پایگاه خبری دامنا


خرید تضمینی محصولات دامی کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی است

معاون بهبود تولیدات دامی همدان خرید تضمینی محصولات دامی را یکی از راهکارهای کمک به اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی دانست و گفت: کاهش وابستگی به نهاده‌ها و ‌توسعه سیلوهای کیسه‌‌ای از راهکارهای تحقق این امر است.

 محمد نظرپور اظهار کرد: افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی به ویژه اقلام وارداتی و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی از مهمترین اصول و سیاست‌های مطرح شده اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه براساس منویات مقام معظم رهبری مولفه‌های ده‌گانه در خصوص اقتصاد مقاومتی تبیین و مطرح شده است، افزود: ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد کشور، بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی از مهمترین مولفه‌های مطرح شده در اقتصاد مقاومتی است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه دستیابی به اقتصاد مقاومتی نه تنها در داخل که در بعد جهانی حائز اهمیت است، افزود: بحران اقتصادی باعث شد بسیاری از کشورهای جهان به دنبال مقاوم‌سازی اقتصاد باشند.

وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی در کشور ما یک سوم جهان است،‌ تصریح کرد: با وجود اینکه یک درصد جمعیت جهان در ایران زندگی می‌کنند اما میزان منابع آب کشور، 0.36 درصد منابع آب جهان است.

نظرپور با بیان اینکه تدوین برنامه‌های دقیق در راستای اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی لازم است، ابراز داشت: متأسفانه در زیرساخت‌های صنعت دام و طیور، ضعف‌‌هایی وجود دارد که باید برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی 14 درصد است، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه بخش کشاورزی 20 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده اما سهم آن از کل سرمایه‌گذاری صورت گرفته، پنج درصد است.

* میزان عملکرد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی ضعیف است

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه در دو دهه گذشته بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های صنعت و مسکن بوده است، ابراز داشت: متأسفانه میزان عملکرد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی ضعیف بوده است.

وی تقویت صندوق‌های توسعه سرمایه‌گذاری را یکی از راهکارهای تقویت زیرساخت‌های بخش کشاورزی دانست و تصریح کرد: با همکاری مجلس صندوق ملی دامپروری و صندوق حمایت از صنعت دام و طیور تشکیل شده، که اگر صندوق توسعه سرمایه‌گذاری نیز تقویت شوند، سرمایه‌گذاری در این بخش نیز گسترش می‌یابد.

نظرپور در خصوص افزایش بهره‌وری و ارزش افزوده در بخش کشاورزی نیز گفت: نه تنها توجه به مسائل و مشکلات تولید محصولات کشاورزی ضروری است که مسائل پس از تولید نیز باید مد نظر قرار گیرد.

وی توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، نگهدارنده و آماده‌سازی برای صادرات را از جمله ضروریات تولیدات بخش کشاورزی عنوان کرد که باید مورد توجه قرار گیرد.

*تولید مرغ‌هایی با قابلیت صادرات در دستور کار قرار دارد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه توسعه صادرات محصولات کشاورزی باید عملیاتی شود، افزود: با توجه به اینکه تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در استان اشباع شده، لذا تولید مرغ‌هایی با قابلیت صادرات، در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه تعیین تعرفه‌ برای محصولاتی که مازاد بر نیاز تولید شده، یکی از راهکارهای حمایت از تولیدات کشاورزی و تأمین امنیت غذایی است، گفت: با تعیین تعرفه‌ از سوی دولت برای واردات مرغ، کمک شایانی به تولیدکنندگان و فعالان این عرصه می‌شود.

نظرپور همچنین به واردات شیرخشک قبل از تغییر نرخ ارز، اشاره کرد و افزود: این اقدام ضربه جدی به صنعت گاو شیری کشور وارد کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ابراز داشت: متأسفانه پایین بودن قدرت رقابت در بازارهای صادراتی امکان استفاده کامل از ظرفیت‌های موجود را فراهم نکرده است.

وی کاهش هزینه تولید، بازاریابی و ایجاد بازارهای هدف جدید، استمرار در برنامه‌های صادرات و همچنین اصلاح قوانین صادرات را از جمله راهکارهایی برای رسیدن به قابلیت‌های رقابت در بازارهای جهانی عنوان کرد.

وی خرید تضمینی محصولات دامی را یکی از راهکارهای کمک به اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی دانست و افزود: کاهش وابستگی به خارج در ارتباط با نهاده‌ها و ‌توسعه و ترویج سیلوهای کیسه‌ای قابل حمل و اجرا در واحدهای کوچک روستایی از دیگر راهکارهای اجرای بهتر اقتصاد مقاومتی است.

نظرپور بهینه‌سازی مصرف سوخت و انرژی و مصرف دان و علوفه در واحدهای مرغداری و دامداری، ترویج استفاده کامل از بلوک کامل خوراک را از دیگر راهکارهای کمک به اجرای اقتصاد مقاومتی در کشاورزی عنوان کرد. 

منتشر شده توسط فارس در تاریخ ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۷ بهمن
کدخبر:4313منبع:فارستاریخ انتشار:۱۳۹۳ بيست و هفتم بهمنلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-4313.aspx