پایگاه خبری دامنا


تخم‌مرغ در ایران 2000 تومان گران‌تر از بازارهای صادراتی

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار از افزایش قیمت تخم‌مرغ به شانه‌ای 8500 تومان خبر داد و گفت:‌ قیمت این محصول در بازار داخلی بالاتر از بازارهای صادراتی است به گونه‌ای که هر شانه تخم‌مرغ در بازارهای صادراتی حدود 6200 تومان فروخته می‌شود.

 هدایت اصغری اظهار کرد: با توجه به حداقل و حداکثر قیمت نهاده‌ها، هفته آینده جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود تا دامنه قیمت تخم‌مرغ در بازار داخلی تعیین شود.

 

وی افزود: هر شانه تخم‌مرغ در بازار داخلی 8000 تا 8500 تومان فروخته می‌شود که البته با توجه به هزینه تمام شده تولید این فرآورده پروتئینی برای مرغداران، این قیمت منطقی به نظر می‌رسد.

 

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار گفت: قیمت هر کارتن 22 کیلویی تخم‌مرغ در بازار صادراتی حدود 38 دلار است که به کیلویی 1.5 تا 2 دلار می‌رسد.

 

 

عراق بزرگترین مشتری تخم‌مرغ ایرانی و روسیه بازار جدید

 

 

اصغری ادامه داد: در حال حاضر مشتری‌های تخم‌مرغ ایرانی در بازارهای صادراتی کشورهایی مانند عراق، افغانستان، تاجیکستان، گرجستان، ترکمنستان، کویت، امارات، عمان، بحرین و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس هستند که این نشان می‌دهد بازارپسندی تخم مرغ ایرانی در منطقه بسیار مناسب است.

 

وی تاکید کرد: در صورت بهبود شرایط تولید تخم‌مرغ می‌توان بازارهای صادراتی این فرآورده پروتئینی را گسترش داد که در این صورت کشورهایی مانند روسیه به عنوان مشتری‌های جدید بررسی خواهند شد.

 

صادرات 40 هزار تنی تخم‌مرغ در پنج ماه نخست امسال

 

 

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار گفت: در پنج ماهه نخست امسال حدود 100 هزار تن تخم‌مرغ مازاد تولید شده است که از این میزان 40 هزار تن آن به کشورهای متقاضی صادر شده و مابقی آن صرف تنظیم بازار داخلی شده است.

 

اصغری پیش‌بینی کرد: با ادامه روند کنونی میزان صادرات تخم‌مرغ در سال جاری به 100 هزار تن می‌رسد.

 

 

تولید یک میلیون تن تخم‌مرغ در سال جاری

 

 

وی افزود: ماهانه حدود 87 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود و میزان تولید این فرآورده پروتئینی در پنج ماهه نخست امسال به حدود 430 هزار تن رسیده است.

 

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار اظهار کرد:‌ با توجه به شرایط کنونی در سال جاری حدود 980 هزار تن تخم مرغ تولید می‌شود که اگر شرایط بازار داخلی و صادراتی مناسب باشد می‌توان آن را به یک میلیون تن هم رساند.

منتشر شده توسط ایسنا در تاریخ ۱۳۹۲ چهارشنبه ۳۰ مرداد
کدخبر:1016منبع:ایسناتاریخ انتشار:۱۳۹۲ سي مردادلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-1016.aspx