مرغداری‌های آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی چگ...همزمان با شیوع آنفلوانزای مرغی، در صورت آلودگی یک واحد مرغداری به این ویروس، علاوه بر خود کانون آلوده، تمام واحدهای موجود تا شعاع ۳ کیلومتری معدوم می شوند.
ناکامی ایران در بازارهای صادراتی مرغدبیر انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان صادرات مرغ بسیار پایین‌تر از ظرفیت موجود است، گفت: دولت مرغ مازاد را ۶۴۰۰ تومان خریداری می‌کند که این نرخ، برای مرغداران به صرفه نیست.
سازمان دامپزشکی آنفلوانزای مرغی در دو مرغداری...سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای رسمی معدوم سازی دو واحد مرغداری در استان تهران را به دلیل مشاهده آنفلوانزای مرغی تایید کرد.
طرح ملی بررسی ۴۰ باقیمانده دارویی در محصولات ...رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۰ نوع باقیمانده دارویی را با نمونه‌گیری از محصولات خام دامی از جمله شیر،‌ ماهی قزل آلا، گوشت و طیور آغاز کرده‌ایم.
اجرای طرح پاستوریزاسیون و عرضه شیر توسط تشکّل...مدیر عامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور گفت: در حال اجرای طرح پاستوریزاسیون و فروش شیر از طریق تعاونی‌های دامداران و یا خود دامداران هستیم.
رئیس فدراسیونی که گاوداری می‌کند/ ورزشکاران ب...رئیس فدراسیون بسکتبال در کنار ورزش و مدیریت فدراسیون به کار گاوداری هم مشغول است و می‌گوید: ورزشکاران باید در کنار جهادگران در اردوهای جهادی به مردم محروم خدمت کنند.
راه های مدیریت استرس گرمایی در گاوهای شیریافزایش دمای هوا به بیش از 22 درجه سانتیگراد می تواند موجب تولید پایین تر از میزان معمول و تبعات مختلفی در گاوهای شیری شود.
مدیریت اقدامات بهداشتی در طول یک دوره پرورش گ...علاوه بر رعایت اصول استاندارد در احداث جایگاه که بایستی مناسب اهداف مورد نظر در تولید باشد، مدیریت بهداشت جایگاه و دام نیز اثر ویژه ای در حفظ سلامت گوسفند و بز و تولیدات آنها دارد.
کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکر...عملکرد بره های پرواری تغذیه شده با جیره های غذایی حاوی علوفه هیدروپونیک، کاهش بازده اقتصادی، افزایش هزینه و کاهش عملکرد دام را در پی دارد.
شرایط استفاده و نگهداری گوشت قرمزمردم باید گوشت قرمز خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه نموده و ممهور به مهر و برچسب بهداشتی دامپزشکی باشد.
بیوتکنولوژی کلید اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت...دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در صنعت دامپروری با کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی میسر می شود.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را جدی بگی...مدیر کل دامپزشکی استان گیلان با اشاره به اینکه فصل بهار و تابستان زمان تکثیر و تزاید حشرات به خصوص عامل ناقل این بیماری یعنی کنه ها است، گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری لازم است دامداران و افرادی که با دام سروکار دارند نکات بهداشتی ضروری را رعایت کنند.
آرشیو خبر کد خبر: 5106     

افزایش ناچیز صادرات دام + جدول

در حالیکه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مدعی افزایش 60 درصدی صادرات دام زنده نسبت به سال گذشته است، آمار گمرک نشان می دهد که میزان صادرات این محصول تا امروز تغییر محسوسی نسبت به سال گذشته نداشته و طی 50 روز گذشته دام زنده‌ای از ایران صادر نشده است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ جمعه ۷ اسفند ساعت 14:35

به گزارش خبرنگار ایسنا، صادرات دام زنده سبک به عنوان عاملی برای افزایش قیمت گوشت قرمز به یکی از اختلاف‌نظرهای بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تبدیل شده است؛ چراکه یکی افزایش صادرات دام زنده سبک را عامل این گرانی می داند و دیگری دلالان و سودجویی آن‌ها را.

البته علی ملاصالحی - مدیرکل مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی - در این باره معتقد است به دلیل مسائلی که بین ایران و برخی کشورهای عربی مانند عربستان و کویت به وجود آمده، صادرات دام زنده طی ماه گذشته متوقف شده است و به همین دلیل افزایش قیمتی که طی ماه اخیر در بازار گوشت قرمز به وجود آمده نمی تواند معلول صادرات باشد.

وی افزود: اگر کمبود عرضه ناشی از صادرات یا قاچاق دام زنده باعث افزایش قیمت گوشت قرمز شده باشد باید قیمت دام زنده نیز افزایش پیدا کند در حالی که طی ماه‌های گذشته قیمت دام زنده در کشور نه تنها افزایش نیافته بلکه با رشد منفی در بسیاری از مناطق مواجه بوده است.

اما مصیب محمدیان شمالی - معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان - با بیان اینکه صادرات دام زنده طی 10 ماهه امسال 60 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: در سال گذشته حدود 24 هزار تن صادرات دام سبک داشتیم و این در حالی است که در 10 ماهه امسال حدود 45 هزار و 700 تن صادرات داشتیم که نگاهی به این آمار نشان دهنده افزایش میزان صادرات دام زنده است.

گرچه باید به این نکته توجه کرد که چرا این مقام مسئول اشاره‌ای به صادرات دام زنده در ماه گذشته که به نظر وزرات جهاد کشاورزی قطع شده است، نکرده و نمی‌گوید افزایش قیمت گوشت قرمز که به گفته اتحادیه ها و اصناف توزیع کننده گوشت، فقط به گوشت گوسفند اختصاص دارد، ناشی از چه عامل یا عواملی است.

اما نگاهی به آمارهای رسمی منتشر شده از سوی گمرک نشان می دهد از نیمه دی ماه تا کنون هیچ محموله‌ای شامل حیوانات زنده از جمله گوسفند و بز به کشورهای مشتری این محصول از جمله کویت، امارات، عراق، قطرو عمان صادر نشده است و آمار ارائه شده از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کاملا اشتباه است.

بر اساس این آمار رسمی در سال گذشته 24 هزار و 589 هزار تن دام زنده سبک (گوسفند و بز) به کشورهایی مانند امارات، عمان، عراق، قطر و کویت به ارزش بیش از 121 میلیون و 300 هزار دلار صادر شده است که امسال و تا آخرین روزی که صادرات دام زنده سبک ادامه داشته است (14 دی ماه) این عدد به بیش از 27 هزار تن به ارزش 131 میلیون و 439 هزار دلار رسیده است اما دقیقا از نیمه دی ماه تا امروز حتی یک کیلوگرم هم صادرات دام زنده در آمارهای روزانه و ماهانه گمرک به ثبت نرسیده است و این نشان می دهد که قطع رابطه عربستان و کویت در این زمینه نقش اساسی داشته است.

چرا که کویت بزرگترین مشتری دام زنده سبک ایرانی بوده و طی 10 ماهه امسال بیش از 12 هزار تن گوسفند و بز زنده به ارزش بیش از 60 میلیون دلار از ایران خریداری کرده است.

البته تعرفه‌ دیگری برای صادرات گوسفند زنده از نوع مولد و نژاد خالص وجود دارد که حدود 11 هزار تن نیز با این کد تعرفه صادر شده است اما از آنجا که دام مولد در بازار مصرف نقشی ندارد به نظر نمی‌تواند جزو آمار صادرات دام زنده به حساب آید اما حتی اگر این میزان را به صادرات گوسفند زنده هم اضافه کنیم باز هم کمتر از 45 هزار و 700 تن اعلام شده از سوی معاون سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می‌شود.

گرچه هنوز متولیان در زمینه عوامل گرانی گوشت قرمز در آستانه سال نو اختلاف نظر دارند اما بهتر است به جای این مسائل، راهکاری برای حل این مشکل پیدا کنند و ضمن برخورد با عاملان گرانی فکری به حال بازار این محصول استراتژیک مورد نیاز مردم کنند.

 

  سال 1394 (وزن به تن) سال 1393 (وزن به تن)
گوسفند 23 هزار و 274 23 هزار و 289
بز 3856 1300
مجموع دام سبک 27 هزار و 130 24 هزار و 589

فایل ها / برچسب ها برچسب ها برچسب هاصادرات , دام ,

اخبار مرتبط با این خبر
123
ردیفتیترتاریخ
1 ممنوعیت صادرات دام زنده به کشورهای حوزه خلیج فارس ۱۳۹۵ يکشنبه ۹ آبان
2 توقفی در صادرات دام زنده نداریم/ تولید شیرخام سالم اولویت سازمان دامپزشکی ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۵ شهريور
3 بسته تشویقی وزارت جهاد کشاورزی برای صادرات محصولات دام و طیور ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد
4 صادرات 460 هزار راس دام/شرایط سخت صادرات لبنیات و مرغ به روسیه ۱۳۹۵ پنج شنبه ۷ مرداد
5 ازسر گیری صادرات دام زنده پس از وقفه چندماهه ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۷ تير
6 صادرات ۱۱۰ میلیون دلاری در بخش دام و طیور/ ۲۰۰ هزار راس دام سبک در ۲ ماه صادر شد ۱۳۹۵ سه شنبه ۸ تير
7 از سرگیری صادرات دام زنده از بنادر خوزستان به عمان ۱۳۹۵ شنبه ۴ ارديبهشت
8 آزادسازی صادرات دام به روسیه در آینده نزدیک ۱۳۹۴ يکشنبه ۹ اسفند
9 افزایش ناچیز صادرات دام + جدول ۱۳۹۴ جمعه ۷ اسفند
10 قاچاق و صادرات دام زنده کنترل شود ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۸ بهمن
11 از جایگاه سوم به هیچ رسیدیم ۱۳۹۴ شنبه ۳۰ آبان
12 شرط اخذ مجوز از کشور مقصد، صادرات دام را نیمه تعطیل کرد ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۴ آبان
13 سازمان دامپزشکی، برای صادرات دام، ارزشی قائل نیست ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۶ مهر
14 رشد 37 درصدی صادرات دام و طیور/ تقاضایی برای واردات گوسفند از استرالیا نداریم ۱۳۹۴ جمعه ۱۶ مرداد
15 تسهیل صادرات دام و فرآورده های دامی به عراق ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۴ مرداد
16 صادرات دام برزیلی به بازار خلیج فارس / گوشت برزیلی جایگزین دام ایرانی می‌شود ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۴ مرداد
17 صادرات 450 هزار راس دام سبک ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۴ مرداد
18 اخذ مجوز برای صادرات دام عشایر/ صدور 700 هزار راس دام ۱۳۹۴ چهارشنبه ۷ مرداد
19 رشد 272 درصدی صادرات دام زنده از مرزهای کرمانشاه ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۶ تير
20 صادرات 500 رأس دام سبک از خوزستان به کشور کویت ۱۳۹۴ يکشنبه ۳۱ خرداد
123


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :  
کد امنیتی: