مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5182     

31 هزار راس دام قربانی تب‌ برفکی شدند

در حالی که از ابتدای زمستان سال گذشته سویه های جدید بیماری تب برفکی در کشور شناسایی شد و هر روز آمار متفاوتی از تلفات این بیماری منتشر می شود، رییس سازمان دامپزشکی اعلام کرد که میزان تلفات این بیماری حدود 31 هزار راس بوده و کانون های این بیماری نسبت به ماه گذشته 60 درصد کاهش یافته است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ جمعه ۳۱ ارديبهشت ساعت 13:17

به گزارش خبرنگار ایسنا، مهدی خلج در نشستی خبری درباره آخرین وضعیت بیماری تب برفکی اظهار کرد: این بیماری تا کنون 31 هزار و 200 راس دام سبک و سنگین مبتلا را تلف کرده است که شامل 13 هزار راس گوسفند و بز و حدود 1800راس گاو در سال گذشته و همچنین دست‌کم 15 هزار راس دام سبک و 1400 راس دام سنگین در سال جاری می شود.

وی افزود: از سال گذشته که بیماری تب برفکی شناسایی شد، با کمبود واکسن مواجه شد که موسسه رازی علی رغم تلاش های بسیار متخصصان آن، نتوانست نیاز کشور را به طور کامل تامین کند.

رییس سازمان دامپزشکی ادامه داد: نیاز کشور به واکسن تب برفکی 27 میلیون دوز بوده و به حدود شش میلیون دوز ذخیره استراتژیک نیز در سال، نیاز داریم که پیشنهاد تامین این ذخیره استراتژیک گردشی را به وزارت کشاورزی و دولت ارائه داده ایم.

خلج تصریح کرد: اگرچه تولید واکسن باید تابعی از برنامه‌های سازمان دامپزشکی باشد اما اکنون وضعیتی کاملا بر عکس بوده و تامین این ماده بیولوژیک، همواره نوسانات بسیاری دارد.

وی اظهار کرد: در گذشته که درآمد دولت ناشی از قیمت بالای نفت بهتر بود، حدود شش میلیون دوز واکسن به کشور وارد می‌شد و به صورت رایگان در اختیار دامداران قرار می‌گرفت. اما از سال 1393 که قدرت مالی دولت کاهش یافت، مجوز واردات این محصول به چند شرکت خصوصی واگذار شد و در عین حال، کم‌کم واکسیناسیون از رایگان بودن فاصله گرفت. به همین دلیل دامداران استقبال چندانی از این موضوع نکردند؛ به طوری که در همان سال، شرکت‌های واردکننده، حداقل هزار تومان در هر دوز ضرر کردند.

رییس سازمان دامپزشکی خاطرنشان کرد: در نیمه دوم سال گذشته با توجه به مواردی که پیش آمده بود، 12 میلیارد تومان برای تامین واکسن از دولت درخواست شد، اما به خاطر کمبود منابع مالی، تاخیر زیادی در اختصاص این بودجه به وجود آمد که البته با حمایت دولت در سال جاری واکسیناسیون افزایش و کانون های بیماری کاهش یافت.

خلج اعلام کرد: یکی دیگر از دلایل بروز مشکل در تامین واکسن، ورود دو سویه جدید بیماری تب برفکی به کشور بود که زمان بیشتری برای ساخت پادزهر آن نیاز داشت. با این حال در سال جاری با سه شرکت فرانسوی، ترکی و هندی قراردادی برای واردات 8.5 میلیون دوز واکسن منعقد شده که تاکنون بیش از 3.7 میلیون دوز آن وارد شده است.

وی افزود از دی ماه سال گذشته تا 25 اردیبهشت حدود 36 میلیون و 900 هزار راس دام سبک و سه میلیون و 760 هزار راس دام سنگین واکسینه شدند که در مراحل بعدی مقرر شده تا 30 میلیون راس دام، مایه‌کوبی شوند و همین اقدامات سبب شده تا کانون های این بیماری نسبت به ماه گذشته حدود 60 درصد کاهش یابد.

رییس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه برای مبارزه با بیماری تب‌برفکی حداقل سالانه به حدود 120میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، گفت: واکسیناسیون برای دام‌های سبک کاملا رایگان بوده و هیچ ماموری حق دریافت پول از دامدار را ندارد اما صاحبان جمعیت گاوی، باید بهای آن را بپردازند. البته در برخی مناطق، استانداری‌ها ورود کردند و برای تامین مالی واکسیناسیون به دامداران کمک کرده‌اند.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاتب برفکی , دامپزشکی , تلفات ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 31 هزار راس دام قربانی تب‌ برفکی شدند ۱۳۹۵ جمعه ۳۱ ارديبهشت


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: