پایگاه خبری دامنا


تزریق واکسن به مرغ؛ آری یا نه

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی ایران گفت: به تمام یک میلیارد جوجه یکروزه کشور، در بدو تولد، واکسن تزریق می شود.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در روزهای اخیر صحبت از مرغ، بالا گرفته است و شاید دلیل آن نزدیکی به ماه مبارک رمضان و احتمال گران شدن این کالا و مشکلاتی باشد که در این ماه مردم برای خرید مرغ ممکن است با آن روبرو شوند.
اما در خلال بحث های قیمتی که، بحث سلامت مرغ های تولیدی نیز از مواردی است که توجه کارشناسان را به خود جلب کرده است.
در روزهای اخیر یکی از مدیران سازمان دامپزشکی، از اشکالات بوجود آمده برای انسان به خاطر مصرف مرغ هایی صحبت کرد که برای حفظ آنها از آنتی بیوتیک تزریقی استفاده می شود.
ایشان بر این باورند که این بخشی از دارو وقتی به صورت تزریقی استفاده می شود، در بدن مرغ مانده و پس از استفاده توسط انسان، ممکن است ایجاد مشکل کند.
برخی از کارشناسان با این موضوع موافق و برخی مخالف هستند، که البته تعدا موافقان بیشتر است.
اما یکی از مخالفان این بحث رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی ایران است که استفاده از واکسن تزریقی را یک روال معمولی دانسته و مشکلات پس از آن را قبول ندارد.
حسین مقدم نیا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج در مورد طرح چنین موضوعی از سوی برخی از کارشناسان گفت: در کشور حدود یک میلیارد جوجه در کشور تولید می شود و تمام این جوجه ها پس از خروج از تخم مرغ در همان ماشین جوجه کشی واکسینه می شوند، آن هم به صورت تزریقی.
وی ادامه داد: با اطمینان عرض می کنم که این تزریق ها تنها برای واکسن صورت گرفته و هیچ هورمونی به جوجه ها تزریق نمی شود.
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی ایران ضمن اشاره به بی خطر بودن واکسن های تزریقی به جوجه مرغ ها، تصریح کرد: در روز چهارشنبه (92.4.12 ) با مسئولان سازمان دامپزشکی جلسه ای برگزار خواهیم کرد و با امضای توافقنامه ای از متخصصان این سازمان برای آموزش به اعضا و مرغداران استفاده خواهد شد.
وی در پایان پیشنهاد کرد که برای گرفتن تائید صحبت های وی با یکی از معاونان سازمان دامپزشکی تماس بگیریم تا ایشان نیز بی ضرر بودن تزریق ها را تائید کنند.
نگارنده پس از دریافت شماره آقای دکتر م... از رئیس اتحادیه با ایشان تماس گرفت که متوجه شد شماره مربوط به یکی دیگر از معاونت های سازمان است و البته زیاد هم فرقی نمی کرد زیرا در آخر پس از تماس با دفتر این آقای معاون با بهانه های آشنا برای خبرنگاران از سوی منشی آقای معاون روبه رو شد مانند: ایشان در جلسه هستند، نیم ساعت دیگر تماس بگیرید، ایشان در اتاقشان نیستند و دسته آخر؛ آیا شما با روابط عمومی هماهنگ کرده اید؟! البته از دیروز تا به حال مدیر روابط عمومی سازمان ذی ربط نیز در جلسه حضور دارند!
قضاوت با شما.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۱ تير
کدخبر:433منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ يازدهم تيرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-433.aspx