5:46 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 3913     

آغاز جنگ مرغی میان روسیه و غرب

تابستان گذشته، تابستان سختی برای صنعت غذایی تمام دنیا بود. اوایل تابستان، محققان کشف کردند که مهندسی ژنتیک در مرغ‌ها، تاثیرات نامطلوبی روی باروری خروس‌ها ـ به‌خصوص خروس‌های چاق ـ داشته است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ جمعه ۲۱ آذر ساعت 13:56

 «همشهری اقتصاد» در ادامه نوشت: بعد از آن خبر رسید كه مك‌دونالدهای ژاپنی غذایی را به مشتریان خود معرفی كرده‌اند كه مخلوطی از توفو و ناگت است و این به صنعت مرغداری كه تاكنون ناگت را با وزن زیادی از گوشت‌های مرغ وارد بازار می‌كرد، ضرر زیادی وارد كرد.

 
در آخرین مورد هم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خبر داد كه واردات مواد غذایی و به‌خصوص محصولات صنایع مرغداری را در پاسخ به تحریم‌های غربی علیه روسیه قطع كرده است. مقام‌های ایالات‌متحده اعلام كرده‌اند تاثیر این تصمیم روسیه بر اقتصاد آمریكا به‌شدت پایین است. اما در هر صورت این تحریم، روی میوه‌ها، سبزیجات، گوشت، ماهی و صنایع لبنی نیز وضع شده و اتحادیه اروپا و كشورهایی نظیر نروژ، كانادا و استرالیا با مشكلات زیادی روبه‌رو خواهند شد.
 
براساس اطلاعات و آماری كه موسسه «استاتیستا» منتشر كرده، لهستان در مقام اول ضررهای ناشی از این تحریم‌ها قرار گرفته است. بعد از آن نروژ قرار دارد كه در سال گذشته میلادی میلیاردها دلار صادرات مواد غذایی به روسیه داشته است. آمریكا نیز در زمره بزرگترین بازندگان تحریم‌های جدید روسیه قرار می‌گیرد. برای لهستان، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها بخش كوچكی از صادرات این كشور را تشكیل می‌دهد (۱۱درصد)، اما تحریم روسیه در حدود ۰.۵درصد از رشد اقتصادی این كشور در سال۲۰۱۴ را متوقف می‌سازد.
 
این تحریم‌ها باعث می‌شود لهستان تلاش بیشتری برای پیدا كردن خانه مناسب برای محصولات باغی خود به‌ویژه سیب‌هایش انجام دهد و نروژ نیز باید به دنبال مشتری‌های جدیدی برای ماهی‌های سالمون خود باشد. دانمارك و هلند هم باید انبار‌های پنیر خود را به روی مشتریان دیگری بگشایند. گلابی‌های بلژیك نیز در معرض خطر قرار دارند.
 
مرغ‌های آمریكایی شاید احساس طردشدگی داشته باشند، اما از آنجا كه قیمت محصولات گوشتی در آمریكا بالاست و گوشت خوك، گاو و گوساله با قیمت بالایی خرید و فروش می‌شود، می‌توان امید داشت كه مرغ‌ها در هر صورت در خانه مانده و مشتریان جدیدی برایشان پیدا شود.
 
نشریه اسلیت، چندی پیش پیش‌بینی كرده بود كه احتمالا روسیه، خود بیشترین ضرر را از تحریم‌هایی كه وضع كرده، ببرد. روسیه در حدود ۴۰درصد از محصولات غذایی خود را به‌صورت وارداتی تهیه می‌كند و درصورتی‌كه تحریم‌ها ادامه داشته باشد، در حدود نیمی از واردات گوشت و ماهی و ۳۰درصد از میزان واردات سبزیجات این كشور كاهش می‌یابد. مجبور كردن مردم به تهیه این محصولات در داخل كشور، درنهایت باعث بالا رفتن قیمت‌ها شده و نارضایتی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
 
تعدادی دیگر از نشریات اقتصادی بر این عقیده‌اند كه این آمریكاست كه بیشترین ضرر را از تحریم‌های روسیه می‌برد، چراكه حدود ۷درصد از صادرات محصولات غذایی این كشور، به روسیه است. روسیه دومین شریك تجاری آمریكا برای محصولات طیور است. در سال۲۰۱۳ آمریكا حدود ۲۶۷هزار تن مرغ و طیور به روسیه صادر كرده و انتشار خبر این تحریم‌ها بسیاری از تولیدكنندگان آمریكایی را با ترس روبه‌رو ساخته است.
 
آمریكا درحالی بیان كرده است تاثیر تحریم‌های روسیه علیه مواد غذایی غربی بر اقتصاد آمریكا كم است كه بازرگانان و تجار آمریكایی بر این عقیده‌اند كه این تحریم‌ها تاثیرات بالقوه‌ای روی میزان فروش محصولات‌شان داشته است. «جیم زیون»، مدیر اجرایی شركت صادرات محصولات دام و طیور «میریدیان»، در طول یك دهه گذشته مشغول صادرات محصولات خود و همچنین دانه مخصوص مرغ به روسیه بوده است، با این حال هم‌اینك باید این محصولات را به دیگر كشورهای اروپایی مانند آلمان صادر كند.
 
زیون درحالی با خبرنگار بلومبرگ گفت‌وگو كرده است كه محصولات او در آستانه ورود به روسیه بازگشت خورده و او مشغول عودت دادن ۴۴هزار پوند از محصولات خود از روسیه به سمت آلمان بود. او امیدوار است كه خریداران جدیدی برای محصولات خود بیابد. زیون معتقد است احتمالا می‌تواند مشتری‌های جدیدی برای خود بیابد، اما در هر صورت هیچ‌كس اختلال در سیستم بازار و فروش را دوست ندارد و به نظر می‌رسد اختلالات در بازار آمریكا به دلیل تحریم‌های روسیه هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود.
 
«تایسون فودز»، یكی از بزرگترین شركت‌های تولید مواد غذایی در ایالات‌متحده، یكی از شركت‌هایی است كه بیشترین ضرر را از تحریم‌های جدید روسیه می‌برد. این شركت در همان ابتدای مطرح شدن بحث تحریم‌ها ۲درصد از سود سهام خود را از دست داد.
 
دیگر شركت‌های تولیدكننده گوشت مرغ نیز نظیر «پیلگریمز پراید»، كه حدود ۱۴درصد از صادرات محصولات‌شان به روسیه بوده با مشكلات مالی زیادی مواجه خواهند شد. شركت تولیدی «سندرسون فارمز» نیز كه ۱۳درصد از صادراتش به روسیه بوده، انتظار دارد با ضرر مالی زیادی روبه‌رو شود. این تنها صنایع مرغداری آمریكا نیست كه از این مسائل ضرر می‌بیند و شركت پپسی‌كولا نیز حدود ۷درصد از میزان صادرات خود را از دست خواهد داد. شركت‌های «نوتلا» و «كرافت ماكارونی و پنیر» نیز از دیگر شركت‌هایی هستند كه با ضرر مالی زیادی مواجه خواهند شد.
 
پرورش‌دهندگان مرغ نیز داستان مشابهی را نقل كرده‌اند. روسیه به عنوان سومین مقصد صادرات محصولات پروش‌دهندگان مرغ در آمریكا شناخته می‌شود و صادرات این محصولات حدود ۳۰۳میلیون دلار در سال برای آمریكا سود تجاری دارند.
 
مردم روسیه تنها حدود ۷درصد از محصولات پرورش مرغ آمریكا را خریداری می‌كنند. صادرات این محصولات در دهه۹۰ حدود ۴۰درصد كاهش داشته است. با این حال روسیه و برزیل هر دو برای پر كردن این شكاف در عرضه محصولات غذایی وارد میدان شده‌اند.
 
اوایل دهه۱۹۹۰، آمریكا بازار روسیه را با مرغ‌های ارزان‌قیمت خود پر كرد ـ مردم محلی به این مرغ‌ها لقب «پای بوش» داده بودند ـ اما بعد از آن در سال۲۰۰۲ به یكباره میزان واردات مرغ آمریكایی به روسیه كاهش پیدا كرد. آمریكا در آن زمان تعرفه فولاد را بالا برده بود و روسیه به تلافی این اقدام، از میزان واردات مواد غذایی خود از ایالات‌متحده كم كرد.
 
روسیه با این حال در آن زمان اعلام كرد این اقدام به‌دلیل عدم پایبندی تولیدكنندگان به قوانین و مقررات بهداشتی و ایمنی مواد غذایی در آمریكا بوده است. بعد از آن در سال۲۰۰۸ و درطول جنگ با گرجستان نیز روسیه از میزان واردات مواد غذایی خود از كشورهای غربی و به‌خصوص آمریكا كم كرد.
 
در آن زمان یكی از روزنامه‌نگاران آمریكایی به نام «پیتر بیكر» نوشت كه در یكی از ملاقات‌های پوتین و جورج دبلیو بوش، پوتین به رئیس‌جمهور آمریكا پیشنهاد داده بود كه «گیاهانی كه برای غذای مرغ‌های صادرشده به روسیه اختصاص می‌دهد را با گیاهانی كه برای مرغ‌های آمریكایی اختصاص می‌دهد در زمین‌های متفاوتی بكارد تا مرغ‌ها با كیفیت بهتری به روسیه برسند.»
 
در سال۲۰۱۰ و آغاز شدن دور تازه‌ای از جنگ مرغی بین روسیه و آمریكا، منجر به تولید مازاد بیش از ۱۴میلیون دلاری در صنعت مرغداری شد و اداره غذای ایالات‌متحده مجبور به خرید همه این تولید مازاد شد تا تولیدكنندگان آسیب اقتصادی نبینند. بعد از این بحران سال۲۰۱۰، دیمیتری مدودف رئیس‌جمهور روسیه در آن زمان دیداری از واشنگتن داشت و میزان واردات مرغ از ایالات‌متحده به روسیه دوباره به میزان قبلی خود بازگشت. اما به نظر می‌رسد دور جدیدی از جنگ مرغی در راه است و شاید با برگزاری اجلاس مرغی این بحران نیز به پایان برسد.
 
به گزارش نشریه اسلیت، برخی از تحلیلگران آمریكایی بر این باورند كه اقدام پوتین در تحریم مواد غذایی اروپایی و آمریكایی، نشانه‌ای از دیوانگی در عالم سیاست است، چراكه روسیه حدود ۴۰درصد از مواد غذایی موردنیاز خود را از طریق واردات تامین می‌كند، اما تجربه نشان داده است پوتین بسیار عاقلانه‌تر از هم‌سطح‌های خود در كشورهای غربی عمل می‌كند.
 
او بعد از اعمال این تحریم‌ها به شدت در روسیه محبوبیت پیدا كرده است. جامعه‌شناسان نیز بر این باورند غرور ملی برای روس‌ها حتی از نان شب نیز واجب‌تر است و مردم آمادگی كامل برای مقابله با كمبودهای مواد غذایی یا گرانی‌های احتمالی را داشته و از این اقدام رئیس‌جمهور روسیه حمایت می‌كنند. 
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 آغاز جنگ مرغی میان روسیه و غرب ۱۳۹۳ جمعه ۲۱ آذر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: