5:49 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين
مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 4926     

نیویورک پست: «خاویار» می تواند اقتصاد ایران را قدرتمند کند

روزنامه نیویورک پست آمریکا در خبری به عنوان «صادرات ارزشمند ایران نفت نیست؛ خاویار است»، نوشت: در سواحل دریای خزر، پروژه ای برای تولید غذای لذیذ ارزشمندی به نام خاویار در دست اجراست که می تواند پس از لغو تحریم ها اقتصاد ایران را قدرتمند کند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ شنبه ۲۳ آبان ساعت 13:00

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه یاد شده، ایران که روزی بزرگترین صادرکننده این غذای لوکس بود، در سال 2000، بیش از 40 تن تخم ماهی خاویار صادر کرد اما به دلیل کاهش ذخایر ماهی دریای خزر و نیز تحریم های اقتصادی تحمیل شده، این صادرات در سال گذشته به یک تن کاهش یافت.
پس از توافق تاریخی ایران با قدرت های جهانی در مورد برنامه هسته ای این کشور، برخی در ایران روی احیای صنعت خاویار کار می کنند.
اسحاق اسلامی مدیر مزرعه خصوصی پرورش ماهی خاویار قره برون در روستای گلدشت در ساحل دریای خزر گفت: امیدواریم که با لغو تحریم ها و از سرگیری تعاملات ایران با جهان، راه برای صادرات محصولات ما به خارج از کشور باز شود و درآمد ارزی برای کشور به همراه آورد.
این مزرعه و امکانات نزدیک آن سالانه 500 هزار ماهی آزاد خاویاری پرورش می دهد.
اسلامی، در سال 2005 این پروژه 100 میلیون دلاری را شروع کرد اما دستکم 12 سال طول می کشد تا ماهی خاویار بالغ شود و خاویار تولید کند.
حدود 110 هزار نوع ماهی خاویاری وجود دارد که تخم های نقره ای- خاکستری ارزشمندی تولید می کند که گرانترین خاویار جهان محسوب می شود.
این مزرعه پرورش ماهی قصد دارد در مدت سه سال، 30 تن خاویار شور و 2 هزار تن گوشت خاویار صادر کند.
اسلامی پیش بینی می کند براساس قیمت متوسط یک هزار و 360 دلار در هر پوند خاویار، سالانه 90 میلیون دلار درآمد کسب کند.
* هر کیلوگرم معادل 2.205 پوند است.
آمریکا ، اروپا و ژاپن به طور سنتی بزرگترین بازارهای صارات خاویار ایران بوده اند.
وی افزود: پیش بینی ما این است که در سال 2018 درآمد ارزی ما از محل صادرات خاویار معادل 2 روز صادرات نفت خام کشور خواهد بود. هم اکنون که هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت کمتر از 42 دلار در هر بشکه معامله می شود، ایران روزانه در حدود یک میلیون بشکه نفت خام صادر می کند.
تولید خاویار هم سو با برنامه دولت ایران برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و متنوع سازی صادرات است.
به عنوان بخشی از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) تحریم های تجاری و بانکی تحمیل شده بر ایران لغو خواهند شد و آمریکا واردات برخی کالاهای مشخص از ایران مانند فرش، پسته و خاویار که از سال 2010 متوقف شده بود را از سر خواهد گرفت.
ناصر اکتایی تحلیلگر مسایل اقتصادی در ایران به نیویورک پست گفت: لغو تحریم ها بویژه تحریم های بانکی، صادرات خاویار را آسان تر خواهد کرد و موجب شکوفایی این صنعت خواهد شد.
وی ادامه داد: آمریکا به طور مشخص یکی از بزرگترین بازارهای واردات خاویار در جهان است که صادرات آن از ایران به این بازار خون تازه ای به رگ های اقتصاد این کشور تزریق و درآمد ارزی آن را تقویت می کند.
مزرعه 860 هزار فوت مربعی «قره برون» یکی از سه پروژه اجرا شده توسط اسلامی برای پرورش ماهی خاویار است؛ ماهی که به دلیل صید بیش از حد، آلودگی آب دریا و تخریب مکان های تخم ریزی، در خطر انقراض قرار دارد. این عوامل موجب کاهش ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر شده که مکان تولید 90 درصد خاویار جهان است.
قانون منع موقت خرید و فروش خاویار وحشی به دلیل ترس از انقراض ماهی خاویار در سال 2001 به اجر درآمد. اکنون با توجه به اینکه پنج کشور واقع در حاشیه دریای خزر با هدف جایگزین شدن ذخایر وحشی ماهی خاویار با تمدید ممنوعیت ماهیگیری تجاری موافقت کرده اند، صادرات ماهی خاویار توسط این کشورها در آستانه سهمیه بندی است.
مزرعه گلدشت، که یکی از چندین مجتمع پرورش ماهی در ایران است، در 310 کیلومتری شمال تهران واقع است. یک ماهی خاویاری به طول دو متر در استخر بزرگ بتنی این مزرعه که با آب تیره دریا پر شده است با تنبلی شنا می کند و از غذایی که کارگران با دست برایش پرتاب می کنند، می خورد.
حسن حبیب نژاد مدیرکل شیلات استان مازندران گفت: این مزرعه 200 شغل ایجاد کرده است. ما امیدواریم این مزرعه به پایتخت خاویار جهان تبدیل شود.
اسلامی، برنامه بزرگتری برای مزرعه پرورش ماهی خود دارد. وی گفت: علاوه بر صادرات خاویار و گوشت ماهی خاویار، ما روغن و لوازم آرایشی نیز تولید خواهیم کرد. از پوست ماهی خاویار نیز می توان چرم خوب تولید کرد.
وی اضافه کرد: ما همچنین قصد داریم این مزرعه را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کنیم؛ جایی که مشتریان می توانند خودشان خاویار و سایر محصولات را از مزرعه خریداری کنند.
در چند سال اخیر، تعدادی مزرعه کوچک پرورش ماهی خاویار در سراسر ایران دایر شده است؛ از جمله یکی در شهر کویری ایران واقع در مرکز این کشور و دیگری در قم. هر یک از آنها امیدوارند با از سرگیری صادرات خاویار، سهمی از بازار ببرند.
محمد تقی برخورداری، از مزرعه پرورش ماهی خاویار قم که استخر مزرعه اش پر از آب شور چاه است گفت: بانک ها به من وام ندادند... اما ایده من نتیجه داد. اگر بخواهیم و اراده کنیم، غیرممکن وجود ندارد.

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هانیویورک پست , خاویار ,

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: