مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4332     
به بهانه تداوم روند افزایشی قیمت مرغ

چه شد که مرغ از قفس پرید؟!

ایسنا
در شرایطی که قیمت مرغ طی یک ماهه اخیر در بازار کشور روند صعودی داشته و دارد، کارشناسان و مسئولان دلایل مختلفی را از افزایش صادرات تا کاهش تولید، افزایش تقاضا و عملکرد نامناسب دستگاه‌های اجرایی برای آن برمی‌شمارند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ شنبه ۲ اسفند ساعت 13:13

 داستان از آنجا شروع شد که هر کیلوگرم مرغ تازه که قیمت آن روی 6000 تا 6500 تومان می‌چرخید، ناگهان با وفور محصول در آذر ماه به حدود 5000 تومان رسید؛ تا جایی که شرکت پشتیبانی امور دام خرید این محصول را که مدت کوتاهی از قطع موقتی آن می‌گذشت، از سر گرفت تا مرغداران کمتر زیان کنند. به گفته معاون وزیر کشاورزی این میزان خرید در بهمن ماه به بیش از 40 هزار تن رسید و امسال برای نخستین بار شرکت پشتیبانی امور دام چنین ذخایری (حدود 150 هزار تن) دارد.

 
البته رکنی درباره صادرات نیز گفته بود تا پایان دی ماه حدود 55 هزار تن گوشت مرغ و امیاء و احشاء آن به کشورهای مختلف صادر شده که میزان آن طی سال‌ اخیر بی سابقه بوده و پتانسیل صادرات 100 هزار تنی آن تا پایان امسال نیز وجود دارد.
 
در این میان برخی کارشناسان و تولیدکنندگان معتقدند کاهش جوجه‌ریزی و تولید گوشت مرغ باعث کمبود و افزایش قیمت آن شده و برخی دیگر هم نظر با مسئولان دولتی در وزارت جهاد کشاورزی، افزایش تقاضا در دهه فجر و پس از آن را عامل گرانی این محصول پروتئینی می‌دانند.
 
شرکت پشتیبانی امور دام عامل ارزانی مرغ
اگر به عقب بازگردیم کاهش قیمت گوشت مرغ در پی مازاد آن کاملا مشهود است؛ به گونه ای محمد حسین زمانی راد - عضو اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور - در همان اوخر دی ماه در این زمینه به ایسنا گفت که شرکت پشتیبانی امور دام به مرغداران وعده داده بود محصول آن‌ها را خریداری کند اما اکنون مرغ‌ها خریدار ندارند و تعدادی از مرغداران از ناچاری و برای تامین هزینه‌های خود اقدام به عرضه مرغ زنده در حاشیه خیابان‌ها می‌کنند.
 
به گفته وی قیمت پیشنهادی شرکت پشتیبانی امور دام و کشتارگاه‌ها به ازای هر کیلوگرم 3500 تومان بوده که مرغداران راضی به این قیمت نیستند، زیرا هزینه تولید هر کیلوگرم گوشت مرغ 5000 تومان است اما این شرکت و کشتارگاه‌ها با برخی رفتارهای نادرست، قیمت مرغ در بازار را کاهش داده‌اند.
 
توصیه دولتی‌ها به مرغداران برای کاهش جوجه‌ریزی
پس از اینکه روند کاهش قیمت گوشت مرغ در بازار ادامه یافت، بالاخره مسئولان به فکر تنظیم تولید گوشت مرغ و بازار آن افتادند، چرا که مصطفی یاسایی - مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام - از اشباع سردخانه‌ها از ذخیره گوشت مرغ خبر داد و اعلام کرد که برای ایجاد تعادل عرضه و تقاضا و جلوگیری از زیان احتمالی، مرغداران باید هفت تا 10 درصد از جوجه ریزی را کاهش دهند.
 
اما این توصیه نه‌تنها کمکی به بازار و ایجاد تعادل در آن نکرد بلکه با کاهش جوجه‌ریزی مرغداران در نوبت آخر امسال، افزایش خریدهای شرکت پشتیبانی امور دام، صادرات گوشت مرغ و نهایتا افزایش تقاضا در بازار طی ماه‌ گذشته، بازار این محصول مجددا به ریل افزایش قیمت بازگشت تا اینکه در برخی استان‌ها از کیلویی 8500 تومان هم عبور کرد و این شد که مرغ از قفس پرید!
 
بازار گوشت مرغ به حدی ملتهب شده که حتی صدای مرغداران هم درآمده و به اذعان آنها دستگاه‌های نظارتی باید با فروش گوشت مرغ به قیمت بیش از کیلویی 7000 تومان برخورد کنند، چراکه قیمت منطقی برای هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار مصرف 6800 تا 7200 تومان است.
 
وعده همگانی برای ارزانی و تعادل بازار گوشت مرغ
گرچه در تحلیل و نقد عوامل موثر در نوسان و گرانی قیمت گوشت مرغ در بازار داخلی بین تولیدکنندگان و مسئولان دولتی اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد اما همگی به اتفاق می گویند بازار مرغ از اوایل اسفند ماه - یعنی همین روزها – رنگ تعادل به خود می‌گیرد، چرا که نه تنها به گفته آن‌ها بازار شاهد ورود محصول جدید خواهد بود بلکه توزیع گوشت مرغ منجمد از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در همه استان‌ها با قیمت کیلویی 5500 تومان آغاز شده و احتمالا تا شب عید نیز بدون محدودیت ادامه خواهد داشت.
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هامرغ , قیمت , گرانی ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 دولت به جنگ مرغ آمد ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۳ اسفند
2 تقصیر مرغ نیست! ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۱ اسفند
3 دلایل گرانی گوشت مرغ/ قیمت مناسب ۷۵۰۰ تومان است ۱۳۹۳ يکشنبه ۳ اسفند
4 چه شد که مرغ از قفس پرید؟! ۱۳۹۳ شنبه ۲ اسفند


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: