مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 2025     

قطب اول تولید قزل آلای کشور در محاصره بیماری ناشناخته/ افزایش تلفات درمزارع پرورش ماهی

مهر
بیماری ناشناخته ای مزارع پرورش ماهی استان چهارمحال و بختیاری را در برگرفته است. این بیماری تلفات بسیاری زیادی را در بسیاری از مزارع بجای گذاشته و موجب کاهش تولید در قطب اول تولید ماهی سرد آبی کشور شده اس
تاریخ انتشار :۱۳۹۲ دوشنبه ۹ دي ساعت 10:07

 استان چهارمحال و بختیاری استان چشمه و رودخانه ها است ویکی از مراکز باظرفیت برای تولید ماهی سرد آبی به شمار می رود.

 
چهارمحال و بختیاری با تولید بیش از 20 درصد آبزیان کشور، رتبه اول را در این زمینه به خود اختصاص داده است. هم اکنون 300 مزرعه پرورش ماهی دارای مجوز در استان چهارمحال و بختیاری فعالیت می‌کنند و بیشترین تولید این مزارع ماهی قزل آلا است که بیشتر به استان تهران برای فروش ارسال می شود.
 
 چندی است که بیماری ناشناخته ای مزارع پرورش ماهی استان چهارمحال و بختیاری را در برگرفته است و تلفات زیادی را در بسیاری از مزارع بجای گذاشته و موجب کاهش تولید در این استان شده است.
 
بسیاری از مزارع پرورش ماهی در پی ورود بیماری ناشناخته تلفات بسیاری داده اند
 
مدیر دامپزشکی جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری در این باره اظهار داشت: در چند ماه گذشته بیماری ناشناخته شده در کشور به آبزیان انتقال داده شده است.
 
حمید مهری تصریح کرد: طی بازدیدهای صورت گرفته در مزارع پرورش ماهی این استان اکثر ماهیان این مزارع مبتلا به این بیماری شده و تلفات زیادی را در پی داشته است.
 
 
 
مهری ادامه داد: این بیماری در کشور ناشناخته بوده و اول در مزارع ماهی استان کهگیلویه و بویر احمر مشاهده و پس از آن در استان اصفهان و در حال حاضر در استان ما شاهد این بیماری هستیم.
 
وی اذعان داشت: با توجه به اینکه ماهیان سردابی این استان مقدار زیادی از مصرف ماهی سردآبی کشور را تامین می کند لازم است در این خصوص چاره ای اندیشیده شود و از تداوم و تشدید بیماری جلوگیری به عمل آید.
 
مهری یادآور شد: تلاش ما بر این است که بیماری به صورت بومی انتقال نیابد و مزارع سالم مبتلا به این بیماری نشوند.

ضرورت اطلاع رسانی به مزارع غیر آلودی برای جلوگیریاز ورود بیماری
 
مدیر دامپزشکی جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مراقبت های زیادی از مزارع پرورش ماهی انجام می گیرد، بیان داشت: با اطلاع رسانی مناسب به مزارع پرورش ماهی که تاکنون بیماری به آنجا ورود پیدا نکرده است می توان از این خطر جلوگیری کرد.
 
مهری افزود: جابه جایی ماهی زنده در مزارع ممنوع اعلام شده است و با توجه به آموزش های لازم می توان از این امر جلوگیری کرد.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر و با پیگیری های مکرر نقل و انتقال ماهی را کاهش داده ایم، اذعان داشت: این بیماری تنها برای ماهیان است و  و قابل انتقال به انسانها نیست.
 
 
 
مدیر کل دامپزشکی چهار محال و بختیاری گفت: آموزش در خصوص جلوگیری از بیماری در مزارع پرورش ماهی چهار محال و بختیاری لازم است.
 
آلودگی در مزارع پرورش ماهی باعث کاهش تولید شده است
 
مدیر شیلات جهادکشاورزی چهار محال و بختیاری نیزگفت: آلودگی در مزارع پرورش ماهی باعث کاهش تولید شده است.
 
منصوری اظهار داشت: به تمامی مزارع پرورش ماهی غیر آلوده در این استان اطلاع رسانی کافی در خصوص جلوگیری از بیماری ناشناخته شده در مزارع انجام گرفته است.
 
وی تصریح کرد: بروشورهای آموزشی با کمک نیروهای دامپزشکی در بین این مزارع توزیع شده است و آنها با با نحوه مبارزه با این بیماری آشنا کرده ایم.
 
منصوری ادامه داد: از جابه جای بچه ماهی و تخم ماهی در مزارع جلوگیری به عمل آمده است که این بیماری به تمام مزارع انتقال داده نشود.
 
 
مدیر شیلات جهادکشاورزی چهار محال و بختیاری اذعان داشت: لازم است که مناطقی که مزارع پرورش ماهی در آن جا وجود دارد آب آشامیدنی مردم نیز مورد توجه قرار گیرد.
 
منصوری یادآور شد: همه تلاش ما بر این است که بیماری به صورت بومی اتفاق نیافتند و در این راستا با کمک دامپزشکی مراقبت های زیادی صورت گرفته است.
 
مدیر شیلات جهادکشاورزی چهار محال و بختیاری بیان داشت: در این استان نظارت زیادی در مزارع پرورش ماهی صورت گرفته است و جلسات آموزشی زیادی برای پرورش دهندگان داشته ایم.
 
.................................
 
گزارش از مرضیه عالیپور هفشجانی
فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاتولید , قزل آلا , تلفات , مزارع , پرورش ماهی ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: