مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 2477     

ضرورت نگاه جدی رسانه ملی به حوزه کشاورزی و روستاها

موج
سال ها پیش در دهه ی 60 رسانه ملی که با محدودیت تعداد شبکه مواجه بود با ساخت برنامه هایی به ظاهر طنز و آموزنده با پوشش روستا و کشاورز تلاش می کرد برخی از موضوعات ساده را به عزیزان روستایی و مردم ارائه دهد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ يکشنبه ۱۱ اسفند ساعت 14:21

 یکی از این برنامه ها را پا به سن گذاشته حتما به خاطر می آورند، برنامه ی آقای اقتصاد بود که سعی می کرد به مشکلات روستا و کشاورزان با زبانی ساده بپردازد اما این دیدگاه در برنامه های دیگر اصلا وجود نداشت و به جای حل مشکل روستانشینان و کشاورزان در واقع به نوعی ترویج فرهنگ شهرنشینی در آنها به خوبی مشاهده می شد.

متاسفانه این تبلیغات منفی در آن سال ها و اصرار بر این یک جانبه نگری، سبب کوچ دسته جمعی بسیاری از روستاییان و کشاورزان به شهر ها و خالی شدن منابع ( روستاها) تولید محصولات غذایی از نیروی انسانی ماهر و با تجربه شد.
متاسفانه این روند در دهه ی 70 نیز کم و بیش با ورود محصولات خارجی و بالا رفتن امکانات دریافت تصاویر خارج از شبکه های داخلی به اوج خود رسید به طوریکه در برخی محصولات کشاورزی مجبور به واردات 100 درصدی شدیم.
اگر یک بررسی آماری صحیح و علمی انجام شود مشاهده می گردد که بخش زیادی از مهاجرت های منفی از روستا به شهر به علت تاثیر پذیری همین به ظاهر برنامه های طنز و عدم تدبیر در فرهنگ سازی غنی و بومی بر ساخت برنامه ها بر می گردد.
متاسفانه در این سال ها روند تغییر تقسیم بندی کشوری نیز بیشتر تسهیل شده است و بسیاری از روستاها به بهانه های مختلف و به دلیل آن که جلوی مهاجرت ها را بگیرند ابتدا به بخش و به سرعت به شهر تبدیل شده اند.
و این به آن معنی است که آن فضاهای پاک و بی آلایش روستایی جای خود را به یک فضای سخت و صنعتی شهری داده است و اکثر کشاورزان به دلایل مختلف از آن وِیژگی های روستاهای اصیل ایرانی دور شده اند.
بنابراین با توجه به این تغییرات ذهنی صورت گرفته در کشاورزان قدیمی و تغییر فکر نسل های بعدی کشاورزان به طور حتم مشکلات بیشتری در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد که نمونه های مختلف آن را در سال های گذشته شاهد بوده ایم.
متاسفانه در 10 سال اخیر رسانه ملی نتوانسته وظیفه ی خود را به کشاورزی و کشاورزان ادا کند بلکه اساسا در سیاست های کلی خود نیز جایگاهی برای این بخش در نظر نگرفته است.
در این 10 ساله تعداد شبکه های سیما به بیش از 20 عدد رسیده اما دریغ از یک شبکه که در مورد کشاورزی سخن بگوید. برای کنکور، آشپزی، کوبلن دوزی، ملیله دوزی و هزاران موضوع دیگر شبکه داریم؛ اما برای بخشی که باید امنیت غذایی کشور را تامین کند هیچ برنامه و موضوعی در نظر گرفته نشده است.
البته برخی مواقع مصلحت باعث می شود که اصول را فراموش کنیم. یعنی یادمان می رود که اگر کشاورزی نباشد، ملیله دوزی به چه کار آید؟!یادمان می رود که اگر کشاورزی نباشد؛ با چه چیزی می خواهیم محصولاتی آشپزی را به مردم یاد دهیم با حبوبات مصنوعی یا با نقاشی سبزیجات!
این سوالی است که باید مدیران رسانه ملی و سایر رسانه ها به آن پاسخ دهند که چه زمانی وقت آن است به جای ایجاد شبکه های مختلف برای پخش انواع و اقسام فیلم ها و سریال ها، یک شبکه برای بخش کشاورزی و مشکلات آن ایجاد شود.
اساسا وقتی بیش از 80 درصد تبلیغات سیما را مواد غذایی مختلف به خود اختصاص می دهند، چرا این بخش که مستقیما با امنیت غذایی کشور گره خورده است، حتی یک ساعت برنامه ی تخصصی در تلویزیون ندارد؟
به نظر می رسد با توجه به اتمام دوره ی ریاست رسانه ی ملی در ماه های آینده، مهندس ضرغامی می تواند با اقدامی مناسب برای زنده نگه داشتن این بخش و توسعه ی آن شبکه ای تخصصی را راه اندازی کند تا در کارنامه ی خود اقدامی ماندگار را به ثبت برساند.
 
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هارسانه ملي , کشاورزي , روستا ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ضرورت نگاه جدی رسانه ملی به حوزه کشاورزی و روستاها ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۱ اسفند


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: