پایگاه خبری دامنا


کاهش سود واحدهای دامپروری پس از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها

اجرای قانون هدفمندی یارانه ها موجب افزایش هزینه حامل های انرژی و با تاثیر تحریم ها و افزایش نرخ ارز و تغییر سیاست های دولتی افزایش همزمان نهاده ها و عوامل تولیدی را در واحد های دامپروری و کشاورزی به همراه داشته است.

 به گزارش دامنا, موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در گزارشی آثار اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها بر واحدهای تولیدی بخش کشاورزی و دامپروری را منتشر کرد.

 

با اجرای قانون اصلاح یارانه حامل های انرژی از سال 1388, دولت موکلف شد 30 درصد خالص وجوه حاصل از اجرای این قانون را برای پرداخت کمک های بلاعوض یا یارانه سود تسهیلات در جهت افزایش بهره وری انرژی, حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و صنعتی هزینه کند.
 
با گذشت چند سال از اجرای این قانون  گزارش "بررسی و ارزیابی اثرات اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها در بخش کشاورزی" ارائه شده است.
این تحقیق با تاکید بر واحدهای تولیدی دام  (گاوداری گوشتی 39 واحد- گاوداری شیری 46 واحد), طیور (مرغداری گوشتی 40 واحد- مرغداری تخم گذار 40 واحد), آبزیان (پرورش ماهی 40 واحد) و گلخانه ( 50 واحد) در استان تهران مورد ارزیابی قرار گرفته است.
 
در نتایج این گزارش با اشاره به کاهش 5 تا 13 درصدی مصرف حامل های انرژی آمده است: هزینه حامل های انرژی در واحدهای تولیدی مورد مطالعه بعد از هدفمندکردن یارانه ها افزایش قابل توجهی ( 3 تا 8 برابر) داشته است.
 
همچنین آثار سایر عوامل از قبیل تحریم ها, افزایش نرخ ارز و تغییر سیاست های دولتی به صورت افزایش همزمان در هزینه ی تامین سایر نهاده ها و عوامل تولیدی ( از جمله مواد غذایی, نیروی کار, هزینه دارو, هزینه دان) مشهود است.
 
با وجود افزایش قیمت محصول (42 تا 176درصد) و درآمد واحد تولیدی (18 تا 164درصدی), به دلیل افزایش بیشتر هزینه ها (94 تا 304درصد), پس از اجرای قانون هدفمند یارانه ها, سود واحد تولیدی برای اکثر واحدها کاهش یافته است.
به بیان دیگر دولت با سرکوب قیمت محصولات کشاورزی از افزایش متناسب قیمت محصولات نسبت به نهاده ها و هزینه تولید جلوگیری نموده است.
بر اساس این گزارش اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها تغییر محسوسی در فناوری ایجاد نکرد ولی رویکردهای علمی در مدیریت واحدهای تولیدی را تا حدودی بهتر کرده است.
نویسنده گزارش : مجید خالداری
 
برای دریافت متن کامل این گزارش از  قسمت ( دانلود گزارش ) استفاده کنید.
 
منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۳ جمعه ۲۶ دي
کدخبر:4205منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۳ بيست و ششم ديلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-4205.aspx