پایگاه خبری دامنا

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی اردبیل:
تامین عمده پروتئین بدن از طریق تخم ‌مرغ صورت می‌گیرد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت:‌ تامین عمده پروتئین‌ بدن از طریق اسید آمینه‌های ضروری موجود در تخم مرغ صورت می‌گیرد.

  علیرضا توانا ظهر امروز در جلسه هماهنگی ستاد روز جهانی تخم‌مرغ اظهار داشت: 17 مهر ماه امسال به عنوان روز جهانی تخم‌مرغ نامگذاری شده و با توجه به نیاز غذایی انسان‌ها و افزایش رو به رشد تولیدات داخلی تخم‌ مرغ امید می‌رود پروتئین مورد نیاز جامعه به ویژه کودکان که در سنین رشد قرار دارند و بزرگسالان تامین شده و با کمبود پروتئین‌ها و اسید‌های امینه ضروری بدن مواجه نشوند.

 
وی خاطرنشان کرد: مصرف تخم‌ مرغ نه تنها برای انسان ها ضرری ندارد بلکه با تامین اسید آمینه‌های ضروری از قبیل لیسیتین، تریپتوفان و فنیل ‌آلانین برای سیستم دفاعی بدن مفید است به طوری که حتی سیستم اعصاب و روان انسان‌ها را بهبود بخشیده و همواره موجب کاهش استرس‌های روزمره و در نهایت افزایش بهره‌وری در تمامی زمینه‌ها خواهد شد.
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به اهمیت مواد پروتئینی در سبد غذایی خانواده‌ها گفت: سرانه مصرف تخم مرغ  در کشورهای پیشرفته 180 عدد است که این رقم در ایران تنها 155 عدد می‌باشد که با این حساب تقریباً می‌توان گفت فاصله بیشتری از مصرف استاندارد بین‌المللی دارد.
 
توانا یادآور شد: در استان اردبیل هم اکنون 376 واحد مرغداری در زمینه گوشتی، مادر و تخمگذار فعالیت دارند که 26 واحد آن را مرغداری‌های تخمگذار با تولید رسمی 280 هزار قطعه در سال و به میزان 12 هزار و 200 تن سالانه در مقیاس وزنی تخم مرغ تولید می‌کنند.
 
این مسئول عنوان کرد: مصرف سرانه استان اردبیل 13 هزار و 500 تن بوده که برای هر نفر 11 کیلو می‌باشد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این جلسه همچنین مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز با اشاره به نقش اطلاع‌رسانی و هنر روابط عمومی در عرصه ارتباطات بیان داشت: با نگاه به شالوده زندگی اجتماعی که در آن هم مصرف کننده و هم تولید کننده مشارکت دارند فرهنگ عمومی در پیشرفت زندگی انسانها نقش بسزایی داشته که در تعریف آن علمای علوم اجتماعی از آداب و معاشرت و رفتارهای انسان‌ها در کنار یکدیگر در زندگی اجتماعی در یک جامعه سالم سخن گفته‌اند.
 
جاوید صحرایی افزود: جهاد کشاورزی که هم اکنون ماموریت مهمی در تامین امنیت غذایی جامعه دارد باید با ترویج و آموزش و تقویت اطلاع‌رسانی برای انتقال یافته‌های تحقیقاتی و روس برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها با محوریت فرهنگ اقدام کرده و مخاطبان و افکار عمومی را برای داشتن زندگی سالم با بدنی سالم راهنمایی کند.
 
وی همچنین با اشاره به نامگذاری سال 92 به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی که از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: خودکفایی در زمینه تولید محصولات کشاورزی و دامی خود حماسه بزرگی است.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، این جلسه هماهنگی که با حضور مدیران اتحادیه مرغداران استان اردبیل، شرکت تعاونی مرغ تخمگذار آتیه‌سازان سبلان، کارشناسان دامپزشکی، خدمات شهری شهرداری اردبیل، مدیر طیور و زنبور‌داران سازمان جهاد کشاورزی اردبیل و مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تشکیل شد.
منتشر شده توسط فارس در تاریخ ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۴ مهر
کدخبر:1390منبع:فارستاریخ انتشار:۱۳۹۲ چهاردهم مهرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-1390.aspx