مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4404     

مردی که انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر به کویر قم برد

ایرنا
گفت و گو با مردی که برای نخستین بار انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر گرفت، به کویر قم برد و بارور کرد درس هایی دارد که در کتاب ها یافت نمی شود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۳ اسفند ساعت 12:32

 پیرمرد در همایش تخصصی راهکارهای توسعه آبزی پروری ماهیان خاویاری کشور در موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر در گیلان آنچنان با انرژی و حرارت سخن می گفت که تمامی شرکت کنندگان اعم از پرورش دهندگان و محققان را تحت تاثیر قرار داد.

 
از این که در جمع کارشناسان بگوید تخصص و سواد دانشگاهی ندارد، ابایی نداشت و با غرور خاصی تاکید می کرد ولی تجربه دارم و شاید بیش از همه این عوامل اراده داشت؛ ارادی که سدهای مشکلات را می شکند.
 
او برای سرافرازی وطن و همت در راه تولید و پرورش از عشق سخن می گفت و در مرام او عشق و اراده دو بال برای پرواز هستند.
 
همو تاکید می کرد باید آستین ها را بالا زد و باید مرد میدان شد و به سخن پر نغز سعدی بزرگ استناد می کرد که «دو صد گفته چون نیم کردار نیست».
 
او با اراده ای آهنین و استوار نشان داده است که می توان غیرممکن ها را ممکن کرد و می توان حتی برغم مخالفت و ناباوری کارشناسان، در دل کویر قم ماهی خاویاری را که تنها موجودات انحصاری دریاچه خزر در جهان هستند، پرورش داد و به ثمر رساند.
 
پیرمرد بی مهابا می تازد بر رخوتی که بر فضای عمومی جامعه مستولی شده است و او از سر دلسوزی سیستم بانکی و اداری را به چالش می کشید و از تحقیقاتی که هنوز در لای کتاب ها و تئوری ها گیر کرده است و با مزرعه و کارگاه فاصله دارد.
 
خطاب به حاضران می گفت اگر کتاب و کاغذ و نقشه و تحقیق وارد مزرعه نشود هیچ فایده ای ندارد این تحقیقات زمانی ارزش دارند که به کمک من مزرعه دار بیایند و به تولیدیاری رسانند.
 
او به سیستم بانکی کشور نیز می تازد؛ در عقیده اش بانک ها به راحتی به تولید کننده ها وام پرداخت نمی کنند و از سر درد فریاد می زند که با اینگونه وام ها و تسهیلات و سودها نمی شود به بخش تولید کمک کرد.
 
او خواستار این است که بانک کشاورزی باید بانک اختصاصی برای کشاورزی شود تا بتواند به بخش کشاورزی کمک کند.
 
آری اگر مرد عملی می توانی انتقاد کنی به کژی ها بتازی برای تشخیص موانع حتما نیاز به مدرک نیست فقط عمل می خواهد باید مرد عمل باشی.
 
این پیرمرد با اراده و خستگی ناپذیر فردی نیست جز محمدتقی برخورداری نخستین و تنها پرورش دهنده ماهی خاویاری در مناطق غیرساحلی و کویری؛ مردی که اراده او بر سختی کویر فائق آمده است.
 
شخصی که مرد عمل است و ادعایی ندارد و به زیبایی تاکید می کند: ادعایی ندارم و یک معمار بودم و تخصصی در زمینه پرورش ماهی ندارم و در سال 1354 در قم باشگاه ورزشی داشتم و فوتبالیست پرورش می دادم اما 13سال پیش خواستم با پرورش ماهی خاویاری در کویر نشان دهم که می توان از خود خلاقیت بروز داد.
 
وی همچنین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در حاشیه همایش تخصصی راهکارهای توسعه آبزی پروری ماهیان خاویاری در رشت گفت: در مزرعه پرورش ماهی خود در قم به نام جوادالائمه (ع) 15 تن گوشت ماهیان خاویاری و 140کیلوگرم خاویار تولید و صادر کرده است.
 
وی مدعی است که به دلیل استفاده از آب لب شور در قم خاویار مزرعه وی کیفی ترین خاویار پرورشی است که با برند خودش به کشورهای اروپایی صادر می شود.
 
برخورداری خاطر نشان کرد که برای تامین نیاز خود تاکنون 350 عدد مولد ماهی خاویاری بین سنین هشت تا 13 سال در مزرعه پرورش ماهی خود در قم تولید کرده است.
 
وی می گوید: در حال گسترش کارگاه پرورش ماهی خاویاری خود در گیلان در حاشیه رودخانه سفیدرود است و از سه سال پیش نیز پرورش ماهی را در بابلسر مازندران شروع کرده و در آنجا نیز 15 تن گوشت ماهیان خاویاری تولید کرده است.
 
محمدتقی برخورداری پرورش دهنده ماهیان خاویاری در قم اظهار داشت: من وقتی در سال 1380 برای پرورش ماهی با آب لب شور در قم کار را آغاز کردم، کارشناسان شیلاتی و بانک ها مخالف بودند.
 
وی ادامه داد: از یک حلقه چاه با ظرفیت 55 لیتر در ثانیه آب برداشت می کنم که این آب استفاده دو منظوره برای کشاورزی و پرورش ماهی دارد.
 
در صحبت های این پیرمرد قاطعیت و جدیدیت موج می زند و با این قاطعیت از همه پرورش دهندگان می خواهد و به آنها سفارش می کند که نباید محیط زیست، تالاب ها و دریای خزر را آلوده کنند؛ به گفته او، ما و ماهیان به آنها نیاز داریم.
 
وی از پرورش دهندگان ماهی می خواهد ابتدا باید مولدین را حفظ کنند تا نسل ماهیان خاویاری منقرض نشده و نسل های آینده نیز از این ذخایر با ارزش دریای خزر برخوردار شوند.
 
همایش تخصصی راهکارهای توسعه آبزی پروری ماهیان خاویاری کشور دوازدهم اسفند با حضور پرورش دهندگان پیشرو ماهیان خاویاری استان های مازندران، گیلان، قم، گلستان، خوزستان و با شرکت مدیران و کارشناسان سازمان شیلات، مراکز تکثیر و بازسازی ماهیان خاویاری گیلان، گلستان و مازندران و سایر دست اندرکاران آبزی پروری ماهیان خاویاری کشور در موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر در سنگر رشت برگزار شد.
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاماهیان خاویاری , قم ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 مردی که انحصار تولید ماهیان خاویاری را از خزر به کویر قم برد ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۳ اسفند


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: