پایگاه خبری دامنا

یک کارشناس در واکنش به طرح اجاره زمین کشاورزی به عرب ها؛
ارائه دهندگان این طرح، صورت مسئله را اشتباه متوجه شده اند

فاضلاب تولیدی در تهران توان آبیاری بیش از 50 هزار هکتار زمین کشاورزی را دارد، اما اجرای این طرح سرمایه زیادی لازم دارد.

 مهندس احمد ناجی زواره دبیر اجرائی جامعه اسلامی حامیان کشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج ضمن بیان این مطلب گفت: در حدود 20 سال پیش، از سوی کشور کانادا به ایران طرحی ارائه شد که طبق آن، کانادایی‌ها فاضلاب شهری تهران را درست کرده و در عوض زمین‌های جاده قم - تهران را برای کشاورزی اجاره کنند.


وی افزود: فاضلاب تولیدی در تهران توان آبیاری بیش از 50 هزار هکتار زمین کشاورزی را دارد، اما اجرای این طرح سرمایه زیادی لازم دارد.
ناجی در مورد طرح اولیه که توسط کانادا و برخی کشورهای عربی ارائه شده یود، گفت: تفکر این بود که فاضلاب شهری تهران را به گونه ای تسویه کنند که آب آن برای کشاورزی قابل استفاده باشد و در عوض زمین‌های منطقه تهران تا قم را برای کار کشاورزی اجاره کرده و سود کار را برای خود بردارند.
وی ادامه داد: تفکر فوق خوب بود اما اینکه قرار باشد زمین‌های کشاورزی قابل استفاده را به کشورهای دیگر اجاره بدهیم، بسیار غیر کارشناسی است.
دبیر اجرائی جامعه اسلامی حامیان کشاورزی ایران دلایل مخالفت خود با اجاره دادن زمین به غیر ایرانی‌ها را این طور بیان کرد: در ایران بسیاری از فارغ‌التحصیلان کشاورزی بیکار هستند و البته جویای کار، بنابراین تا زمانی که خودمان نیروی متخصص و بی کار داریم نباید به فکر اجاره دادن زمین‌های کشاورزی به غیر باشیم.
وی افزود: فکر می‌کنم دوستان صورت مسئله را اشتباه بیان کرده‌اند زیرا این کار با اهداف دیگری در 20 سال پیش دنبال می‌شد و اساساً قرار نبود بدون ورود تکنولوژی به کشور، معامله ای صورت گیرد.                    

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲ شنبه ۲۲ تير
کدخبر:543منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ بيست و دوم تيرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-543.aspx