مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4252     

وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان در اروپا و تجربه ما

براساس تجارب سالیان اخیر و با در نظر گرفتن آثار اقتصادی و اجتماعی ورود و شیوع ویروس‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیز خطرات احتمالی بعضی از این ویروس‌ها برای جامعه انسانی مبارزه با ورود و انتشار آن یک فعالیت فرا سازمانی است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ سه شنبه ۷ بهمن ساعت 09:12

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس عبدالحمید شوشتری عضو هیئت علمی و رئیس آزمایشگاه آنفلوانزای پرندگان مؤسسه رازی در مقاله‌ای با عنوان «وقوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اروپا و تجربه ما» بیان داشت: اروپا سال 2014 را با چند وقوع ویروس های آنفلوا‌نزای فوق حاد طیور(تحت تیپ H5N8) به پایان رساند.

 
تاکنون این وقوع ها در کشور های آلمان، هلند، بریتانیا و ایتالیا گزارش شده است. از این رو اروپایی‌ها تدابیر شدیدی اتخاذ کرده‌اند تا از انتشار این ویروس بصورت یک همه‌گیری جلوگیری بعمل آورند و البته آنها تجارب بسیار ارزنده‌ای در مورد مبارزه با ویروس فوق حاد آنفولانزا طیور(تحت تیپ H5N1) دارند.
 
جالب اینکه منشا اصلی ویروس فوق حاد آنفلوا‌نزای کنونی (تحت تیپ H5N8) از آسیا است . اولین وقوع در کشور کره جنوبی در ژانویه 2014 (دی ماه 1392) در این کشور گزارش شد. چندی نگذشت که این ویروس در این کشور به صورت همه گیری گسترش پیدا کرد.
 
با اینکه اروپایی ها متوجه شده اند ویروسی که به اروپا راه پیدا کرده است، با ویروس‌های کره جنوبی منشا یکسانی دارند ولی تاکنون چگونگی راه‌یابی این ویروس به اروپا مشخص نشده است چون خط مهاجرتی مستقیمی بین جنوب شرق آسیا و اروپا غربی وجود ندارد.البته احتمال مهاجرت استثنائی گروه محدودی از پرندگان در این مسیر گرچه غیرممکن نیست ولی بسیار نادر است.
 
بصورت کلی پرندگان مهاجر در فصل تابستان در مناطق شمال(مرتفع و سرد) بخصوص مناطق سیبری به تکثیر و تزاید می‌پردازند و برای زمستان گذرانی به مناطق کم ارتفاع مثل آسیای جنوب شرقی و اروپا و آفریقا می روند. کشور ما هم در این مسیر قرار داردو هر ساله گزارشهای متعددی از ورود این پرندگان به کشور در رسانه ها منتشر میشود.
 
تاکنون دو وقوع از آنفولانزای فوق حاد در کشور در سالهای 1386(2007) و 1389(2010) گزارش شده است. بررسی ها نشان می دهد، احتمال ورود ویروس ها به کشور در هر دو مرحله مهاجرت (رفت وبرگشت) وجود دارد و با توجه به این تجارب تمهیداتی ذیل در کشور ملحوظ شده است:
 
سازمان دامپزشکی بعنوان متولی اصلی مبارزه هر ساله در اواخر تابستان و اوایل پائیز طرح پایش (ردیابی) ویروس‌های آنفولانزا را در سراسر کشور انجام می دهد. خوشبختانه با توجه به تجارب گران‌بهای سالهای اخیر، هر ساله این طرح موفق تر انجام می شود.
 
با توجه به اینکه کشور در مسیر هر دو مرحله رفت و برگشت پرندگان است، به نظر می آید پایش کنونی فقط می‌تواند مهاجرت پرندگان از منطقه سیبری به مناطق جنوبی را پوشش دهد، لذا برای برگشت از مهاجرت پرندگان بخصوص از جنوب شرقی آسیا بایستی چاره دیگری اتخاذ کرد که در این خصوص انجام پایش بهاره حد اقل در استانهای پر خطر مثل گیلان ، مازندران و گلستان پیشنهاد می شود  گرچه هیچ گاه امکان ورود ویروس به صفر نمی رسد و باید فعالانه و در طول سال موارد مشکوک رصد شوند.
 
2-  سازمان محیط زیست نیز با توجه به ضرورت های فوق الذکر و نیز دغدغه های زیست محیطی، مبادرت به منع شکار و صید کرده است که بی شک کاری ارزشمند است. با این همه خبرهای غیر رسمی حاکی از فعالیت شبکه های زیر زمینی و احیانا رو زمینی از شکار و فروش پرندگان مهاجر است. با توجه به واقعیت های اجتماعی به نظر می رسد کنترل و هدایت روند شکار می تواند روش واقع بینانه تری می باشد.
 
گر چه در مطالب نگاشته شده فقط از دو ارگان در این زمینه نام برده شد، ولی برای اساس تجارب سالیان اخیر و با در نظر گرفتن آثار اقتصادی و اجتماعی ورود و شیوع ویروس های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیز خطرات احتمالی بعضی از این ویروس ها برای جامعه انسانی ، مبارزه با ورود و انتشار آنها یک فعالیت فرا سازمانی است .
 
 
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هابیماری , آنفلوانزای فوق حادپرندگان ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: