار ریال به فروش می رسد لذا همین تعداد اندک دامدار حاضر نیستند شیر تولیدی خود را به قیمت ۱۰ هزار ریال به کارخانه شیر بفروشند.
 
طرح های حمایتی با کارشکنی بانک ها روبرو است
 
رئیس جهاد کشاورزی با بیان اینکه در این راستا و به منظور حل این مشکل طرحی همه جانبه را سال گذشته در دستور کار قرار دادیم بیان داشت: متاسفانه این طرح با عدم همراهی بانک های عامل موفقیتی کسب نکرد.
 
طوقی اظهار داشت: ایرندگان یکی از مناطقی است که با فراوانی علوفه از جمله شبدر و یونجه و همچنین کاه و کلش برنج برخوردار است و مردم این مناطق علاقه وافری به دامداری دارند.
 
وی افزود: در همین راستا مقرر شد با وجود اینکه تعداد ۵۰۰ خانوار در این منطقه زندگی می کنند برای هر خانواده ۲ رأس گاو شیری با استفاده از تسهیلات خریداری شود تا با اجرای این طرح ظرفیت تولید شیر به یکباره به ۴۰ تن شیر در روز برسد.
 
وی بیان داشت: با وجود اینکه در همین رابطه حتی نسبت به تشکیل تعداد ۱۰۵ پرونده در این شهرستان تحت مشاغل خانگی اقدام و مجوزهای لازم از طریق اداره کار و تعاون اخذ شد اما بانک های عامل با کارشکنی های متعدد این طرح را ابتر گذاشتند.
 
طوقی ادامه داد: در این راستا شرکت تعاونی عشایری اعلام کرد که حاضر به دادن هر گونه تضمینی به بانک ها برای خریداری این تعداد رأس دام و اجرای این طرح است اما بانک های عامل این ضمانت را نپذیرفتند و اصرار دارند که هر خانواده باید ضمانتی جداگانه برای بانک فراهم سازد.
 
وی افزود: از آنجا که خانواده های روستایی کمتر از اسناد لازم برای ضمانت برخوردار هستند برای ۲۰۰ خانواده امکان فراهم سازی تعداد ۴۰۰ کارمند برای ضمانت وام وجود ندارد لذا این طرح هنوز بر روی زمین مانده است.
 
طوقی گفت: با این وجود راه اندازی و ایجاد ۴ واحد گاوداری ۱۰۰ رأسی در شهرستان خاش در دست اقدام است که با راه اندازی این واحدها تا حدودی به کمبود تولید شیر در منطقه کمک خواهد شد.
 
...................
 
گزارش: بابک رحیمیان
اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: