مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 1349     

چرا سازمان دامپزشکی با عرضه غیر مجاز شیر فله‌ای برخورد نمی‌کند؟

ایسنا
در حالی‌که سازمان دامپزشکی به عنوان متولی نظارت بر بهداشت و سلامت فرآوده‌های خام دامی به این موضوع اذعان کرده که هیچ یک از واحدهای عرضه فله‌ای شیرخام، مجوز دامپزشکی را ندارند، فله‌فروشی‌ همچنان ادامه دارد و خبری از برخورد با این تخلف نیست.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ سه شنبه ۹ مهر ساعت 14:44

  در پی اعتراض نسبت به عرضه شیر خام فله‌ای در کشور، سازمان دامپزشکی دستورالعملی ابلاغ کرد تا بر این اساس عرضه شیر فله‌ای که متقاضیان و علاقه‌مندانی دارد قانونی و با نظارت بهداشتی سازمان دامپزشکی انجام شود و تنها واحدهایی که از این سازمان مجوز اخذ می‌کنند مجاز به عرضه این محصول باشند اما این سازمان روز گذشته اعلام کرد که با وجود تصویب این دستورالعمل، هنوز به هیچ واحدی مجوز "عرضه شیر خام فله‌ای سالم" را نداده است؛ بدین معنا که آنچه اکنون در بازار عرضه می‌شود غیر قانونی است و سلامت آن مشخص نیست.

 

علیرغم مخالفت دامپزشکی با عرضه شیر خام فله‌ای که سال‌هاست در کشور رواج دارد و اذعان نسبت به اینکه هنوز به هیچ واحدی مجوز فروش فله‌ای شیر خام سالم داده نشده، فله‌فروشی در کشور رواج دارد و شیر خامی که سالم بودن یا نبودن آن مشخص نیست در بازار عرضه می‌شود و نظارت و برخورد با متخلفان مشاهده نمی‌شود.

 

مگر نه اینکه سازمان دامپزشکی ناظران بهداشتی و دامپزشکانی دارد که بر روند تولید فرآورده‌های خام دامی از جمله شیر نظارت کنند تا خیال مصرف‌کننده از رعایت بهداشت تولیدکنندگان و سلامت محصول نهایی راحت باشد، پس جای این نظارت کجاست؟

 

محسن مشکات - معاون سازمان دامپزشکی - در این باره به ایسنا گفت: این سازمان نمی‌تواند خود با متخلفان برخورد کند و پس از اجرای این دستورالعمل سازمان دامپزشکی به کمک نیروی انتظامی با متخلفان در سراسر کشور برخورد خواهد کرد.

 

درصورتیکه سلامت مصرف‌کنندگان شوخی‌بردار نیست و نمی‌توان نظارت آن را به آینده‌ای که مشخص نیست کی فرا می‌رسد، موکول کرد چرا که بیماری‌های خطرناکی مانند سل و بروسلوز وجود دارد که بین انسان و دام مشترک است و می‌تواند از این طریق در کشور شیوع یابد لذا سازمان دامپزشکی به عنوان تامین‌کننده امنیت بهداشتی و سلامت غذایی جامعه وظیفه دارد ضمن شناسایی متخلفان با آن‌ها برخورد کند چرا که مشخص نیست این عرضه‌کنند‌گان با کدام مجوز و با رعایت کدام شرایط و استانداردهای بهداشتی شیر و سایر فرآورده‌های لبنی را در بازار عرضه می‌کنند؟

 

سازمان دامپزشکی دستگاه نظارتی که علی‌اکبر ناطق نوری آبان ماه سال 76 قانون تاسیسش را امضا کرد، وظایف بسیاری را برعهده گرفت تا شاید خلا‌ء‌های گذشته جبران شود. یکی از وظایف این سازمان تازه تاسیس نظارت بر بهداشت و سلامت فرآورده‌های خام دامی در فرآیند تولید تا عرضه است اما این نظارت به گفته بسیاری از مسئولان کافی نیست و باید بیشتر شود.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاشیر , فله ای , دامپزشکی ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: