پایگاه خبری دامنا


رونمایی از کارت شیر در فارس حرکتی در مسیر اقتصاد مقاومتی

در راستای توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی در همه ابعاد از جمله تصمیم گیریها و فرآیندهای کاری، اجرای طرح کارت هوشمند شیر در استان فارس از اولویت های برنامه های اجرایی سازمان جهاد کشاورزی فارس با مشارکت اتحادیه های دامداران استانی و شهرستانی قرارگرفت.

بر اساس آمار فائو، تولید شیر در جهان 635 میلیون تن، تولید شیرخام در ایران 9/7 میلیون تن و در استان فارس 531 هزار تن است که این رقم رتبه پنجم تولید شیر در کشور را برای فارس به ارمغان آورده است.
استان فارس به دلیل جمعیت دامی متنوع، وسعت اراضی کشاورزی و سطح زیر کشت علوفه، وجود چهار اتحادیه دامداری استانی و شهرستانی، شمار قابل توجه دانش آموخته در رشته دامپروری، سرمایه گذاری وسیع در زمینه ایجاد و توسعه واحدهای گاوداری، وجود 144 مرکز جمع آوری شیر، بازار مصرف استانی و منطقه ای، همجواری با آبهای خلیج فارس و فرصت توسعه صادرات محصولات لبنی، وجود 44 کارخانه صنایع لبنی، وجود 33 کارخانه تولید خوراک دام، یکی از قطب های مهم جهت توسعه فعالیت دامپروری و فرآوری شیر به حساب می آید.
مشکلات زیاد در مسیر تولید در بخش تولیدات دامی بویژه واحدهای گاوداری شیری و نبود آمار صحیح و قابل استناد در زمینه دام سنگین و میزان تولیدات شیر، گوشت و ضرورت وجود آمار و اطلاعات دقیق برای مدیریت برنامه ریزی و اجرای طرحهای مختلف، ایجاد سامانه کارت هوشمند شیر را موجب شد.
نبود آمار صحیح در زمینه گاوداری ها و تولیدات آنها زمینه بروز برخی ناهماهنگی ها در کارخانجات صنایع لبنی در جذب و توزیع شیر در زمان کمبود یا مازاد شیر موجب می شود .
همچنین نبود آمار دقیق موجب بروز ناهماهنگی در کارخانجات خوراک دام ، کارخانه های صنایع لبنی ، اتحادیه ها ، تعاونی ها در توزیع اقلام خوراکی در مقاطع مختلف شده است.
دسترسی به آمار صحیح در انتخاب مکانیزم دقیق و بهینه برای حمایت و اعطای حقوق دامداران اثرگذار است و از صرف هزینه های زیاد در ارگانهای دولتی ذیربط و بخش خصوصی بویژه در پرداخت یارانه نهاده ها و وجه نقدی بین دامداران جلوگیری می کند و رضایت دامداران را در پی دارد.
با توجه به سرمایه گذاری های زیاد در صنعت دامداری نیاز است تا چالش ها و مشکلات آنها بطور ویژه و تخصصی دیده شود تا محصولات استراتژیک و مورد نیاز جامعه با قیمت مناسب تر در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد ، بدین منظور پیشنهاد صدور کارت شیر در زمینه دست یابی به آمار و اطلاعات صحیح در زمینه گاوداری های شیری و تولیدات آنها ارائه شد.
برای نخستین بار در کشور ، از سامانه کارت هوشمند شیر استان فارس در شیراز با حضور وزیر جهاد کشاورزی ، استاندار فارس ، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته گذشته رونمایی شد.
سامانه کارت هوشمند شیر با هدف دسترسی به آمار و اطلاعات پیرامون دامداری ها، میزان تولید شیر ، آمار دام های استان جهت برنامه ریزی و اجرای طرح های مختلف راه اندازی شده است.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس این سامانه به منظور بهره مندی دامداران ، تولیدکنندگان شیر، شیرکش ها ، مراکز جمع آوری شیر طراحی شده و کارت هوشمند برای کنترل میزان شیر تولیدی هر دامدار به آنها ارائه می شود.
دکتر محمد مهدی قاسمی افزود: از این سامانه برای تخصیص عادلانه یارانه شیر و نهاده ها به گاوداران ، تقسیم بهتر نهاده ها، مکانیزه شدن چرخه پرداختها و جلوگیری از بروکراسی اداری ، مکانیزه کردن امور گاوداری ها استفاده می شود.
وی دستیابی به اطلاعات دقیق و به روز تولید شیر و آمار دام ، شناسایی دامداران سنتی و صنعتی ، اجرای برنامه های اصلاح نژادی ، تغذیه ای ، جایگاه دام ، بهسازی و نوسازی واحدها از مزیت های دیگر کارت شیر عنوان کرد.
قاسمی گفت: با بهره گیری از اطلاعات این سامانه می توان مناطق واقعی تولید شیر در استان را مشخص کرد و همچنین از هدر رفت وقت، سرمایه و انرژی جلوگیری کرد.
با استفاده از این کارت مراکز دامداری، کارخانجات و توزیع کنندگان شیر شناسایی و تمامی فعالیت آنها کنترل می شود.
در حال حاضر هفت هزار و 900 دامدار، 19 کارخانه و 80 مرکز جمع آوری شیر در استان فارس ثبت شده است.
شهرستانهای سپیدان، شیراز و مرودشت به عنوان سه مرکز اول در استان فارس فعالیت های مربوط به کارت هوشمند شیر را آغاز کردند.

منتشر شده توسط ایرنا در تاریخ ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۰ آبان
کدخبر:4912منبع:ایرناتاریخ انتشار:۱۳۹۴ دهم آبانلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-4912.aspx