مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5164     
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور:

3 عامل شیوع بیماری تب‌برفکی/ اطلاعی از خرید دام‌های مبتلا به تب‌برفکی ندارم

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به عوامل شیوع بیماری تب برفکی گفت: محدودیت در تأمین واکسن، ورود سویه‌های جدید و کوچ عشایر عوامل اصلی شیوع بیماری تب‌برفکی است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ساعت 10:01

قاسم رضائیان‌‌زاده معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در رابطه با وضعیت بیماری تب‌برفکی در کشور گفت: این بیماری یک بیماری بومی است که علیرغم تلاش سازمان دامپزشکی کشور برای کنترل آن در سال 94 این بیماری در برخی استان‌های کشور شیوع پیدا کرد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور به دلایل شیوع مجدد این بیماری بعد از سال 89 که در آن زمان منجر به تلف شدن بیش از 40 هزار راس دام شده بود، اشاره کرد و افزود: محدودیت در تأمین واکسن تب برفکی در سال گذشته و همچنین ورود سویه‌های جدید این بیماری (از جمله کشورهای ترکیه و عربستان به کشور) از مهمترین عوامل تأثیرگذار در شیوع مجدد بیماری در جمعیت دامی کشور بوده است.

رضائیان‌زاده با بیان اینکه بیشترین جمعیت درگیر دام به تب‌برفکی در استان‌های جنوبی و غربی کشور مشاهده شده است، اظهار داشت: کوچ عشایر از عوامل کمک کننده در افزایش تلفات این بیماری در استان‌های مذکور بوده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه استان‌های آذربایجان غربی و شرقی هم از جمله استان‌های درگیر بیماری تب برفکی بوده است، گفت: در هفته اخیر دو محموله واکسن تأمین و تحویل این استان‌ها شده و به دنبال انجام واکسیناسیون، شدت بیماری‌ در استان‌های مذکور کاهش یافته است.

رضائیان زاده با اشاره به آغاز واکسیناسیون سراسری دام‌های کشور علیه بیماری تب برفکی از 22 اردیبهشت ماه، اظهار امیدواری کرد، با همکاری دامداران به نتایج خوبی در کنترل بیماری دست یابیم.

وی در پاسخ به این سؤال که واکسن مورد نیاز چگونه تأمین می‌شود، تصریح کرد: بخشی از واکسن تب‌برفکی از محل تولیدات داخل و بخشی هم از طریق واردات تأمین می‌شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: جمعیت گوسفندی از طریق واکسن تولید داخل و جمعیت گاو و گوساله هم از طریق واکسن‌های وارداتی واکسینه می‌شوند.

رضائیان زاده گفت: واکسیناسیون جمعیت گوسفندی کاملا رایگان انجام می‌شود، ولی هزینه واکسن در جمعیت گاو و گوساله باید توسط دامدار پرداخت شود.

وی با اشاره به 3 فاز واکسیناسیون دام‌ها در سال، گفت: اکنون مشکلی برای تأمین واکسن تب‌برفکی نداریم و برای فازهای آینده واکسیناسیون هم واکسن مورد نیاز پیش‌بینی شده است.

رضائیان زاده تصریح کرد: فاز اول واکسیناسیون سراسری از 2 روز دیگر آغاز و به مدت 40 تا 45 روز به طول می‌انجامد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در مورد میزان تلفات دام‌های سبک و سنگین ناشی از بیماری تب برفکی اشاره نکرد و گفت: سال 94 حدود 13 هزار بره و بزغاله بر اثر بیماری تلف شد و امسال هم تلفات ادامه داشته است.

وی در پاسخ به این سوال که شنیده شده در استان آذربایجان غربی و مناطق درگیر با بیماری تب‌برفکی  عده‌ای سودجو به دلایل نامعلوم مبادرت به خرید دام‌های بیمار می‌کنند، دلیل این موضوع چیست، گفت: در این مورد تاکنون گزارشی دریافت نشده، بنابراین نمی‌توانم اظهار‌ نظر کنم.

وی افزود: بیماری تب برفکی قابل سرایت به انسان نیست، ضمن اینکه تعدادی از دام‌های درگیر با بیماری ممکن است، بعد از ابتلا بهبود یابند.

رضائیان زاده با بیان اینکه استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان در حال حاضر مشکلی در رابطه با بیماری تب برفکی ندارند، بیان داشت: دامداران در صورت مشاهده بیماری باید دام سالم و بیمار را از یکدیگر جدا کنند و همچنین با آغاز واکسیناسیون سراسری همکاری لازم را با اکیپ‌های واکسیناسیون داشته باشند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: در برخی استان‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری پیشنهاد به تاخیر انداختن کوچ عشایر به مسئولین مربوطه ارائه شده، ضمن اینکه ممکن است با این اقدام عشایر برای تأمین علوفه مورد نیاز دام‌هایشان با مشکل مواجه شوند.

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: