مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 631     

عملیاتی شدن طرح اصلاح گله500 راسی نژاد پایه مغانی در آذربایجان شرقی

باشگاه خبرنگاران
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از موفقیت آمیز بودن طرح تلقیح 600 راس گوسفند قزل با نژاد پاکستان و رومانوف برای نخستین بار در شمال‌غرب کشور خبر داد
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۶ تير ساعت 12:10

  مسعود محمدیان در جلسه بررسی روند پرورش گوسفند در استان، از موفقیت آمیز بودن عملیات تلقیح تعداد300 راس میش در روستای مایان سفلی از توابع شهرستان تبریز و 300 راس میش درصوفیان از توابع شهرستان شبستر، به روش لاپاراسکوپی با اسپرم گوسفند رومانوف وگوسفند سنگین وزن پاکستانی برای نخستین بار در شمال‌غرب کشور خبر داد.


وی افزود: این طرح در راستای اجرای پروژه اصلاح نژاد دام سبک با هدف تولید نژادهای جدید ترکیب گوسفندی، توسط اکیپ اعزامی ازمرکز اصلاح نژاد دام کشور و همکاری کارشناسان مدیریت امور دام معاونت بهبود تولیدات دامی استان در شهریور ماه سال‌ گذشته به اجرا درآمده است.

وی ادامه داد: پس از سپری شدن پنج ماه دوران بارداری، از اواخربهمن ماه 91 میش‌های تلقیح شده آغاز به زایمان کردند که دوقلو زایی و سه قلوزایی با درصد بالایی حاصل این طرح بود.

وی با اشاره به همزمان سازی فحلی گله ها، سیدرگذاری و هورمون تراپی شده با توجه به سنگین وزن بودن گوسفند پاکستانی و چند قلوزا بودن گوسفند رومانوف، افزود: پیش‌بینی می‌شود در صورت اجرای طرح در کل گله‌های قزل استان نتایج حاصله در پایان عملیات اصلاح نژادی، علاوه بر دارا بودن خصوصیات گوسفند بومی استان از جمله مقاومت به بیماری‌ها، از لحاظ وزنی و چند قلوزایی نیز عملکرد بسیار خوبی داشته و در آینده نه چندان دور با ترویج نگهداری نژادهای نو ترکیب گوسفندی، رشد و شکوفایی بیش از پیش گوسفند داری صنعتی در استان امکان پذیرتر شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه گوسفند در مقایسه با سایر دام‌ها به جیره نگهداری کمتری احتیاج داشته و بیشتر غذایی را که دریافت می کند صرف تولید رشد و نمو خود می نماید افزود: به همین سبب، در بیشتر کشورهای دنیا از نقطه نظر اقتصادی در رتبه اول قرار دارد.

وی گفت: گوسفند بومی سازگار با شرایط سخت محیطی و دارای کیفیت مطلوب گوشت بوده و گوسفند نژاد پاکستانی دارای سرعت رشد بالا و گوسفند رومانف دارای خاصیت چندقلو زایی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: با ادامه روند آمیخته گری و انجام برنامه های علمی اصلاح نژادی در آینده شاهد نسل جدیدی از گوسفندان با مزایای تمامی نژادهای دخیل در آمیخته گری و امکان پرورش آن در سیستم های بسته بدون نیاز به مرتع خواهیم بود .

محمدیان با بیان اینکه امیدواریم بابرطرف کردن نقاط ضعف گوسفندان بومی، شاهد رشد سیستم های پرورش صنعتی دام سبک در سطح استان باشیم، ا دامه داد: اجرای طرح اصلاح پنج گله نژاد پایه مغانی در سالجاری در آذربایجان شرقی با استفاده از اعتبارات ملی در دستور کار سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بوده و هم اینک اصلاح گله 500 راسی نژاد پایه مغانی در روستای مایان از توابع تبریز در حال انجام می باشد.

وی با اشاره به وجود سه میلیون و 400 هزار راس گوسفند و بره (1.65 میلیون راس نژاد غزل ، 1.4 میلیون راس نژاد مغانی و 340 هزار راس نژاد ماکویی) و 645 هزار راس بزو بزغاله در آذربایجان شرقی افزود: از این میزان دام سبک ، باسالانه 25 هزار تن گوشت قرمز ، 18 هزار تن شیر و 34 هزار تن پشم عاید دامداران و کشاورزان استان می شود.

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: