مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3786     
گزارشی از مجتمع تولید مرغ لاین در مازندران

مرغ لاین چیست؟

موج
اصولا حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص، اعم از دام و طیور می گویند که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی های ژنتیکی کاملا مشخص بوده و صرفا با حیوانات خالص و هم نژاد خود آمیزش نموده و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ چهارشنبه ۵ آذر ساعت 16:54

 اصولا حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص، اعم از دام و طیور می گویند که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی های ژنتیکی کاملا مشخص بوده و صرفا با حیوانات خالص و هم نژاد خود آمیزش نموده و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود است.

هر یک از حیوانات متعلق به گله های لاین، متعلق به گله های لاین دارای هویت و شناسنامه کاملا مشخص بوده و کلیه اطلاعات مربوط به روابط خویشاوندی آن با دیگر اعضای فامیل به ثبت می رسد و قابل پیگیری است.
 
کدام کشورها لاین دارند؟
تعداد کشورهای صاحب علم و فناوری موسوم به لاین در جهان کمتر از تعداد انگشتان دست بوده و کشورهای آمریکا، انگلیس، هلند، برزیل، هند، آلمان، فرانسه و ایران تنها دارندگان این توانایی هستند.
 
تاریخچه آغاز طرح مرغ لاین در ایران
مرغ لاین برای اولین بار در سال 56 شمسی در ایران مطرح شد.
یک گله مرغ لاین نژاد آربوراکرز از آمریکا و استقرار آن در مرغداری «کدخدا» در منطقه بویین زهرا مطرح شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بخشی از این گله آمریکایی برای مدتی به مزارع پرورش تحت پوشش وزارت کشاورزی در قزوین منتقل شد که همگی به علت نبود امکانات از بین رفتند و تنها عده معدودی باقی ماندند که به مؤسسه تحقیقات علوم دامی در کرج منتقل شدند که البته ایشان نیز از بین رفتند.
در سال 1362 طرح ملی احداث مجتمع پرورش و اصلاح نژاد مرغ لاین تدوین و مورد تصویب قرار گرفت و مققر شد 1135 هکتار از اراضی جنگلی در شمال کشور برای اجرای این طرح تخصیص یابد.
عملیات عمرانی این طرح بزرگ بیش از 7 سال به طول انجامید و فعالیت های این مجتمع از سال 69 با ورود گله اجداد نژاد هایبرو از کشور هلند، به صورت آزمایشی آغاز شد.
موازی آغاز به کار این مجتمع تعدادی از کارشناسان ایرانی توسط هلندی ها آموزش های لازم را دریافت کرده و پس از بازگشت در سال 1371 اولین گله لاین کشور از هلند وارد ایران شد.
البته شرکت هلندی در توافقات خود قرار تحویل 2 گله را داشته است، اما؛ به دلایل نامعلومی از تحویل این گله پشتیبان سر باز زدند.
هلندی ها فکر می کردند این گله تحویلی به ایران بعد از گذشت چند ماه از بین خواهد رفت و ایرانیان از انجام چنین کار مهمی باز می مانند، اما؛ با تلاش کارشناسان ایرانی و کسب دانش لازم برای نگهداری این گله، نه تنها گله لاین از بین نرفت، بلکه تا به امروز بیش از 40 نسل از این گله گرفته شده است.
در اواخر دهه 70 شمسی، 85 درصد از جوجه اجداد مورد نیاز کشور از طریق مجتمع مرغ لاین ایران تأمین می شد که متأسفانه در دهه 80 شمسی به علت برخی سوء مدیریت ها و ادغام دو وزارت خانه جهاد و کشاورزی، سهم مرغ لاین آرین از 85 درصد به کمتر از 2 درصد رسید.
این خبر برای کشورهای دارنده مرغ لاین مانند انگلستان و فرانسه کافی بود تا با جریان سازی های مخصوص خود، سهم بازار ایران را در دست بگیرند.
در کمتر از 3 سال این آرزوی دیرینه خارجی ها به واقعیت تبدیل شد و سهم آرین ایرانی در بازار ایران به صفر رسید، این اتفاق می توانست باعث بروز 2 اتفاق ناگوار برای کشور شود، اول جایگزین شدن مرغ های اجداد خارجی به جای مرغ اصیل ایرانی و از بین رفتن مجتمع مرغ لاین ایران و دوم هجوم افراد سودجو و زمین خوار برای چپاول یکی از زیباترین مناطق کشور، به بهانه...!
البته با مقاومت برخی کارشناسان و مدیران با دانش، این 2 اتفاق نیفتاد و با ورود شرکت جهاد استقلال به عنوان پیمانکار و مدیر این مجتمع که البته به صورت سالانه قابل تمدید و یا فسخ می باشد، این مجتمع جان تازه ای گرفت و امروز بعد از گذشت بیش از 2 سال، سرعت پیشرفت و توسعه این مجتمع بهبود یافته است.
این برای اولین بار است که تلقیح مصنوعی مرغ در ایران به این صورت اجرا می شود.
اهمیت وجود مجتمع مرغ لاین ایران از آن جهت است که اولا کشور را از وابستگی به مرغ اجداد نجات می دهد و در ثانی می تواند ارز آوری مناسبی نیز برای کشور داشته باشد.
یکی از نکات جالب توجه در مورد مجتمع لاین، زندگی خاص کارمندان و کارشناسان این مجتمع تحقیقاتی و کاربردی است که کمی خاص است.
شما در این مجتمع باید در تمام لحظات با لباس های مخصوص تردد کرده و دیگر از کت و شلوار و کفش گران قیمت خبری نیست، بلکه لباس های همه یک شکل بوده و تنها شاید در رنگ بندی کمی تفاوت داشته باشد.
شاید تحمل چنین شرایطی برای افراد معمولی و ساکنین شهر سخت باشد، اما؛ فعالان این مجتمع، تنها به دلیل درک اهمیت کاری که انجام می دهند، نه تنها از وضعیت موجو ناراحت نیستند، بلکه اگر مهمانی از مسوولان یا خبرنگاران به مجتمع بیایند، بدون توجه به اینکه مهمان مورد نظر رئیس جمهور است یا وزیر البته با احترام کامل، به وی لباس مخصوص را داده و برایش توضیح می دهند که این مهم باید انجام شود وگرنه، گشت و گذار در این محل ممکن نخواهد بود؛ زیرا ممکن است تمام زحمات انجام شده، به سرعت از بین برود.
همزمان با مراجعه خبرنگاران به این مجتمع تحقیقاتی، اولین تلقیح مصنوعی مرغ، توسط کارشناسان فرانسوی در این محل اجرا شد و تعداد 14 کارشناس ایرانی این مجتمع توسط کارشناسان فرانسوی برای استفاده از این دانش آموزش های لازم را دریافت کردند.
 
محمد علی رفیعی
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هامجتمع , توليد , مرغ لاين , دام و طيور ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 مرغ لاین چیست؟ ۱۳۹۳ چهارشنبه ۵ آذر


کبری میرزایی : با سلام ممنون از مطلبتون من میخوام این مطلبو وارد پایان نامم کنم ازش استفاده کنم ولی منبعش رو ندارم میشه لطف کنید منبعش رو برام ارسال کنید.
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: