مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3309     

گنج های بدبو اما محرک اقتصاد

ایرنا
فضولات دامی به رغم بوی مشمئزکننده، کاربرد فراوانی در تولید انرژی و بخش کشاورزی دارد که بهره برداری از مزایای اقتصادی آن تغییر نگاه مردم و مسوولان را می طلبد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ يکشنبه ۲۳ شهريور ساعت 15:52

 در سایر کشورها فضولات دامی کاربردهای فراوانی در ساخت کاغذ، دارو، قهوه، باروت، تولید آب و انرژی دارد که دست اندرکاران اقتصادی با برنامه ریزی های مناسب زمینه را برای بهره برداری از این مزیت ها هموار کرده است.

 
صرف نظر از برخی فوائد فضولات دامی که در برخی کشورهای جنوب شرقی آسیا، آمریکای جنوبی، شمال آفریقا و نیز برخی کشورهای اروپایی از آن استفاده می شود، شاید استفاده از فضولات دامی بالاخص گاو به عنوان یک کود ارگانیک از سوی شمار اندکی از کشاورزان، ساده ترین کاربرد این فضولات در ایران باشد.
 
آنچه مسلم است، امروزه مصرف بی رویه انواع کودهای شیمیایی به منظور افزایش تولیدات کشاورزی بویژه در بخش زراعی و باغی، اگرچه سبب بروز صدمات زیست محیطی و اختلال در حاصلخیزی خاک شده اما خسارات ناشی از مصرف این کودها بویژه در بروز انواع سرطان ها بر سلامت انسان ها جبران ناپذیر است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت.
 
به اعتقاد کارشناسان و بر اساس نتایج تحقیقات کشاورزی، میزان مواد آلی، فسفر، کربن و خاکستر موجود در فضولات دامی در حد مطلوب وجود دارد و با توجه به ارزانی، در دسترس بودن، بی خطر بودن و استفاده همزمان از گاز تولیدی، کود حاصل از 'بیو گاز' می تواند کودی مناسب برای کشاورزی محسوب شود. 
 
تخمیر مواد زائد کشاورزی و دامی در شرایط غیر هوازی منجر به تولید گازی می شود که اصطلاحا به آن بیو گاز یا 'زیست گاز' می گویند.
 
امروزه استفاده از سیستم بیوگاز در بیشتر کشورهای واقع در جنوب شرقی آسیا بویژه چین و هند که با مشکل سوخت فسیلی مواجه اند، وجود دارد و از این سیستم برای تولید انرژی با قیمت ارزان در روستاها، بهسازی محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن و نیز تهیه کود حیوانی غنی برای مصارف کشاورزی استفاده می شود.
 
به گفته کارشناسان و محققان، از فضولات یک گاو می توان مقدار کافی گاز متان برای پختن غذای یک نفر به دست آورد، برای این کار فضولات گاو و آب را به نسبت حجمی 4 به 5 مخلوط می کنند و سپس آن را در دستگاه تولید گاز برای تخمیر می ریزند که پس از عمل تخمیر، گاز متان از لوله ای خارج شده و به مصرف پخت و پز می رسد. 
 
بیوگاز مخلوطی از سه ترکیب عمده به نام های متان، دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن است که حاصل تجزیه بی هوازی و تخمیر زیست توده بوسیله باکتری های متانوژن است که البته جزء قابل اشتعال بیو گاز، متان است که سهم بیشتر این گاز یعنی 60 تا 70 درصد آن را شامل می شود. 
 
متان، گازی است بی رنگ و بی بو است که اگر یک فوت مکعب آن بسوزد، 252 کیلو کالری انرژی حرارتی تولید می کند که در قیاس با سایر مواد سوختی، رقم قابل توجهی است ضمن این که هنگام سوختن، گاز سمی و خطرناک منو اکسید کربن نیز تولید نمی کند و می توان از آن به عنوان سوختی ایمن و سالم در محیط خانه استفاده کرد.
 
چین با نزدیک به هفت میلیون دستگاه بیوگاز مقام نخست را در جهان دارد ضمن این که در ایران نیز یک نیروگاه بیوگاز سوز در شیراز راه اندازی شده است.
 
مورد ذکر شده، تنها یک نمونه کوچک از مزایای اقتصادی استفاده از فضولات دامی در برخی کشورهای جهان است اما آنگونه که پیشتر گفته شد، فضولات دامی بالاخص فضولات گاوی فوائد و کاربردهای زیادی دارد که می تواند مورد توجه و استفاده بیشتر مردم و مسوولان بویژه درحوزه کشاورزی قرار گیرد.
 
با توجه به شرایط و زیرساخت های موجود در کشور به نظر می رسد، جایگزین کردن کودهای حیوانی به جای انواع کودهای شیمیایی گام نخست در استفاده از این فراورده با ارزش اقتصادی و زیست محیطی در اقصی نقاط کشور باشد. 
 
بر اساس آمارهایی که برخی از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ارایه کرده اند، به طور میانگین سالانه افزون بر 2 میلیون تن انواع کود شیمیایی و قریب به 20 هزار تن انواع سموم شیمیایی مبارزه با آفات کشاورزی در کشور مصرف می شود.
 
مصرف این مقدار کود و سموم شیمیایی در حالی است که براساس برنامه پنجم توسعه باید مسوولان وزارت جهادکشاورزی برنامه ریزی های لازم را در بویژه در حوزه آموزش و ترویج، برای جایگزین کردن کودهای حیوانی و زیستی به جای مصرف کودهای شیمیایی انجام دهند. 
 
به نظر می رسد با توجه به وجود ظرفیت های فراوان در حوزه دام و طیور کشور و نیز فضولات تولیدی آن می طلبد تا مسوولان توجه جدی تری برای استفاده از کودهای حیوانی در مزارع و باغات داشته باشند.
 
بر اساس نتایج آمارگیری از دامداری های کشور توسط مرکز آمار ایران در سال 1390، تعداد 6 میلیون و 75 هزار و 773 راس انواع گاو و گوساله و 72 میلیون و 308 هزار و 868 راس گوسفند و بز در استان های مختلف کشور وجود دارد.
 
نتایج آمارگیری از استان گلستان نیز نشان می دهد این استان در سال 1390 دارای 224 هزار و 650 راس گاو و گوساله و 2 میلیون و 591 هزارو 681 راس گوسفند و بز بوده است.
 
صرف نظر از فضولات گوسفند و بز که در کشور ما بیشتر در بخش مراتع کاربرد داشته و سبب تقویت این چراگاه ها می شود، میزان تولید فضولات گاوی کشور با توجه به تعداد این حیوان اهلی بسیار قابل توجه است.
 
به گفته یک کارشناس امور دام به طور میانگین هر راس گاو بومی روزانه بین 5 تا 8 کیلوگرم و یک راس گاو دو رگ و اصیل خارجی تا 12 تا 18 کیلوگرم فضولات دارد که رقم بسیار قابل توجه خواهد بود و می توان با فرآوری این فضولات، کود بسیار غنی برای اراضی زراعی و باغی کشور تولید و از مصرف بی رویه کودهای شیمیایی جلوگیری کرد.
 
علیرضا میرشکار افزود: اکنون تنها در شهرستان گنبدکاووس سالانه حدود 230 تن انواع فضولات دامی به ارزش تقریبی افزون بر 350 میلیارد ریال تولید می شود که بیشتر این فضولات برای فرآوری و استفاده به استان های جنوبی کشور منتقل می یابد.
 
به گفته وی، اکنون قیمت هر کیلوگرم فضولات گاوی در این منطقه یکهزار و 500 ریال خریداری می شود ضمن این که قیمت هر کیلوگرم کود فرآوری شده از فضولات دامی که بیشتر در قالب 'کمپوست یا ورمی کمپوست' است، به طور میانگین 6 هزار ریال برآورد می شود.
 
احداث کارخانه های فرآوری فضولات دامی در استان های کشور بر اساس ظرفیت تولید آنان از راهکارهای اساسی و مهم در تولید کودهای حیوانی و زیستی با ارزش افزوده و اقتصادی بالا است که انتظار می رود مورد توجه جدی مسوولان قرار گیرد.
 
گزارش : علی لکزانوری
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاگنج های بدبو , محرک اقتصاد , فضولات دامی ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 گنج های بدبو اما محرک اقتصاد ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۳ شهريور


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: