مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4865     

اجرای برنامه های اصلاح نژادی گوسفند و بز

موج
یکی از مسئولان مرکز اصلاح نژاد دام از اجرای مهم ترین پروژه اصلاح نژادی گوسفند و بز خبر داد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ يکشنبه ۵ مهر ساعت 12:39

مسئول گروه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند وبز مرکز اصلاح نژاد دام کشور، اظهار کرد: پروژه مهم تولید ترکیب های ژنتیکی گوسفند وبز پربازده با هدف تولید دام سبك مورد نیاز در سامانه های غیر مرتعی در حال اجراست است.
امیر طاهری یگانه با اشاره به اینکه دام مناسب برای پرورش در سامانه مزرعه ای در کشور موجود نیست، افزود: دام های بومی از نظر صفات تولیدی برای پرورش درمراتع مناسب و اقتصادی هستند و پرورش همین دام درسامانه های مزرعه ای( بدون اتكاء به مراتع) بدون اصلاح نژاد نمی تواند راندمان اقتصادی مناسبی را برای پرورش دهنده داشته باشد.
وی بیان کرد: یکی از معضلات بخش پرورش دام سبك كشور، عدم رعایت مدیریت چرای دام در مراتع بوده و برنامه ریزی و سیاست گذاری های مناسبی در این خصوص تدوین شده است.
طاهری ادامه داد: به عنوان مثال به دلیل الزام قوانین احیای مراتع و قوانین حفظ و حراست ژنتیكی از نژادهای بومی در كنار توسعه مزارع دیم و آبی كشور و تولید ضایعات مختلف كشاورزی كه عمدتا برای مصارف گوسفند و بز قابل استفاده است، تولید دام های مناسب و پربازده در عملیات اصلاح نژاد گوسفند و بز، برنامه ریزی شده است. بنابراین طی این پروژه، به مرور گوسفند و بزهایی تولید خواهند شد كه مناسب برای پرورش در سامانه های مزرعه ای و روستائی كشور بوده و راندمان تولیدی و تولید مثلی بالاتری دارند.
وی با بیان اینکه برای پروژه تولید تركیب ژنتیكی گوسفند در سال 94 با همكاری پرورش دهندگان حدود 20هزار راس تحت پوشش قرار گرفته اند، تصریح کرد: معمولا برای تثبیت صفات جدید در گوسفند و بز، پس از ایجاد دام پایه سنتز نژاد (جهت تثبیت صفات و اطلاق واژه نژاد به تركیب جدید) نیازمند سه نسل آمیزش درون گروهی در بین دام های جدید خواهیم بود كه تقریبا با در نظر گرفتن فاصله هر نسل 5/2 سال برای گوسفندان حدود 5/7سال زمان خواهد برد. هم اکنون مراحل تولید نتاج،F1 و F2 را پشت سر گذاشته و در مرحله تولید پایه سنتز نژاد هستیم.
مسئول بخش پرورش و اصلاح نژاد گوسفند و بز مرکز اصلاح و نژاد دام کشور اضافه کرد: تولید نژادهای پربازده با استفاده از سهم خونی نژادهای خارجی (ضمن كمك به حفظ و حراست از ژن های نژادهای بومی) پتانسیل تولید اقتصادی را به دام های كشور اضافه خواهد کرد. بر این اساس، ارتقاء ظرفیت چندقلوزایی، صفات مادری و همچنین پتانسیل تولید شیر در دام های جدید از موضوعاتی هستند كه به ارتقای راندمان اقتصادی پرورش دهندگان و ثبات تولید كمك به سزائی می کنند.
به گفته طاهری یگانه، نژادهای گوسفند شال، زل، لری بختیاری و زندی از جمله نژادهایی هستند که برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده است.
در زمینه اصلاح نژاد بز نیز استفاده از سهم خونی نژاد بزهای شیروار خالص خارجی به نام های سانن و آلپاین برای اصلاح نژاد بزهای بومی درنظر گرفته شده و برنامه تولید بز های پر شیر با قابلیت تطابق پذیری مناسب جهت پرورش در سامانه های غیر مرتعی نیز به عنوان یكی از راهكارهای تولید دام های اقتصادی تر در این بخش در حال اجراست.
گفتنی است هزینه های پروژه ها به صورت مشاركتی بوده و با اعتبارات دولتی و دامداران در حال اجرا هستند.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هااصلاح نژاد , گوسفند , بز , دام سبک , سانن , آلپاین , ,

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 اجرای برنامه های اصلاح نژادی گوسفند و بز ۱۳۹۴ يکشنبه ۵ مهر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: