پایگاه خبری دامنا


اشتغال فارغ التحصیلان؛ اولویت کاری بخش کشاورزی

ایران از نظر وجود نیروی انسانی متخصص در بخش ها و حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، شاید جزو معدود کشورهائی باشد که نه تنها مشکلی ندارد؛ بلکه مازاد بر نیاز خود تربیت کرده است.

 متاسفانه رشد قارچ گونه ی آموزش عالی در سال های گذشته به بهانه ی عدالت اجتماعی، جدا از اینکه چقدر توانسته است عدالت را در جامعه گسترش دهد، باعث افزایش جمعیت متخصص اما؛ بیکار در کشور شده است.

کشوری که در سال های نه چندان دور، با کاهش متخصص در بخش های مختلف روبه رو بود، حال مشکلش رنگ دیگری به خود گرفته و توان به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه ها را ندارد.
متاسفانه در سال های اخیر دانشگاه رفته ها، درصد زیادی از بیکاران جامعه را تشکیل داده و هیچ دولتی نتوانسته است بیش از 10 درصد این جمعیت را به کار گیرد.
بی شک بخش کشاورزی نیز نمی تواند از این مشکل جدا بوده و به عنوان یکی از پر گرایش ترین رشته های دانشگاهی، آمار قابل توجهی از بیکاران جامعه را به خود اختصاص داده است.
در سال های گذشته هیچ برنامه ی مشخصی برای استفاده مناسب از پتانسیل نهفته این فارغ التحصیلان صورت نگرفته و این ضعف در برنامه باعث هدر رفت انرژی و منابع کشور در تربیت متخصص شده است.
متاسفانه هر دانشگاهی که در این سال ها افتتاح شده است برای خالی نبودن جای کشاورزی در بین رشته های دانشگاهی خود، چند رشته نیز از این حوزه را با ظرفیت های بالا به علاقه مندان ارائه می دهند.
بی شک نبود برنامه ریزی مدون در سطح کلان جامعه و به خصوص در حوزه آموزش عالی باعث شده است تا بدون اینکه بازار کاری در جامعه وجود داشته باشد، نفرات متقاضی کار را افزایش داده و توقعات را بالا می بریم.
متاسفانه آمار مشخصی از تعداد فارغ التحصیلان بخش کشاورزی وجود ندارد اما بر طبق اعلام سازمان نظام مهندسی کشاورزی، تنها 180 هزار نفر این افراد عضو نظام مهندسی بوده واز این تعداد تنها 25 درصد در بخش کشاورزی فعال بوده و مابقی عملا به کارهای غیر تخصصی روی می آورند.
گفتنی است این آمار تنها مربوط به اعضای نظام مهندسی کشاورزی بوده و آمار حقیقی بیش از این اعداد اعلامی ، است.
شاید یکی از مهمترین دلایل دوری متخصصان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی از حوزه تخصصی خود، نبود قانون مشخص برای جذب افراد در مشاغل کشاورزی و آزاد بودن ورود همگان از بی سواد تا مهندس کامپیوتر است که بخش را از وجود فارغ التحصیلان با دانش تهی کرده است.
بی قانون بودن بخش کشاورزی باعث شده است که هر کسی تنها با داشتن سرمایه ای کم و بند پ آنهم از نوع قوی، بتواند در تمام بخش های کشاورزی ورود کرده و از تخصصی ترین کار مانند دامپروری تا گلخانه داری را حق خود بداند.
این مشکل، سال هاست توسط کارشناسان بخش بیان می شود، البته مدیران قبول می کنند ولی در آخر کار خودشان را انجام داده و انگار نه انگار که این کار غلط است و با بهانه نبود سرمایه و بهره بردن از سرمایه افراد علاقه مند، اشتباه خود را تکرار می کنند.
با روی کار آمدن دولت جدید و مدیریت حجتی بر بخش کشاورزی، امید به قانونمند شدن کار و حرفه در بخش کشاورزی به یک آرزوی دست یافتنی مبدل شده است.
محمد علی رفیعی 
منتشر شده توسط موج در تاریخ ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۵ فروردين
کدخبر:2592منبع:موجتاریخ انتشار:۱۳۹۳ بيست و پنجم فروردينلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-2592.aspx