پایگاه خبری دامنا

مقاله کاربردی
اصول تهیه جیره های متعادل گوسفند و بز در شرایط مزرعه ای

جیره متعادل گوسفند و بز ، جیره ای است که مواد مغذی مورد نیاز گوسفند و بز را به صورت متناسب و به مقدار کافی برای مدت معین از بین مواد خوراکی مختلف و در دسترس تأمین نماید.

 به گزارش خبرنگار دامنا , مقاله" اصول تهیه جیره های متعادل گوسفند و بز در شرایط مزرعه ای" به نگارش عزیز ا... شبانی  رئیس گروه تغذیه دام دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد کشاورزی, نکات کلیدی و  کاربردی در این مورد در اختیار دامداران و پرورش دهندگان گوسفند و بز ارائه می دهد.

وی در این مقاله مباحث, تهیه جیره متعادل گوسفند و بز,  احتیاجات بر اساس شرایط فیزیولوژیکی, انتخاب مواد علوفه ای اقتصادی و قابل دسترس را پیرامون تغذیه گوسفند و بز تشریح می کند.
 
ویژگی های تغذیه گوسفند و بز داشتی در سه دسته تغذیه بره و بزغاله, تغذیه میش و بز ماده, تغذیه قوچ و بز نر, در این مقاله توصیه شده است.
 
همچنین دکتر شبانی دراین مقاله تغذیه میش و بز ماده را در پنج مرحله, خوراک دهی به هنگام جفتگیری (فلاشینگ ), خوراک دهی به هنگام آبستنی, خوراک دهی به هنگام بره زایی, خوراک دهی به هنگام شیردهی, خوراک دهی به هنگام خشکی, به همراه جیره های پیشنهادی برای این مراحل در اختیار دامداران و علاقمندان پرورش گوسفند و بز قرار داده است.
 
 
برای خواندن متن کامل مقاله "اصول تهیه جیره های متعادل گوسفند و بز در شرایط مزرعه ای"  از قسمت زیر (دانلود مقاله) استفاده نمایید.

 

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۳ شنبه ۲۹ آذر
کدخبر:3996منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۳ بيست و نهم آذرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-3996.aspx