10:19 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 1279     

چرا کشاورزی در اقتصاد ایران یک بخش درجه چندم است؟

ایسنا
در اقتصاد ایران به نفت و صنعت بهای بسیاری داده می‌شود اما کشاورزی به یک بخش درجه چندم تبدیل شده است در حالی که کشاورزی هویت وجودی اقتصاد کشور و تامین‌کننده غذای جامعه است که باید دولت به این بخش نگاه ویژه‌ای داشته باشد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ يکشنبه ۳۱ شهريور ساعت 12:38

 منصور امیدی استاد دانشگاه تهران, نگاه به بخش کشاورزی در ایران را نگاه درمان‌گرایانه دانست و اظهار کرد: طبق این نگاه ما صبر می‌کنیم ابتدا بیماری رخ دهد و سپس درمان کنیم در حالی که دید ما به بخش کشاورزی باید پیشگیرانه باشد و طی برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به یک کشاورزی پایدار دست یابیم؛ اتفاقی که طی دهه‌های گذشته نیفتاده و کشاورزی محور توسعه قرار نگرفته است.

 

وی کشاورزی ایران را به بزرگراهی تشبیه کرد و گفت: در مسیر این بزرگراه، خاک، آب، محیط زیست و ... را تخریب می‌کنیم و مجبوریم در انتهای بزرگراه به درمان آن فکر کنیم؛ به عنوان مثال آب‌های ورودی دریاچه ارومیه را برای تولید محصولات کشاورزی می‌بندیم و سال‌ها بعد متوجه خشکی دریاچه می‌شویم. البته در این اتوبان اورژانس هم داریم مثلا صبر می‌کنیم یک آفت به محصولات حمله کند تا سمپاشی کنیم. در حالی که نگاه درمانی نگاهی مقطعی است و هیچ‌گاه به ایجاد کشاورزی پایدار کمک نخواهد کرد.

 

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: طی سال‌های گذشته کشاورزی در ایران زیرساخت‌های زیست محیطی، آب، خاک و منابع تولید در نظر گرفته نشده است؛ به عنوان مثال برای کشت هندوانه به طور بی‌رویه از منابع آبی زیرزمینی استفاده می‌کنیم و وقتی آب کم می‌شود چاه‌ها را پایین‌تر می‌بریم بعد به صادرات هندوانه دلخوش می‌شویم اما در حقیقت با فروش هندوانه آب کشور را می‌فروشیم.

 

امیدی با بیان این‌که استفاده بیش از حد از منابع آب، کشاورزی را در شرایط بحران آب قرار داده است، گفت: با توجه به این شرایط ، مسائلی چون ناکارآمدی ماشین‌آلات کشاورزی، بازاررسانی، بسته‌بندی، صادرات و ... مسائل فرعی می‌شوند و در حاشیه قرار می‌گیرند. درست است که مثلا میانگین ریزش کمباین‌های ما از میانگین جهانی بسیار بیشتر است، در برداشت محصول دقت کافی صورت نمی‌گیرد یا در خرید تضمینی و بیمه محصولات مشکل داریم اما باید ابتدا زیرساخت‌ها را درست کنیم و سپس به فکر این مسائل باشیم.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر در اقتصاد ایران به نفت و صنعت بهای بسیاری داده می‌شود اما کشاورزی به یک بخش درجه چندم تبدیل شده است در حالی که کشاورزی هویت وجودی اقتصاد کشور است که باید دولت به این بخش نگاه ویژه‌ای داشته باشد چراکه در همه جای دنیا به کشاورزی به عنوان بخش تامین کننده غذای مورد نیاز جامعه، نگاه ویژه‌ای می‌شود.

 

این کارشناس کشاورزی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود 16 میلیارد دلار محصولات کشاورزی وارد کردیم که جای سوال است مگر توسعه زیربنایی کشاورزی چند تا 16 میلیارد دلار نیاز داشت که هیچ حمایتی از آن نشد؟ این غفلت باید جبران شود و دولت‌های آینده باید سرمایه‌گذاری مناسبی در کشاورزی داشته باشند.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاکشاورزی , اقتصاد , ایران ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 چرا کشاورزی در اقتصاد ایران یک بخش درجه چندم است؟ ۱۳۹۲ يکشنبه ۳۱ شهريور


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: