مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 2064     

وزن استاندارد لاشه مرغ چقدر است؟

فارس
مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران گوشتی قم گفت: مردم تصور می‌کنند اگر وزن مرغ کم باشد نشانه بیماری مرغ است اما باید با فرهنگ‌سازی سلیقه مردم نسبت به مرغ چاق عوض شود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ دوشنبه ۱۶ دي ساعت 14:26

  سرانه مصرف گوشت مرغ برای هر شهروند قمی حدود 20 کیلوگرم در سال است و میزان قابل توجهی از حجم غذای سالانه مردم را در بر گرفته و اهمیت توجه به سلامت طیور را دو چندان می‌کند.

 
امروزه پرورش مرغ به یک صنعت عظیم و پیشرفته در دنیا تبدیل شده است زیرا تولید پروتئین از طریق پرورش طیور نسبت به پرورش دام شیوه‌ای ساده و آسان‌تر است.
 
صنعت مرغداری ایران با 50 سال سابقه بعد از صنعت نفت و پتروشیمی کشور، حجم سرمایه‌گذاری بالایی را به خود اختصاص داده است و این صنعت در تولید ناخالص ملی و اشتغالزایی نقش مهمی ایفا می‌کند.
 
مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران گوشتی قم اعتقاد دارد تولید مرغ سال‌های سال مورد تاثیر سوبسیدهای دولتی و حتی سیاست‌گذاری سلیقه‌ای دولت‌های مختلف بوده و هیچگاه بر اساس منافع ملی عمل نشده است.
 
طبق استانداردهای بهداشت جهانی دوره پرورش مرغ 40 تا 42 روز و وزن مطلوب لاشه مرغ برای مصرف 800 تا یک‌هزار و 200 گرم بوده، اما در ایران این دوره پرورش بین 55 تا 60 روز و وزن لاشه‌های مرغ بین 2 هزار تا 2 هزار و 500 گرم است.
 
به‌ گفته محسن روشن، متاسفانه در کشور ما هر چه وزن مرغ به سه کیلوگرم نزدیک‌تر باشد کشتارگاه پول بیشتری برای آن پرداخت می‌کند در نتیجه مرغداران نیز برای جلوگیری از ضرر و زیان مالی به ناچار مرغ را بیش از حد نگه‌داری می‌کنند.
 
وی ادامه می‌دهد: این موضوع موجب شده سن پرورش مرغ در کشور همچنان بالا باشد و لاشه‌های طیور نیز با وزنی بالاتر از استاندارد جهانی و آنچه مورد توصیه کارشناسان است به دست مصرف‌کننده برسد.
 
نگه‌داری مرغ تا هشت هفتگی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست
 
سالانه 72 میلیون تن گوشت مرغ در دنیا تولید می‌شود که 95 درصد از این میزان با دوره پرورش کمتر از 42 روز و با وزن 900 تا یک‌هزار و 200 گرم وارد بازار می‌شود برای این کار باید وزن مرغ زنده بین یک‌هزار و 600 تا یک‌هزار و 800 گرم باشد.
 
در آزمایشی بر روی جوجه‌های گوشتی مشخص شد مناسب‌ترین افزایش وزن تا سن 6 هفتگی است بنابراین نگه‌داری آن‌ها تا سنین هفت و هشت هفتگی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
 
مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران گوشتی قم می‌گوید: رشد جوجه از یک تا 42 روز به صورت صعودی است و پس از آن تقریباً حالت افقی دارد در نتیجه لازمه پرورش مرغ پس از 42 روزگی استفاده از واکسن‌ها و داروهای بیشتر است.
 
وی ادامه می‌دهد: بالا رفتن سن مرغ مضراتی از جمله پایین آمدن کیفیت لاشه، بالا رفتن چربی محوطه بطنی، کاهش ضریب تبدیل غذایی و ... دارد همچنین اگر زمان پرورش مرغ را به 42 روز برسانیم مصرف آنتی‌بیوتیک و هزینه‌های واکسیناسیون به حداقل می‌رسد.
 
ضریب تبدیل‌ دان به گوشت مرغ در ترکیه 1,6 تا 1,8 کیلوگرم و این رقم در ایران 2,3 تا 2.4 کیلوگرم است.
 
به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی مرغداران گوشتی قم، اگر ضریب تبدیل دان را از 2,2 به 1,7 برسانیم یعنی به ازای تولید یک کیلوگرم گوشت به‌ جای 2 هزار و 200 گرم دان از یک‌هزار و 700 گرم دان استفاده کنیم در مصرف دان صرفه‌جویی خواهیم داشت.
 
وی با بیان اینکه هر سال یک میلیارد جوجه‌ریزی در کشور می‌شود، ادامه می‌دهد: هر جوجه پنج کیلوگرم دان می‌خورد تا به وزن ایده‌آل یعنی 2 کیلو و نیم برسد به عبارتی سالی پنج میلیارد تن دان در کشور مصرف می‌شود که اگر ضریب تبدیل دان را از 2,2 به 1,7 برسانیم صرفه‌جویی عظیمی در بخش دان خواهیم داشت.
 
مصرف مرغ استاندارد و کیفی نیاز به فرهنگ‌سازی در جامعه دارد و مردم باید از مزایای این گونه مرغ‌ها آگاه شوند.
 
روشن با بیان اینکه سلیقه مردم و بازار نیز در تولید مرغ نقش داشته است، می‌گوید: مردم تصور می‌کنند اگر وزن مرغ کم باشد نشانه بیماری مرغ است باید با فرهنگ‌سازی سلیقه مردم نسبت به مرغ چاق عوض شود.
 
وی در نقد افرادی که اعتقاد دارند مرغداری‌ها از هورمون استفاده می‌کنند، اظهار می‌کند: استفاده از هورمون شایعه‌ای بود که افراد ناآگاه آن‌ را رواج دادند و حقیقت این است که دانشمندان توانسته‌اند با آمیخته کردن ژن‌های مختلف موجب بالا رفتن صفات مثبت و کاهش صفات منفی در مرغ پرورشی شوند.
 
روشن ادامه می‌دهد: دانشمندان در دنیا با آمیختگی ژنتیکی سرعت رشد مرغ و بهره‌گیری از مواد غذایی را بالا می‌برند و این عوامل سبب می‌شود مرغ به جای 120 روز ظرف مدت 35 روز به وزن 2 کیلوگرم برسد؛ همچنین اصلاحاتی همچون پرورش صفات گوشت‌گیری، کاهش چربی و پوست و کوتاهی استخوان‌ها از طریق استفاده از آمیختگی ژنتیکی انجام شده است.
 
تولید مرغ استاندارد در تضمین امنیت غذایی جامعه، افزایش کیفی و کمی گوشت مرغ و همچنین زمینه‌سازی برای صادرات آن اثرگذار است.
 
متاسفانه بیشتر مصرف‌کنندگان به خرید مرغ‌های با وزن بیشتر از 2 کیلوگرم تمایل دارند که باید به وسیله اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی عمومی و ارائه آموزش‌های بهینه، افراد جامعه را نسبت به مضرات مصرف مرغ غیراستاندارد آگاه کرد تا مصرف‌کنندگان به خرید مرغ‌های با سایز استاندارد ترغیب شوند.
 
سعیده سخایی
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاوزن , استاندارد , لاشه , مرغ , پرورش , دان , گوشت ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 وزن استاندارد لاشه مرغ چقدر است؟ ۱۳۹۲ دوشنبه ۱۶ دي


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: