پایگاه خبری دامنا


زنجان دومین استان كشور در پرورش ماهی كپور معمولی در استخرهای بتنی كشاورزی

مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان گفت: زنجان دومین استان كشور در پرورش ماهی كپور معمولی در استخرهای بتنی كشاورزی بعد از استان مازندران است.

 محمود صیاد بورانی افزود: تاكنون استان مازنداران برای اولین بار در كشور اقدام به پرورش این گونه آبزی شده و زنجان به عنوان دومین استان برای منابع اندك آبی این مهم را در دستور كار خود قرار داده است.

 
وی تصریح كرد: منابع آبی اندك به منابعی اطلاق می شود كه در طول روز حدود دو ساعت آب داشته و میزان آب دهی منبع در طول شبانه روز حداقل یك دهم لیتر درثانیه باشد.
 
به گفته صیاد بورانی تعداد زیادی استخر بتنی دو منظوره ذخیره آب كشاورزی در استان زنجان وجود دارد كه این استخرها در طول روز بدون آب هستند كه برای پرورش ماهی كپور معمولی می توان از آنها استفاده كرد.
 
وی یادآورشد: به ازاء هر ۱۵۰ متر مربع استخر بتنی و ورودی آب تازه یك دهم لیتر در ثانیه و با استفاده از یك دستگاه پمپ هواده می توان در فصل كشاورزی همزمان با سایر محصولات كشاورزی، سه تن ماهی تولید كرد.
 
صیاد بورانی ابرازكرد: برای پرورش ماهی قزل آلا با این میزان تناژ، حداقل سه لیتر در ثانیه آب تازه ورودی برای این تولید مورد نیاز است.
 
وی اظهار كرد: كپور معمولی از گونه های همه چیز خوار بوده كه نسبت به ماهی قزل آلا در خصوص كاهش اكسیژن، كاهش دپی آب ورودی و افزایش برخی از فاكتور های فیزیكی و شیمیایی آب چندان حساس نیست.
 
مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان گفت: این گونه آبزی از نظر بازار پسندی بویژه در كشور عراق و استان های شمالی و توجیه اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد.
 
صیاد بورانی میزان تولید كپور معمولی در سال جاری را طبق برنامه ریزی انجام شده، برای اجرای طرح به صورت آزمایشی،۲۰ تن عنوان كرد.
 
وی تاكید كرد: ۲۰ هزار قطعه بچه ماهی این گونه آبزی خریداری، غذای مورد نیاز تامین و در اختیار كشاورزان علاقمند قرار خواهد گرفت.
 
صیاد بورانی افزود: سه استخر در شهرستان طارم و سه استخر دیگر نیز در شهرستان ماهنشان برای پرورش كپور معمولی در نظر گرفته شده است.
 
وی خاطرنشان كرد: شیلات استان زنجان در نظر دارد پرورش این گونه آبزی را بعد از انجام آزمایش نتایج آن را برای استفاده سایر علاقمندان پرورش این كونه در كشور در اختیار قرار دهد.
 
صیاد بورانی متذكر شد: كشاورزانی كه نگران كمبود آب بوده و از طرفی نیز علاقمند به آبزی پروری هستند می توانند با مراجعه به شیلات استان زنجان در این طرح فعالیت كنند.
منتشر شده توسط ایرنا در تاریخ ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۹ شهريور
کدخبر:1194منبع:ایرناتاریخ انتشار:۱۳۹۲ نوزدهم شهريورلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-1194.aspx